plāns krāsas remonts interjers plānošana dizainers
Foto: Shutterstock

Gluži tāpat kā pēc noskaņojuma izvēlamies piemērotāko apģērbu, kurā vēlamies pavadīt turpmāko dienu, tikpat pārdomāti un pēc sajūtām vadoties, vajadzētu izvēlēties arī krāsu ieviešanu interjerā. Mēdz teikt, ka veidojot interjeru, nav jāpaļaujas uz modes aktualitātēm, jo tās tāpat nāks un ies. Tā vietā izvēlei jābūt pārdomātai, ievērojot vairākus priekšnoteikumus, arī krāsu psiholoģisko ietekmi uz cilvēkiem, ko sagatavojis portāls freshome.com.

Izvēles atvieglošana

Izvēlēties krāsu mājokļa iekārtojumam noteikti nav vieglākais uzdevums, vēl jo vairāk tad, ja krāsas tiks kombinētas. Tas ir grūts uzdevums ne tikai tāpēc, ka ir grūti vizualizēt gala rezultātu, bet arī tāpēc, ka nekad nav pārliecības par to, kā būs sadzīvot ar šīm krāsām ilgākā laika posmā. Un tomēr, ja uzzināsi, ko nozīmē katra krāsa un ko no tās var sagaidīt, izvēles veikšana varbūt vairs nebūs tik sarežģīta. Lēmuma pieņemšanu par īstajām krāsām noteikti palīdzēs arī interjera un dizaina žurnāli, portāli ar atspoguļotajām dizaina bildēm. Turklāt krāsas dominē ne tikai sienas krāsojumā, bet arī aizkaros, paklājos, gultas veļā, grīdas segumā, mēbelēs un citur, tāpēc visam jābūt īpaši pārdomātam.

Pirms tiek iepazītas katras krāsas nozīmes, svarīgi vispirms zināt, ka visas iedalās trīs grupās – aktīva, pasīva vai neitrāla. Neiedziļinoties katras krāsas niansēs, ir diezgan pašsaprotami, ka gaišas krāsas toņi padarīs telpu plašāku, ieviesīs tajā vairāk gaismu, bet tumšas krāsas radīs intīmāku un personīgāku noskaņu. Spilgtas krāsas vienmēr radīs dzīvespriecīgāku atmosfēru, taču lielos krāsu laukumos tās var kļūt apnicīgas.

Sarkana krāsa – enerģijai

Sarkanu krāsu izvēlas drosmīgi un par sevi pārliecināti cilvēki, jo tā rada enerģētiski spēcīgu atmosfēru, tāpēc atslābināties šādas krāsas sabiedrībā ne vienmēr ir tas vieglākais uzdevums. Sarkanas krāsas ieviešana ēdamistabā vai viesistabā rosina telpā esošajiem cilvēkiem kļūt draudzīgākiem un tuvākiem, turklāt šī ir vienīgā krāsa, kas rada ko līdzīgu adrenalīnam, jo tā veicina enerģijas pieplūdumu. Interesanti, ka tumšos apstākļos šī krāsa visātrāk zaudē savu spilgtumu. Ja krāsas laukums ir ieviests pārāk daudz, cilvēks var kļūt tramīgs, nervozs un trauksmains, bet nelielās devās krāsa radīs uzbudinošu, pozitīvu un spēka pieplūdumu sajūtu.

Dzeltenā krāsa – priekam un laimei

Nelaimīgi un ar dzīvi neapmierināti cilvēki nekad neizvēlēsies dzelteno krāsu, jo tā ir pārāk uzmācīga, drosmīga un uzmanību piesaistoša. Dzeltenie toņi noteikti iekļaujas aktīvo krāsu kategorijā, jo tā vairo prieku un padara atmosfēru saulaināku. Enerģētiskās nozīmes dēļ šī krāsa ir piemērota virtuvei, ēdamistabai un vannasistabai, tāpat arī mazās un šaurās telpās, piemēram, koridorī un gaitenī tā būs piemērota izvēle. Guļamistabā šī krāsa nav ieteicama, jo tā var radīt stresu gan pieaugušajiem, gan bērniem, ir pat novērots, ka bērni dzeltenu krāsojumu istabās raud biežāk nekā citās istabās. Tas tā arī varētu būt, jo krāsa neļauj atslābināties un atpūsties.

Zilā krāsa drošībai un stabilitātei

Zila krāsa nereti tiek pielīdzināta stabilitātei un drošības sajūtai, mēdz teikt, ka tai piemīt arī nomierinošas spējas. Zilo toņu palete ir ļoti dažāda, līdz ar to atšķiras to nozīme un emocionālā stāvokļa ietekmēšana, tomēr pārsvarā visi zilie toņi radīs mierīgu atmosfēru. Krāsas ieviešanā interjerā jāņem vērā, ka tā radīs vēsu sajūtu, tāpēc cilvēki, kas nemīl aukstumu, noteikti nemīlēs ilgi atrasties telpā ar zilām nokrāsām. Lai mazinātu zilās krāsas ietekmi, to ieteicams papildināt ar citiem dabīgiem toņiem, piemēram, smilšu krāsas, ziloņkaula vai sniegbalto. Šī krāsa var būt piemērota viesistabai un ēdamistabai, bet guļamistabai tā var būt pārāk nomācoša, īpaši tad, ja krāsa ir tumši zila.

Zaļa krāsa – mieram un labsajūtai

Zaļā krāsa, gluži kā pildot misiju dabā, arī interjerā radīs nomierinošu, atslābinošu un mājīgu atmosfēru. Šī ir viena no populārākajām izvēlēm interjera izveidē, jo krāsa nav sveša, tā ir redzama visapkārt dabā, tāpēc ar to lieliski sadzīvojam arī telpās, un tā būs piemērota ikvienai istabai. Jebkurā izpildījumā zaļā krāsa nomierinās cilvēku, novērsīs radušos stresu, aizkaitinājumu un nemieru, turklāt to ieteicams izvēlēties tieši introvertiem cilvēkiem, jo šīs krāsas izvēle palīdzēs ''atvērties'' un kļūt sabiedriskākiem.

Violets – aristokrātiskumam

Violeta krāsa noteikti nav no biežāk sastopamajām krāsām interjerā, jo tā asociējas ar bagātību, dramatismu un aristokrātiskumu, tāpēc tā daudzus nedaudz atbaida. Tomēr krāsai piemīt nomierinošas spējas, tā palīdz atrast līdzsvaru un labsajūtu. Nereti šī krāsa uzrunā radošas personības, jo tai piemīt iedvesmojošas spējas. Pārmērīgos daudzumos šī krāsa var radīt neapmierinātību un īgnumu.

Oranža krāsa enerģijas atgūšanai

Līdzīgi kā sarkanā krāsa, arī oranžie toņi rada enerģētiski uzlādētu atmosfēru, kas bieži izpaužas kā nemierīgums un pārlieku liela aktivitāte, tāpēc krāsas ieviešana guļamistabā noteikti nav labākā izvēle. Krāsas esamība virtuvē var radīt pastiprinātu vēlmi ēst vairāk nekā ierasts, tāpēc arī virtuvē tā nav ieteicamākā izvēle. Bet radošām personībām vai cilvēkiem, kas sevi pilnveido un mācās, esot mājās, tā noteikti var nākt par labu, piemēram, mājas ofisā vai darba galda teritorijā. 

Neitrālie toņi (melns, pelēks, balts un brūns)

Šie piezemētie un neitrālie toņi, kas, šķiet, nerada nekādu iespaidu, patiesībā ir vēlami daudzos interjeros. Jebkura no šīm krāsām ir veiksmīga izvēle pamattoņa izvēlei, jo tās iemieso stabilitāti, uzticamību, drošību, inteliģenci un praktiskumu. Ikviena no šīm krāsām noteikti nebūs nepareiza izvēle, taču jāņem vērā, ka pārāk lielos laukumos šīs krāsas radīs depresīvu, nomāktu un vientulīgu atmosfēru, tāpēc šīs neitrālās krāsas jāatdzīvina ar ko spilgtu un pamanāmu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!