Kaķi satiekas
Kaķu cīniņi par teritoriju mēdz būt visai nežēlīgi. Savvaļā un arī laukos, kur telpa nav ierobežota, ķepaiņi var apsargāt lielu apgabalu. Bet, kur sākas un kur beidzas kaķa teritorija mājoklī? Kā viņi iezīmē savu valdījumu robežas? Vai teritorija ir gan tēviņiem, gan mātītēm? Uz šiem un citiem jautājumiem atbild "Kaķumīļu rokasgrāmata".

Kaķiem piemīt klejošanas instinkts un teritorijas instinkts. Tiem patīk būt vienīgajiem saimniekiem kādā apgabalā. Tieksme cīnīties par varu noteiktā teritorijā sakņojas senajā sacensībā par barību – kaķa teritorija ir viņa medību lauks, un tajā rodamos resursus jebkurš kaķis grib paturēt sev.

Lai gan saimnieks apgādā kaķi ar visu nepieciešamo pārtiku, tas tik un tā vēlas saglabāt savu karaļvalsti.

Ja mājoklī mīt vairāki kaķi

Istabas kaķiem teritorija ir skaidri noteikta – ne lielāka un ne mazāka par jūsu mājokli. Divi vai vairāki kaķi, kas pazīst cits citu, draudzīgi dala šo omulīgo dzīves telpu un nav spiesti sacensties ar agresīvu kaimiņu vai iesaistīties strīdos par robežām. Šādu komfortu pazīst lielākā daļa istabas kaķu, kuri uzturas tikai iekštelpās.

Kaķiem, kuri tiek laisti ārā, teritorija sagādā vairāk satraukumu. Visiem apkārtnes kaķiem nākas vienoties par konkrēta apgabala piederību. Raksturīgi, ka vietās, kur populācijas blīvums ir lielāks, piemēram, pilsētās, kaķi apbrīnojami gudri izvēlas vietas, pēc kurām citi tīko mazāk.

Nekastrētie runči visvairāk alkst varas

Taču teritorija netiek dalīta vienādi. Tēviņi pārvalda lielāku platību nekā mātītes, savukārt kastrētie indivīdi parasti iztiek ar mazāku platību nekā nekastrētie.

Teritoriju sadalījumā izpaužas kaķu diplomātiskās spējas. Kaķeņu teritorijā bieži ir pārklājuma zona – neitrāla telpa, kurā var satikties bez konfliktiem. Kaķenei var nākties paciest dominējošu runci, kurš tās teritoriju uztver kā savas lielās impērijas sastāvdaļu.

Teritoriju robežas var nobīdīties un mainīties, ja apkārtnē ierodas jauns kaķis, kas grib izkarot vietu sev. Ir arī klaiņojoši kaķi, kas nerespektē pieņemtās robežas un pat piespiež mājas kaķus meklēt glābiņu aiz savas mājas durvīm. Kaķim novecojot, tā teritorija samazinās.

Kad kaķis nomirst, notiek teritoriju pārdale. Šādos apstākļos nereti saasinās apkārtnes kaķu cīniņi.

Robežu iezīmēšana

Kaķi – īpaši nekastrēti runči – izmanto dažādus veidus, lai iezīmētu savu teritoriju un brīdinātu robežpārkāpējus. Galvenais no tiem ir urinēšana. Runča urīna asā smaka signalizē: "Turies tālāk no manas teritorijas!"

Šis ožai adresētais signāls tiek regulāri atjaunots uz visām apgabala robežām. Izkārnījumiem ir tāda pati nozīme – dažkārt nokārtošanās cita kaķa teritorijā liecina par apzinātu un agresīvu iebrukumu.

Kaķi mēdz arī berzēties gar dažādiem objektiem (vārtu stabiem un kokiem), lai atstātu uz robežpunktiem savu smaržu.

Raksta tapšanā izmantota Katrīnas Deividsones "Kaķumīļu rokasgrāmata", ko laidis klajā "Jāņa Rozes apgāds".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!