suns rok rakšana
Foto: Shutterstock
Uzskata, ka pieaudzis suns intelektuālās attīstības ziņā ir pielīdzināms divus gadus vecam bērnam, jo spēj apgūt un saprast aptuveni 165 vārdus, ieskaitot arī dažādus signālus un žestus. Taču, šķiet, divgadniekiem mūsu četrkājainie draugi līdzinās arī vienā citā ziņā – blēņu darīšanā! Sagrauztas čības, izrakņātas puķu dobes, neklausīšana, kad saimnieks sauc… Portāls "WebMD.com" apkopojis 12 izplatītākās suņu uzvedības problēmas un to risinājumus.

1. Rakšana

Ja suns izrakņā koptu piemājas zālienu vai puķu dobi, tas, protams, nav patīkami. Bet tā nu tas ir – suņiem patīk rakt bedres! Ja vēlaties, lai viņš to nedara, būs mīlulis jāmāca. Jums jānoķer suns "nozieguma vietā", lai pārtrauktu rakšanu. Sakiet "Nē!" un parādiet viņam kādu mantiņu, novēršot uzmanību no rakumiem. Bārt ķepaini pēc tam, kad viņš jau ir izracis bedri, nav jēgas – rezultāts būs tikai tad, ja konsekventi pārtrauksiet rakšanu ikreiz, kad viņš to dara, nevis pēc tam.

Ierīkojiet mīlulim smilšu kasti, kur viņš var rakāties pēc sirds patikas. Ierociet smiltīs vienu vai vairākas viņa rotaļlietas – redzēsiet, ar kādu prieku viņš tās raks ārā!

2. Graušana

Suņi, īpaši kucēni, izpēta pasauli ar muti. Viņiem patīk grauzt, jo tā viņi nomierinās. Taču diemžēl viņi bieži vien apēd lietas, ko nevajadzētu, piemēram, zeķes, kas var nobloķēt suņa zarnas.

Padoms. Lai tā nenotiktu, sagādājiet mīlulim speciāli suņiem paredzētas graužamās rotaļlietas, kas neapdraud viņa veselību.

3. Diedelēšana

Šo ieradumu var novērst pavisam vienkārši – nekad nedodot sunim neko no ēdamgalda! Ja necienāsiet viņu ar kumosiņiem no sava šķīvja, četrkājainais draugs nemaz neiemācīsies diedelēt.

Laikā, kad ēdat, varat aizvest suni uz citu telpu vai ielikt viņa būrī. Varat arī iemācīt, lai viņš ikreiz dodas uz kādu konkrētu vietu ("Vietā!"), kamēr ieturat maltīti.

4. Nenākšana, kad sauc

Vienmēr paslavējiet suni, kad tas atnāk pie jums vienalga, vai esat to saucis vai ne. Tā suns iemācās, ka nākt pie jums ir labi. Ja suns nenāk, nedzenieties tam pakaļ. Pasauciet to atkal, tajā pašā laikā lēnām dodoties prom. Ja suns joprojām nenāk pie jums, dodiet komandu "Sēdēt!", tad pienāciet un paņemiet suni.

Skriešana prom no suņa var pamudināt ķepaini jums sekot. Sakiet "Nāc!" vai "Šurp!" Ja tikai saucat vārdā, suns var nesaprast, ko no viņa gribat.

5. Pavadas vilkšana

Foto: Shutterstock
Māciet savam sunim mierīgi iet jums blakus. Nekad neļaujiet viņam jūs kaut kur aizvilkt. Citādi suns ātri vien iemācīsies, ka vilkšana bieži vien atmaksājas. Turiet suni īsā pavadā, taču raugieties, lai tā būtu brīva.

Apstājieties, ikreiz, kad jūtat, ka pavada tiek nospriegota. Suns apstāsies, lai apskatītos, kādēļ nekustaties uz priekšu. Kad suns atgriežas, apbalvojiet viņu ar kārumu vai uzslavu, un turpiniet iet. Dažu dienu laikā suns iemācīsies, ka vilkšana viņu nekur neaizved.

6. Atšķirtības trauksme

Ja jūsu suns saskumst ikreiz, kad ejat prom, lieciet viņam saprast, ka vienmēr atgriezīsieties. Sākumā atstājiet viņu vienu tikai uz piecām vai desmit minūtēm. Pamazām paildziniet savu prombūtni.

Ejot prom, iedodiet sunim kādu graužamo mantiņu un atstājiet ieslēgtu televizoru vai radio. Centieties būt mierīgs ikreiz, kad ejat prom un atgriežaties, lai suns saprot, ka kādu laiku palikt vienam ir normāli.

7. Uzmanības pieprasīšana smilkstot


Vai jūsu suns smilkst, pieprasot uzmanību vai kaut ko citu? Ja šādos gadījumos uzreiz sākat glaudīt mīluli vai skatīties uz viņu, viņš iemācās, ka smilkstēšana darbojas un turpmāk izmantos šo "ieroci" aizvien biežāk, lai panāktu, ko vēlas.

Lai to pārtrauktu, ikreiz, kad suns smilkst, uzgrieziet viņam muguru un skatieties uz citu pusi vai pametiet istabu. Samīļojiet suni un paspēlējieties ar viņu, kad tas nesmilkst.

8. Riešana pie durvīm

Lai pārtrauktu riešanu pie durvīm, iemāciet sunim jaunu ieradumu. Izvēlieties vietu durvju tuvumā. Māciet suni tur apgulties un gaidīt, ikreiz sakot: "Vietā!" Tas palīdzēs jūsu sunim saglabāt mieru, un viņam būs kāda nodarbe, kamēr jūs gaidīs.

Atveriet durvis un pacienājiet četrkājaino draugu ar kādu kārumu, bet dariet to tikai tad, kad suns ir kluss. Atkārtojiet to pietiekami ilgi un drīz suns iemācīsies, ka, uzvedoties klusi, var dabūt našķi.

9. Lēkšana virsū

Suņiem ir dabiski sasveicināties ar cilvēkiem, lecot virsū. Taču tas var aizbiedēt viesus. Nepievērsiet savam sunim uzmanību, kamēr viņa priekšķepas nav uz zemes. Tikai tad apsveicinieties ar viņu un paglaudiet.

Varat arī teikt lēkātājam, lai sēž. Un tikai tad, kad viņš to ir izdarījis, pienākt un samīļot. Tas palīdzēs sunim kontrolēt pašam savas emocijas.

10. Košana

Foto: Shutterstock

Jebkurš suns var iekost, kad jūtas apdraudēts vai ļoti satraukts. Taču agrīna socializācija (pieradināšana pie citiem cilvēkiem utt.) pieaugot ļauj sunim justies mierīgam cilvēku klātbūtnē.

Pakāpeniski pieradiniet suni pie dažādām situācijām un vietām, lai tas justos drošāk. Pavadiet daudz laika ar suni, lai tas iemācītos uzticēties cilvēkiem. Vienmēr skatieties, vai kaut kas neliecina, ka suns jūtas nekomfortabli, un tādā gadījumā centieties darīt visu, lai suns justos labāk un mierīgāk. Esiet īpaši piesardzīgs, kad runa ir par bērniem un suņa barību.

11. Agresija


Foto: Shutterstock
Suņi parasti ir agresīvi, kad jūtas nobijušies vai pārlieku satraukušies. Ja suns ir agresīvs, jums nāksies sadarboties ar profesionālu treneri vai veterinārārstu, lai iemācītu četrkājainajam draugam, ka uz jums var paļauties.

Nekad neatstājiet agresīvu suni vienatnē ar bērniem vai ģimenei nepiederīgiem pieaugušajiem pat, ja domājat, ka suns nevienam pāri nenodarīs. Ja nepieciešams, publiskās vietās lieciet sunim uzpurni.

12. Nepārtraukta riešana

Daži suņi rej uz lietām, ko citi sugas brāļi ignorē. Daļa suņu visu laiku rej, kad izjūt trauksmi. Nekliedziet uz suni, kad tas rej. Tas var visu padarīt vēl ļaunāku.

Trauksmes izraisītu riešanu var mazināt paklausības apmācība. Ja jūsu suns iemācīsies apsēsties ikreiz, pirms darīt kaut ko jautru un interesantu, piemēram, doties pastaigā, mīlulis iemācīsies kontrolēt savus impulsus.

Ja jūsu suns ārā uzturas visu dienu, mainot to, ļoti iespējams, kompulsīvā riešana mitēsies. Taču ļoti iespējams, ka jums nāksies sadarboties ar instruktoru vai veterinārārstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!