Kas ir dekupāža?
Tiem, kam vārds dekupāža ir svešs, tas varētu šķist kaut kas ļoti sarežģīts un neiespējami izdarāms, taču patiesībā to var dēvēt par mēbeļu vai priekšmetu atjaunošanu ar salvešu, papīru vai auduma palīdzību. Šī tendence noteikti nav mūsdienās radusies, jo tās pirmsākumi aizsākušies jau 12. gs. Ķīnā, kad no papīra tika rotāti logi, laternas, sienas, mēbeles un citas lietas, taču mūsdienās šī tehnika ir ieguvusi ''otro elpu'' un aktualitāti.
Dekupāža nav nekas sarežģīts un tā neietver daudz noslēpumu, kas ietekmētu gala rezultātu. Patiesībā pats galvenais ir atrast skaistu salveti, papīru vai apdrukātu audumu, kas veidos jauno skatījumu mēbelei. Tas var būt ziedu motīvs, ģeometriski raksti, dabas ainavas vai pat dzīvnieki. Izvēles iespējas ir tik dažādas, ka atliek vien izvēlēties sev piemērotāko un vēlamāko, un tad ķerties pie radošajām pārvērtībām.
Tikpat dažādas kā pašas salvetes, ir arī iespējas lietu dekupēšanā, jo nav jāaprobežojas tikai ar mēbelēm. Tās var būt lampas, sveces, pakaramie, kastītes, bilžu rāmji, burciņas, trauki un arī puķu podi. Dekopāža nudien ir ļoti plaša sfēra, tāpēc ir vērts kaut reizi izmēģināt dekupēt, lai saprastu, cik pārsteidzoši skaistu rezultātu var iegūt.
Dekupāžas process
Lai dekupētu mēbeles vai kādus priekšmetus, būs nepieciešams ne tikai skaists papīrs vai salvetes, bet arī citas lietas, lai iegūtu vēlamo rezultātu.
- Laka vai pūšams aerosols (ūdensizturīgs)
- Smilšpapīrs
- PVA līme
- Salvetes vai plāns papīrs
- Ota
- Švamme
- Krāsa pēc izvēles
Lai jaunais raksts labāk noturētos uz mēbeles, tā pirms tam ir jānoslīpē ar smilšpapīru. Ja vēlies mainīt arī priekšmeta vai mēbeles pamatkrāsu, tad pēc noslīpēšanas, nokrāso to un kārtīgi nožāvē. Daudz labāk salvete vai papīrs izskatīsies uz nokrāsota pamata, īpaši tad, ja priekšmets ir tumšs – tad vismaz nedaudz nokrāso gaišu fonu, lai raksts labāk izceltos. Ja dekupāžā izmanto audumu, tad izmanto speciālu cietinātāju, ko iespējams iegādāties mākslas piederumu veikalos.
Ja izmanto salvetes, tad tās ir jāatdala pa kārtām. Parasti tās sastāv no trim kārtām, bet dekupāžā ir jālīmē tikai virsējā kārta, tāpēc pirms līmēšanas atdali tās. Efektīvāk un dabiskāk izskatīsies, ja konkrēto rakstu vai bildi no salvetes izplēsīsi, lai nav redzama salvetes fona daļa. Plēšanā gan jābūt piesardzīgam, lai to nesabojātu.
Kad attēls ir sagatavots līmēšanai uz mēbeles vai priekšmeta, uzliec to, un ar veiklām kustībām no attēla vidus uz sāniem, klāj līmi. Centies līmi noklāt tā, lai neizveidotos negludumi un krokas. Ar otas palīdzību tam vajadzētu izdoties. Ļauj līmei kārtīgi nožūt.
Pēc tam zīmējumu vari papildināt ar fona krāsu, ko iegūst, nedaudz aptraipot švammi ar krāsu. Viegli piespied un atrauj iekrāsoto švammi uz fona un veido krāsu. Vari izmantot arī divas krāsas, piemēram, gaišu un tumšu, tad fons izskatīsies dabiskāks un interesantāks.
Kad fona krāsa ir nožuvusi, atliek visu nostiprināt ar ūdensizturīgo laku vai speciālu aerosolu. Ieteicams lakošanu veikt vairākas reizes, lai zīmējums pēc iespējas ilgāk un labāk saglabātos.