Tā diena ir pienākusi, un beidzot kucēns ienāk tavās mājās. Purina Saimnieku skola piedāvā vairākus noderīgus padomus, lai vari pārliecināties, ka pielāgošanās jaunajiem apstākļiem notiek, kā esi iecerējis.
Dod kucēnam vārdu
Ļauj vaļu radošai izdomai un izbaudi vārda došanas brīdi! Turklāt pārliecinies, ka visi ģimenes locekļi kucēnu uzrunā vienādi. Ja tava jaunā labākā drauga vārds ir Džeris, nesauciet viņu par Džeriju vai Džerīti – tas var radīt tikai pārpratumus.
Atrodi veterinārārstu
Izvēlies veterinārārstu, kam vari uzticēties, jo jūsu sadarbība var ilgt pat vairāk nekā desmit gadu. Vienojieties par jaunā kucēna pirmo veselības pārbaudi, lai veterinārārsts konsultācijai varētu rezervēt vairāk laika nekā ierastās desmit minūtes.
Sagādā rotaļlietas
Vispirms tavam mīlulim būtu jāiziet apmācību kurss pie speciālista. Kad suņuks būs gatavs, kinologs ieteiks rotaļlietas fiziskās formas saglabāšanai un jaunu prasmju apguvei. Lai rotaļlietas tik ātri neapniktu, atceries tās neturēt kucēnam visu laiku pieejamā vietā.
Suņa ikdienas kopšana
Ikviens suns ir jākopj. Iegādājies apmatojuma suku un nagu knaibles. Iemāci savam mīlulim izbaudīt kopšanas procedūru, katru dienu dažas reizes kucēnu ķemmējot un pēc tam pasniedzot kādu kārumu.
Labam miegam
Lai kucēns labāk gulētu, iekārto mīkstu un mazgājamu guļvietu, kurā var ērti ieritināties. Iemāci kucēnu gulēt īpaši paredzētajā vietā, pirmās dienas un nedēļas katru nakti viņu tur ieliekot. Kad kucēns paaudzies, vari apsvērt domu par piemājas būdu (ja vien tev ir privātmāja), kas īpaši paredzēta tavam mīlulim. Ņem vērā, ka suņi nereti paši izvēlas, kur vēlas gulēt.
Izvēlies pareizo kakla siksnu
Kakla siksnas izmērs ir pareizs, ja attālums starp kucēna ādu un siksnu ir apmēram divu pirkstu platumā. Šādi siksna atstāj nedaudz brīvas vietas ap kaklu, taču ne tik daudz, lai tā noslīdētu pār galvu. Pārbaudi kakla siksnu katru nedēļu, jo, kucēnam strauji augot, būs nepieciešams regulēt siksnas izmēru. Kad suņuks būs paaudzies, kāds eksperts (veterinārārsts, kinologs vai zoo veikala pārdevējs) ieteiks iegādāties īpaši tavam sunim piemērotu kakla siksnu, ķēdi vai citu aksesuāru
Zobu kopšana
Lai suņa zobi būtu veselīgi, to kopšana jāsāk jau agrā vecumā. Izvēlies suņu zobu suku un fermentētu suņu zobu pastu. Jautājumu gadījumā konsultējies ar vetārstu.
Suņa reģistrēšana
Vienmēr pa rokai turi suņa identifikācijas dokumentus ar aktuālo informāciju. Tāpat ar veterinārārstu izrunā mikročipa ievadīšanas iespēju – tas lieti noderēs, ja kucēns kādreiz noklīdīs. Ņem vērā, ka no 2016. gada jūlija Latvijā paredzēts – mikročipa ievadīšana ir obligāta. Sīkāku informāciju par mājdzīvnieku reģistrēšanu un mikročipa ievadīšanu iespējams atrast Lauksaimniecības datu centra mājas lapā.
Izmanto digitālās iespējas un iemūžini savu mīluli
Fotografē un filmē savu suni pēc sirds patikas – dokumentē, kā tas aug un mainās līdzi laikam. Turklāt, ja sunim kādreiz gadītos pazust, meklēšanas paziņojumi ar nesen uzņemtām fotogrāfijām palīdzēs to atrast.
"Saimniekiem jānodrošina kucēnam atbilstoši turēšanas apstākļi. Ņemot vērā, ka kucēniem patīk visu grauzt, būtu pareizi novākt visu, ko suns varētu sabojāt," stāsta Jevgeņijs Novikovs, kinologs un suņu apmācības speciālists no Sunuskola.lv.
Zoopsiholoģe Inga Cerbule papildina: "Kucēnam nedrīkstētu ļaut vienam staigāt dzīvoklī, jo tas meklēs sev izklaidi, iemācīsies nelāgus paradumus un var sabojāt tavas mantas vai savainoties. Kucēnam vajadzīga droša vide, kur dzīvot, kad neesi mājās vai nevari kucēnu uzraudzīt. Kucēns prombūtnes laikā varētu uzturēties sētiņā, atsevišķā telpā ar viegli tīrāmu grīdu. Novāc šai vietā paklājus, kurpes, elektrības vadus, citas vērtīgas vai bīstamas mantas, lai tās kucēnam nav pieejamas."
Lai pozitīvu atmiņu pilnas pirmās dienas ar kucēnu!