<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/blumenbiene/">Maja Dumat</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">cc</a>
Vasara, saule, sudrabaini violetu toņu spēles un burvīga, nomierinoša smarža. Un romantika! Runā, ka pat graciozā Ēģiptes valdniece Kleopatra, iesmaržojoties ar šī ziedauga smaržūdeni, savaldzinājusi Jūliju Cēzaru un Marku Antoniju! Parfimērijas nozarē par lavandu smaržu parūpējušies francūži, savukārt plaši un elpu aizraujoši lavandu lauki ir apskatāmi arī citās zemēs, kur to audzē komerciāliem nolūkiem, piemēram, Lielbritānijā un daudzviet ārpus Eiropas. Arī tepat Latvijā savus saulainākos dārza stūrīšus varam izkrāšņot ar šo pievilcīgo augu, un vairāki vietējie lavandu mīļi to audzē ēterisko eļļu iegūšanai. Ņemot vērā, ka lavandas aug arī Lielbritānijā, kur bieži vien ir mitri un mainīgi laikapstākļi, pie mums klimats to audzēšanai noteikti ir labvēlīgāks.

Lavandas (Lavandula) ir daudzgadīga krūmveida ziemciete, kas pieder lūpziežu dzimtai - tai pašai, no kuras nāk piparmētras. Lavandas nāk no Vidusjūras reģiona un ļoti mīl sauli. Šeit tās pazīst kopš senseniem laikam – smaržīgo augu tirdzniecības nolūkos ieveduši arābu tirgotāji jau 600 g. p.m.ē. Uz auga stingrajiem dzinumiem, kas var pārsniegt 30 cm augstumu, izkārtotas sudrabzaļas lapiņas. Garākie eksemplāri stiepjas pat 90 cm garumā. Apbrīnojami ir paši auga ziediņi – tie ir smalki veidoti, ko papildina burvīgs, saldeni svaigs aromāts, kas padarījis lavandas tik populāras. Selekcionāri parūpējušies arī par jaunām ziedu krāsām: Pasaulē pieejami arī gaišsārti, rozā, balti un pat dzelteni toņi, tomēr mūsu klimatiskajiem apstākļiem tie nav piemēroti. Šim ziedaugam būs grūti atrast konkurentus, kas pārspētu to gan krāsā, gan smaržā. Lavandas var būt arī izcils akcents akmens dārzos.

Ne tikai dobē

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!