Ne velti tik populāri ir dažādi ar mājokļa iekārtošanu, celtniecību un pārbūvi saistītie televīzijas raidījumi. TV kanālā "National Geographic" maijā atgriežas aizraujošais realitātes šovs "Būvniecība savvaļā", kur pieredzējuši meistari palīdz cilvēkiem piepildīt sapņus par jaukiem atpūtas namiņiem gleznainos, taču izaicinošos apvidos, portālam "Māja&Dārzs" vēsta TV kanāla pārstāvji.
Starp citu, profesionāļi atzīst, ka jaunā paaudze māk labi atrast internetā izdevīgākos piedāvājumus, tomēr dažādas praktiskas prasmes, kas ļauj pašiem kaut ko padarīt, vairs neesot tik izplatītas. Taču, ja nu tomēr prāto, kā būtu, ja pats veiktu mājās kādus uzlabošanas darbus, tad, lūk, daži apsvērumi, kas noteikti jāņem vērā.
Nekas nenotiek tik ātri un vienkārši, kā šķiet sākumā
Vienmēr ir jārēķinās ar to, ka būvniecībai remontdarbiem būs nepieciešams vairāk laika nekā plānots un ka izdevumi var pārsniegt sākotnējos aprēķinus. Tādēļ ir vērts sadalīt projektu posmos, lai varētu sarēķināt budžetu un nebūtu lielu pārsteigumu. Savukārt darbu grafiku plāno ar iespējamām nobīdēm, jo pat veiksmīgu strādāšanu var iztraucēt visnepiemērotākajā laikā sācies lietus.
Reālo izmaksu aprēķins
Viens no visbiežākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki izvēlas kaut ko būvēt vai uzlabot paši, ir iespēja ietaupīt. Der atcerēties, ka ne vienmēr viss ir tik lēti, kā izskatās. Daži projekti var izrādīties dārgāki, ja darbus veic pašrocīgi, nevis uztic profesionāļiem. Tāpēc svarīgi sākumā aprēķināt reālās izmaksas. Jāieskaita ne tikai materiālu un piederumu izmaksas, bet arī transporta izdevumus, laiku un ieguldījumu. Piemēram, ja remonta dēļ kavē darbu vai nepieciešams atvaļinājums, ierēķini izdevumos arī darba algu par attiecīgajām dienām. Saskaitot izmaksas kopā, nonāksi pie konkrēta cipara, kas ļaus saprast, vai visu darbu ir vērts veikt pašam.
Kontrolē izmērus, daudzumu un pievieno 10%
Pirms darbu sākšanas un materiālu pirkšanas ir jāpārmēra telpas vai atvēlēto vietu vismaz divas reizes. Vislabāk pierakstīt to visu uz papīra vai arī izmantot kādu interneta lietotni, lai, dodoties uz veikalu, viss vienmēr ir pa rokai. Aprēķinus vienkāršākus padara dažādi tiešsaistes kalkulatori. Pērkot materiālus, kas paredzēti sienām, grīdām, griestiem, aprēķināto daudzumu palielini par 10%. Tā būs rezerve, ar ko novērst iespējamās kļūdas.
Atceries par drošību
Ir gandrīz neiespējami prognozēt ķibeles un negadījumus, kas var notikt dažādu darbu laikā. Tāpēc drošībai vienmēr jābūt pirmajā vietā. Neatkarīgi no tā, vai izmanto jaunus instrumentus vai nopirkta jauna sienas krāsa, pirms lietošanas noteikti jāizlasa instrukcija. Traumas var izraisīt gan nepareiza rīku izmantošana, gan izgarojumi no dažādiem materiāliem. Velc aizsargapģērbu un aizsargbrilles, kad tas nepieciešams. Un vienmēr savā tuvumā turi pirmās palīdzības aptieciņu, lai vajadzības gadījumā to nebūtu nepieciešams drudžaini meklēt pa visu māju.
Izvērtē savas spējas
Pirms plānot lielākus projektus, pārliecinies, ka ir visas nepieciešamās zināšanas un prasmes, lai tos paveiktu. Ne visus darbus var izdarīt bez iepriekšējām iemaņām. Ja esi iesācējs, nesteidzies darīt visu pašrocīgi. Sadali projektu posmos un atzīmē darbus, kurus spēsi izdarīt pats un kuriem būs nepieciešama profesionāļa palīdzība. Piemēram, iekārtojot guļamistabu, sienu krāsošanu, plauktus pieliec pats, bet elektroinstalāciju ierīkošanu atstāj pieredzējušu darbinieku ziņā.
Iedvesmu un interesantas idejas var smelties arī no realitātes seriāla "Būvniecība savvaļā" ekspertiem - dizainera Pola un galdnieka, meistara Tafija, kas mežonīgās un neskartās ASV vietās paveiks teju neiespējamo. Proti, pēc klientu pasūtījuma pārbūvēs vai uzbūvēs tiem jaunas mājas dīvainās vietās un izmantojot visnotaļ dīvainus materiālus. Viņi būvēs gan zvejas māju uz ezera, gan izmantos mājas apdarei vecu, sarūsējušu 1956.gada auto. Realitātes seriāls "Būvniecība savvaļā" būs skatāms ceturtdienās no 7.maija, plkst. 21:00 un plkst. 22:00.