Nu jau raža gandrīz novākta, un kārtējo reizi jādomā, kā uzglabāt. Ar kartupeļiem problēmu nav, bet ziemas burkāni pagrabā parasti bojājas, pūst. Kā tos vislabāk uzglabāt?
Kā glabāt
Kartupeļiem un burkāniem nepieciešami nedaudz atšķirīgi glabāšanas apstākļi (kartupeļiem optimāla ir +2…+4°C temperatūra un 85–90% relatīvais gaisa mitrums). Uzglabāšanai burkānus vāc līdz rudens salnām, vēlams sausā laikā. Pēc izraušanas lakstus nolauž līdz saknes galvai. Vislabāk to darīt vācot, jo pat neilga burkānu atrašanās kopā ar lakstiem veicina dažādu slimību attīstību, kas vēlāk, glabāšanās laikā, var sabojāt visu ražu. Ja laksti pēc izraušanas vēl kādu laiku ir klāt, burkāni arī ātrāk vīst. Vācot dārzeņus nedrīkst mētāt un ievainot saknes pieres daļu. Pirms glabāšanas bojātie burkāni jāatšķiro, lai mušas kāpuri nenonāktu glabātavā un neturpinātu baroties.
Glabāšanas laikā burkānus bojā dažādas sēnes. Infekcijas attīstās uz ražas vākšanas laikā mehāniski traumētām, kā arī uz mušas kāpuru bojātām saknēm. Dārzos, kur kaitēkļus ierobežo, parasti ir bojāti līdz 2% burkānu, bet nemiglotos sējumos un īpaši mazdārzos mušas kāpuri invadē līdz 14%. Uz tiem glabātavā attīstās baltā un pelēkā puve, un sakņaugi pūst. Nereti rudenī uz bojātiem burkāniem parādās arī čemurziežu melnā puve, kuras izplatību veicina brūnplankumainības nepietiekama ierobežošana. Burkānu laukos, vācot vēlu ražu, uz augu lapām pastiprinās sausplankumainības un brūnplankumainības izplatība. Brūnplankumainība var inficēt 10–80% augu, slimība no inficētajiem lakstiem pāriet uz saknēm un turpina attīstību glabāšanas laikā. Rudenī strauji mainoties augsnes mitruma režīmam (pēc lietavām), burkānu saknes uz lauka plaisā.
Lai ierobežotu inficēšanos ar puvēm, novāktie burkāni pirms glabāšanas jāsašķiro, uzreiz izvācot no glabātavas bojātās saknes. Dārzeņus vislabāk likt kastēs, saknēm uzberot mitras smiltis un nodrošinot 0…+1 °C temperatūru, 95–100% relatīvo gaisa mitrumu, lēnu gaisa apmaiņu. Bez speciālām iekārtām šādus apstākļus pastāvīgi nodrošināt ir grūti. Pret dažādām puvēm var lietot mikrobioloģiskos augu aizsardzības līdzekļus, tas ir, pagrabā burkānus apkaisīt ar sauso Trihodermīnu.