Tumšajos rudens un ziemas vakaros atgriezties mājās jaukāk un arī drošāk, ja pagalms ir apgaismots. Pašreiz būtiski paveikt iespējamos zemes un elektromontāžas darbus, paralēli izvēloties piemērotākos āra gaismekļus, iesaka veikalu tīkla K-rauta klientu konsultanti.
"Ēku saimnieki atzīst, ka patīkamāku noskaņu pagalmā rada visdažādākās dārza apgaismes ierīces, tādēļ šis ir ne mazāk populārs apgaismojuma veids kā iekštelpām. Gan dekoratīvi, gan funkcionāli apgaismes objekti pieejami ļoti plašā klāstā, bet vērts veltīt laiku, lai izprastu tieši kurus izvēlēties savai sētai. Līdz zemes sasalšanai ir iespējams paveikt visus āra elektromontāžas darbus. Ja apgaismojumu plānots ierīkot pēc zemes sasalšanas, tad šobrīd būtu īstais laiks ierīkot elektromontāžas instalāciju un izvadīt pieslēguma vietās, atstājot vada rezervi, lai pēcāk uzstādītu gaismekli, kā arī ierīkot apgaismojuma elementa pamatni, ja tāda paredzēta ierakšanai zemē," iesaka veikalu tīkla K-rauta projektu vadītājs Viesturs Praulītis.
Gudrā māja spēj regulēt arī āra apgaismojumu
Piemēram, viena no mājas sadzīvē pašreiz modernākajām novitātēm ir centrālās vadības centrs "Gudrā māja", ar kuras palīdzību var regulēt arī apgaismojumu sētā. Kad kļūst tumšs, sensori automātiski ieslēdz dārza apgaismojumu, ko varētu izdarīt arī vienkāršais apgaismojuma līmeņa relejs, bet šajā sistēmā var ieprogrammēt konkrētu laiku – piemēram, nosakot, ka pulksten 17.30 dārza apgaismojumu ieslēdz, bet 8.30 izslēdz.
K-rauta veikalos vispopulārākie ir gaismekļi, kas virza gaismu uz sētā esošo ēku fasādi, izceļot sienas tekstūru. Tāpat populāri ir gaismekļi, kas veido interesantu gaismojuma formu. Izvēloties apgaismojumu, gaismekļa izskatam nav tik liela nozīme kā atspīdumam, kuru veido tā reflektors un izvēlētai vai jau komplektā ar gaismekli esošai spuldzei un tās gaismas stiprumam. To norāda lumēnos uz spuldzes un (vai) tās iepakojuma, uzsver Viesturs Praulītis. Ļoti daudzus gadus jauda (W) bija galvenais parametrs, pēc kura izvēlējās visatbilstošāko kvēlspuldzi. Tomēr jauda (W) nosaka tikai enerģijas patēriņu un nesniedz nekādu informāciju par gaismas kvalitāti un daudzumu. Tādēļ vispiemērotākais spuldžu izvēles parametrs ir gaismas atdeve, ko sauc par gaismas plūsmu un mēra jau piemnētajos lūmenos (lm). Tas parāda, cik spoža ir spuldze jeb cik daudz gaismas spuldze atdod.
Arī āra apgaismojumā tagad LED spuldzes
Vislielākā interese klientiem ir par LED lampām, jo to degšanas laiks ir 20 000 stundas un ilgāks. Šobrīd ekonomijas nolūkos ir kļuvis populāri izmantot LED un ekonomiskās spuldzes. Tomēr kopš LED spuldžu parādīšanās, par ekonomiskajiem risinājumiem ir radušies savdabīgi mīti. Tas ka LED spuldzes dod mazāk gaismas, ir mīts. Tāds pats mīts ir arī tas, ka lampām ir zilgani bāla gaisma. Ja lietotājs pieradis pie dzeltenīgās, nopērkot spuldzi ar baltu vai zilganāku gaismu, bieži šķitīs, ka gaismas ir mazāk. Taču tas ir tikai vizuāls efekts. Visas spuldzes tiek salīdzinātas pēc gaismas plūsmas, kas apskatāma īpašā tabulā uz iepakojuma. Nepareizs ir priekšstats, ka visas LED spuldzes ir ar lēnāku ieslēgšanas ātrumu - jaunie modeļi ir ar ātrāku ieslēgšanas laiku, kas arī atzīmēts uz iepakojuma. Tāpat nav pareizs uzskats, ka LED spuldzes nevar izmantot, ja ir gaismas regulators. Ir speciāli āra gasimekļu modeļi, ko var izmantot arī ar regulatoriem. Ir arī speciālas spuldzes, kas aprīkotas ar krēslas sensoru.
Viesturs Praulītis uzsver, ka iegādājoties jebkuru elektroierīci, drošības nolūkos ir obligāti jāizlasa lietošanas instrukcija, lai zinātu, kā pareizi rīkoties ar produktu un izvairīties no negadījumiem. Tāpat aizliegts mainīt spuldzes un tīrīt gaismekļus, ja tie nav atslēgti no sprieguma.