<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/50697352@N00/">F. D. Richards</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/">cc</a>
Ir ziedaugi, ko varam dēvēt par izcilu klasiku. Daudzi no jums noteikti atceras vecvecāku māju pagalmos augošās kuplās, milzīgās rozā ziedu bumbas un apaļos pumpurus, pa kuriem allaž skraidelēja skudru bariņi. Nudien grūti atrast vēl ievērojamāku ziedaugu, kam būtu burvīgāki ziedi par peonijām. Peoniju klāsts ir ļoti daudzveidīgs un bagāts ar dažādiem ziedu toņiem, tāpēc savam dārzam vispiemērotāko atradīs ikviens. Savukārt dārza ciemiņus varēsiet iepriecināt ar stāstiem par peoniju vēsturisko karaliskumu. Peoniju kopšana ir visnotaļ vienkārša un patīkama, tāpēc uzzini, kā audzēt un kopt šo karalisko brīnumu.

Peoniju vēsture

Peonijas (Paeonia) ir peoniju ģints daudzgadīgs lakstaugs, kura nosaukums cēlies no grieķu mitoloģijas, godājot grieķu dziednieku Peonu. Pati auga izcelsme gan saistāma ar austrumu pasauli. Peonijas nāk no Ķīnas, tās augušas Ķīnas karaļnama dārzos un parkos jau no 1.gs.p.m.ē. Tanu dinastijas laikā ziedi pat tika īpaši sargāti un maksāja lielu naudu. Ar katru nākamo Ķīnas dinastiju peonijas izplatījās arvien plašāk, 8. gs. sasniedzot Japānu. No šīs valsts nāk visplašākais peoniju šķirņu klāsts, turklāt japāņi zināmi kā izcili peoniju pavairotāji no spraudeņiem. Eiropa peonijas iepazina līdz ar austrumnieku tautas medicīnas tradīcijām, peonijas izmantojot galvassāpju un astmas atvieglošanai. Vēlāk Eiropā un arī Ziemeļamerikā lielāka uzmanība tomēr tika veltīta peoniju skaistumam, un tās ātri vien iekaroja dārzus un parkus. Eiropā un Āzijā šie skaistie augi tiek kultivēti simtiem gadu, turklāt dažviet Eiropā peonijas sastopamas arī savvaļā. Latvijas vārdu pasaulē saistībā ar šo ziedaugu nesuši ziedu selekcionāri Jānis Rukšāns un Aldonis Vēriņš, kurš arī izdevis grāmatu ''Latvietis un viņa peonijas".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!