Foto: Shutterstock
Vīns ir dzīves svinēšanas neatņemama sastāvdaļa, taču dažreiz šos priekus sabojā nejauši izlieta glāze, kas liek panikā ķert un grābt visus līdzekļus, lai tikai nepaliktu traipi. Šeit apkopotie risinājumi būs palīgs izlijuša vīna situācijās un traipu novēršanā.

Baltvīna traipu novēršanā nosmērētā auduma vieta ir jāberzē ar ledus gabaliņu tik ilgi, līdz traips pazūd. Ja pa rokai nav ledus, var izmantot arī stindzinoši aukstu ūdeni. Pēc tam traipa vieta kārtīgi jānosusina ar papīra dvieli vai sausu lupatu.

Uz izlijušā vīna traipa vietas var uzbērt sāli un ļaut tam aptuveni 30 minūtes ievilkties. Pēc tam traipa vietu var samitrināt ar siltu, balinātāja saturošu mazgāšanas līdzekli un izskalot aukstā ūdenī. Ja audumu nedrīkst balināt, izmazgā to ar parasto veļas pulveri vai želejveida līdzekli. 

Vīna traipus ļoti labi notīrīs karsts sālsūdens, spirts vai ūdens šķīdums ar citronskābi.

Baltvīnu var izmazgāt, noslaukot traipu ar 40-50 grādiem uzsildītu glicerīnu, ļaujot tam nedaudz ievilkties un tad noskalot to siltā ūdenī.

Arī citrons var būt ļoti noderīgs vīna traipu novēršanā, paberzējot ar to netīro vietu un ļaujot tam nedaudz ievilkties. Audums var tikt balināts, tāpēc šo metodi vislabāk izvēlēties gaišiem audumiem, piemēram, galdautiem, aizkariem un baltam apģērbam.

Ja mājās ir gāzēts minerālūdens, to var uzliet uz traipa un ļaut tam burbuļot. Minerālūdens ļoti labi novērš vīna iesūkšanos audumā, taču ik pa brīdim nepieciešams vietu nosusināt ar sausu salveti vai dvieli un tad atkārtot ūdens uzliešanu, līdz traips ir izzudis. Ja traips ir paspējis jau nedaudz apžūt, aplej to ar gāzētu minerālūdeni un tad pārber sāli, kas ļoti labi absorbēs vīnu.

Ja vīna traips ir pamanīts tad, kad tas ir jau izžuvis, uz netīrās vietas uzlej pienu, lai audums kļūst pilnībā slapjš. Nosusini visu lieko šķidrumu ar salveti un tad atkal aplej ar pienu, un turpini šo secību tik ilgi, līdz traips pazūd.

Svarīgi! 

  • Pirms ķeries klāt pie kādas no metodēm, svarīgi vispirms nosmērēto vietu nosusināt tik ilgi, līdz viss liekais šķidrums ir uzsūkts. Un tikai tad var sākt tīrīt pašu traipu.
  • Nevienā metodē nedrīkst audumu berzēt. Ja nepieciešams susināt, tad tas jādara ļoti piesardzīgi un maigi, jo berzēšana traipam liks iesūkties vēl dziļākās auduma šķiedrās.
  • Svarīgi pēc jebkuras metodes izmantošanas, nosmērēto audumu beigās izmazgāt ar rokām vai veļas mašīnu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!