būvniecība celtniecība stikla jumts
Foto: Shutterstock
Latvijas klimatā gaismas un saules siltuma telpās pietrūkst lielāko gada daļu un labs dienas apgaismojums telpās parasti ir problēma. Dzīvojamās, darba vai biroju telpās gaismu nodrošina ar pietiekami lieliem logiem, taču drīzumā vairāk gaismas palīdzēs nodrošināt jaunākajos zinātniskajos pētījumos izgatavotā caurspīdīga siltumizolācija.

Caurspīdīgs jumts

Par apgaismojumu jārūpējas ne tikai dzīvojamās, bet arī saimniecības telpās, piemēram, bēniņos un angāros. Agrāk vienīgais risinājums tur bija veidot jumta logus. Tagad, pateicoties mūsdienu jumta materiālu izgatavošanas tehnoloģijām, iespējams izmantot dažādus caurspīdīgus jumta segumus, kurus arvien plašāk lieto sabiedriskajā un privātajā būvniecībā, nojumēm, virsgaismas logiem, ziemas dārziem, siltumnīcām, starpsienām un lodžijām. Arī pāris PVC loksnes angāra jumtā var vienkāršā veidā nodrošināt pietiekamu izgaismojumu.

"Liekot jumtā caurspīdīgus paneļus, jāatceras, ka reizēm vasarās telpās ir ļoti karsti," atgādina tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš. "Tāpēc telpās jābūt labai ventilācijai un vēlama vienkāršā gaismas avotu noēnošanas sistēma, kas neļautu saules stariem vertikāli spiesties uz grīdu."

Tehniskām konstrukcijām, sienām un jumtiem plaši izmanto polikarbonāta loksnes, kuras ražo ar vienu, divu vai pat trīs kameru pildījumu. Jo lielāks kameru skaits, jo labāka siltuma un skaņas izolācija, toties mazāka gaismas caurlaidība.

Nopietnākās konstrukcijās vairāk izmanto PVC (polivinilkarbonāta) loksnes, kas ir stipri līdzīgas organiskajam stiklam. Tās ražo plakanas, viļņveida, trapecveida un sinusveida, dažādā biezumā un nokrāsās. Tas ir patiesi revolucionārs risinājums, jo, jumta klājumā ievietojot caurspīdīgas jumta loksnes, stipri atvieglo izgaismojuma tehnisko risinājumu un samazina cenu. Lai loksnes bez problēmām varētu iemontēt jau jumtā, tās pēc izmēra un profila tiek ražotas tādas pašas kā tradicionālās jumta seguma loksnes. Piemēram, "Onduline" tādas ir "Salux" profilētās PVC loksnes, kas pēc profila savienojas ar citām "Onduline" viļņotajām jumta loksnēm. SIA "Viteko" piedāvā "Cembrit", "Eternit" – "Plastolux". Dažāda izmēra (līdz 600 cm) un biezuma (2 – 10 mm) profilētas PVC loksnes vairākos toņos piedāvā specializētais uzņēmums SIA "Kviller".

Lokšņu klāšana

PVC loksnes drīkst pārvadāt un uzglabāt tikai hori­zontālā stāvoklī, no tiešiem saules stariem sargājot ar necaurspīdīgu pārklāju. Tās glabā uz gludas virsmas, istabas temperatūrā, no nokrišņiem pasargātās telpās ar nelielu mitrumu,

Ar pārdevēju derīgi konsultēties, cik liela var būt kopējā caurspīdīgo lokšņu platība jumtā. Iespējams, tā būs 15% no jumta virsmas. Turklāt dažādiem lokšņu modeļiem ir atšķirīgi klāšanas noteikumi, kurus jāņem vērā. Pirms stiprināšanas loksnēs ar asu urbi izurbj caurumus. To diametram jābūt divreiz lielākam nekā skrūves diametrs, jo loksne sakarstot un atdziestot saraujas un izplešas. Klājot plānākas loksnes (0,8 mm), latojumam jābūt 40 cm attālumā, bet, liekot biezākas, (1,2 mm) noderēs jau latojums ar retāku – 70 cm soli. Skrūves un montāžas elementi būs aprīkoti ar elastīgu paplāksni, kas īpaši saudzīgi piespiež materiālu un neļauj tam vibrēt. Loksnes stiprina 1., 3., 5. un 7. viļņa virsotnē. Zem viļņiem liek speciālus distancerus, kas pieskaņoti viļņa formai un skrūvējot neļauj materiālam deformēties.

Viļņveida stikls veido palielināmā stikla efektu, un saulē tuvākās virsmas var stipri sakarst, tāpēc caurspīdīgās loksnes nedrīkst montēt uz melniem vai tumšas krāsas jumtiem, zem tām neiesaka klāt izolācijas materiālus. Lokšņu fragmentus vietās, kur tie saskaras ar citiem materiāliem, hermetizē ar baltu hermetizēšanas līmlenti. Jumta daļas, kas atrodas zem caurspīdīgajām loksnēm, praktizē nokrāsot baltas. Uz jumta PVC loksnes ar laiku noputēs tāpat kā pārējais jumta klājums, tāpēc tās būs regulāri jātīra. Tās nedrīkst tīrīt ar abrazīviem vai ķīmiski aktīviem materiāliem. Vislabāk to darīt ar ūdens strūklu un maigu mazgājamo līdzekli. Pa caurspīdīgajām loksnēm nedrīkst staigāt. Ja tomēr ir nepieciešams pārvietoties, izmanto platu dēli, kas aptīts ar mīkstu lupatu.

Jumta logi

Lai nokļūtu uz jumta, izgaismotu bēniņus un tos vēdinātu, izmanto jumta logus, kuru plastmasas, koka vai metāla rāmji ir pildīti ar stiklu vai PVC loksni. Piedevām tā izjauc jumta klājumu un rada papildu risku konstrukcijas mitruma noturībai.

Plānojot lielus stiklotus jumta logus, jārēķinās ar saules, lietus vai sniega ietekmi, tātad arī ar siltumu un trokšņiem. Tā kā lūkas atrodas virs galvas, obligāti nepieciešams izvēlēties drošu, laminētu stiklu, kas, pat ja salūzīs, nekad nesašķelsies asos fragmentos.

Laminēts stikls no iekšpuses var būt noklāts ar plēvi, piemēram, UV starus atstarojošu plēvi. Tomēr vislabāk izmantot tripleksu. Tas nozīmē, ka starp divām stikla kārtām, no kurām viena var būt rūdīta, atrodas līmes kārta. Tā ne tikai satur kopā stiklu, veic filtra funkcijas, bet arī amortizē skaņu viļņus. Moderns akustiskais stikla panelis veidots no trīs stikliem un var izturēt pat 4 kg metāla bumbas triecienu. Šādi stikli, vēl iestrādāti speciālās blīvēs, padara lietus skaņas klusākas. Stiklu tehnoloģijas turpina pilnveidoties, lai telpās nodrošinātu lielāku komfortu.

"Modernie "Guardian" multifunkcionālie "Sunguard" produkti salīdzinājumā ar parastiem stikliem ir caurspīdīgāki, labāk atstaro saules gaismu, aiztur vairāk nekā 70% saules enerģijas," stāsta Vaids Petkevičs, "Guardian Glass" S. A. mārketinga vadītājs Baltijas valstīs. "Tie ielaiž dienas gaismu, slāpē troksni un palīdz samazināt ēkas dzesēšanas un apkures izmaksas."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!