Kā suns var dabūt karstuma dūrienu?
Nonākt līdz karstuma dūrienam jeb hipertermijai, kā medicīnā dēvē smagu organisma pārkaršanu, suņiem ir diezgan viegli, jo viņi nesvīst. Cilvēkiem svīšana, kā zināms, ir termoregulācijas mehānisms, kas ļauj mazliet pazemināt ķermeņa temperatūru.
Ja suns ir kustīgs, tam pietiek pusstundu paskraidīt saules svelmē un karstuma dūriens ir ne saukts, ne gaidīts ir klāt. Biežāk gan suņi pārkarst, kad saimnieki tos atstāj automašīnā, kamēr paši ieskrien veikalā vai kur citur.
Īpaši uzmanīgiem karstās dienās jābūt plakanpurna suņu (buldogu, mopšu, pekiniešu un bokseru) saimniekiem, jo deguna uzbūves īpatnību dēļ tiem pārkaršanas risks ir lielāks.
Kādi ir karstuma dūriena simptomi?
- Paātrināta un sekla elsošana,
- Bāla vai stipri piesarkusi (bordosarkana) mēle vai smaganas,
- Biezas siekalas.
Kad situācija kļūst nopietnāka
- Suns kļūst gurdens, ar acīm slikti seko kustīgiem priekšmetiem, vāji reaģē uz komandām,
- Īpaši smagos gadījumos sunim iestājas ģībonis vai koma.
Ko īsti nozīmē karstuma dūriens?
Pārkaršanas laikā atkarībā no suņa individuālajām īpatnībām viņa asinsvadi vai nu paplašinās vai sašaurinās. Jebkurā gadījumā tas nozīmē hipoksiju jeb skābekļa nepietiekamību. Pirmajā gadījumā tas notiek asinsvadu diametra sašaurināšanās dēļ, bet otrajā – arteriālā spiediena samazināšanās rezultātā. Tādēļ cieš sirds muskulis un krītas tā spēja darboties. Parasti mazinās sirds saraušanās biežums, bet dažreiz ir novērojama arī tahikardija (paātrināta sirdsdarbība), taču tad strauji krītas sirds muskuļa saraušanās amplitūda. Jebkurā gadījumā sirds nespēj darboties ar pietiekamu jaudu.
Izveidojas apburtais aplis: sirds muskuļa apgāde ar skābekli pasliktinās, tas darbojas aizvien švakāk un tas aizvien vairāk pasliktina skābekļa un barības vielu piegādij. Smagos gadījumos tas noved pie akūtas sirds nepietiekamības un dzīvnieka nāves.
Skābekļa trūkuma ietekmē, protams, cieš arī citi orgāni. Īpaši jutīgas pret skābekļa badu ir galvas smadzeņu šūnas.
Kā rīkoties?
Ja manāt pirmos karstuma dūriena simptomus, pēc iespējas ātrāk nogādājiet suni vēsā vietā. Piedāvājiet vēsu (nevis aukstu) ūdeni, samērcējiet vēsā ūdenī dvieļus un aptiniet ap suņa galvu un ķepām.
Izmantojiet vēsu, nevis aukstu ūdeni, jo pārāk strauja atdzišana var izraisīt asinsvadu sašaurināšanos un pasliktināt stāvokli.
Jebkurā gadījumā pēc iespējas ātrāk meklējiet veterinārārsta palīdzību, jo īpaši, ja simptomi liecina par smagu pārkaršanu.
Ieteikumi profilaksei
Pats labākais, protams, ir nevis cīnīties ar karstuma dūriena sekām, bet darīt visu, lai tas suni neskartu.
- Nekad neatstājiet suni vienu automašīnā. Svelmainā dienā spēkrata salons var ļoti ātri uzkarst pat, ja auto esat novietojis ēnā un logiem atstājis šķirbiņas, kur ieplūst gaisam.
- . Dodoties pastaigā vai kaut kur braucot, vienmēr ņemiet līdzi pudeli ar ūdeni un suņa bļodiņu, no kuras viņš var padzerties. Svelmainās dienās bieži piedāvājiet sunim iespēju veldzēt slāpes.
- . Ja redzat, ka sunim ir ļoti karsti, viņš elso, varat uzsmidzināt viņam ūdeni no pudeles, tādējādi savu mīluli atvēsinot.
- . Īpaši jāuzmana melni suņi, dzīvnieki ar biezu kažoku un plakanpurna suņi, kuriem ir daudz lielāks risks tikt pie karstuma dūriena.
- . Pirmais simptoms, ka sunim ir pārāk karsti, ir elsošana ar izkārtu mēli. Tā suns cenšas sevi atvēsināt. Izmantojot iepriekšminētos ieteikumus, palīdziet sunim.
Avoti:
- Sofijas Kolinsas "Suņu mīļu rokasgrāmata" (Jāņa Rozes apgāds),
- Interneta materiāli.