Toigers
Dažu pēdējo gadu desmitu laikā daudzi audzētāji rūpīgas selekcijas ceļā ir centušies radīt murrātāju ar maigu mājas kaķa raksturu, bet eksotisku, savvaļas dzīvniekam līdzīgu ārieni. Šo jauno šķirņu pārstāvji kļūst aizvien iecienītāki, kaut arī daļa no tiem joprojām ir reti sastopami un tādēļ ļoti dārgi. Starp jaunajām eksotiskajām šķirnēm ir arī tādas, kas jau ļoti sen radušās dabiskā ceļā, taču tikai salīdzinoši nesen oficiāli reģistrētas.

1. Toigers

Toigers ir dizainēts kaķis, speciāli radīts ārkārtīgi rūpīgā selekcijas procesā. Šis mīļais dzīvnieciņš pēc izskata atgādina mazu tīģerīti ar īpašu, tikai šai šķirnei raksturīgu kažoka zīmējumu. Par tīģeri atgādina arī kažoka mirdzošais spīdums un kaķa viegli līganā gaita, kā arī zemu nolaistā aste.

Toigers ir valdzinoša personība, un tas kļūst par brīnišķīgu ikvienas kaķu mīļotāju mājas iemītnieku. Šīs šķirnes pārstāvji ir bezrūpīgi un sabiedriski, mājās viegli pieņem citu kaķu un suņu sabiedrību, kā arī ar prieku iesaistās galvu reibinošās rotaļās.

Kustīgais un rotaļīgais toigers ir arī nosacīti viegli apmācāms (ja runājam par kaķiem), to var pieradināt staigāt pie saites vai iemācīt atnest aizsviestus priekšmetus.

Par šķirnes izveidošanu jāpateicas Džūdijai Sadženai (audzētava "EEYAA"), slavenās kaķu audzētājas no Amerikas Džīnas Sadženas-Millas meitai, kas bija Bengālijas kaķu šķirnes radīšanas galvenā virzītāja 20. gadsimta 80. gados, kad šo kaķu veidošanas programma darbojās pilnā sparā.

Džūdija pielika arī aktīvas pūles, lai uzlabotu makreles zīmējuma dzidrumu un citādi mājas kaķim raksturīgā raibi svītrainā kažoka fona. Tolaik ļoti aktuāla bija kaķu audzētāju interese par eksotisko (savvaļas) kaķu iegūšanu īpašumā ar mērķi tos pieradināt kā mājdzīvniekus galvenokārt skaisto kažoku un ārējo iezīmju dēļ. Daudzi kaķu mīļi par šādiem kaķiem pienācīgi rūpējās un tos izmitināja, citiem neizdevās apmierināt savvaļas dzīvnieku vajadzības un to temperamentu. Turklāt aizvien straujāk samazinājās eksotisko dzīvnieku populācija, lielā mērā malu medību rezultātā, lai iegūtu to skaistos kažokus, un daļēji arī plašās savvaļas dzīvnieku tirdzniecības dēļ.

Tādi audzētāji kā Džūdija Sadžena un viņas māte centās radīt pavisam tīru mājas kaķi ar eksotiska savvaļas kaķa ārieni, lai tādā veidā apmierinātu tirgus pieprasījumu un pasargātu savvaļas dzīvnieku populāciju no iznīcības.

Diviem kaķiem bija īpaši būtiska loma toigera kaķu šķirnes izveidē, un tie bija svītrains mājas īsspalvainais kaķis, vārdā Scrapmetal, ar vienmērīgām svītrām un plankumiem un svītru uz muguras un liela auguma Bengālijas kaķis Milwood Rumpled Spotskin. Ar citu kaķu audzētāju – Entonija Hačersona un Alises Makkijas – palīdzību Džūdija ilgus gadus centās izveidot kaķi, kura ķermeņa uzbūve un kažoka zīmējums būtu tāds, kāds tagad raksturīgs toigera kaķu šķirnei.

1993. gadā Džūdija no Kašmiras Indijas ziemeļos atveda klaiņojošu ielas kaķi, kam starp ausīm bija brīnišķīgs skaists un neparasts zīmējums, un nosauca to par Jammu Blu. Pat līdz šai dienai turpinās ļoti rūpīgs selekcijas darbs, lai mājas kaķos, kuros nav ne piliena savvaļas dzīvnieka asiņu, nostiprinātu tīģerim raksturīgās iezīmes.

1993. gadā Starptautiskā kaķu asociācija (The International Cat Association, TICA) atzina šķirni ar tābrīža nosaukumu Kalifornijas toigers.

2. Ķīnas lihua

2. Kīņas lihua

Ķīnas lihua angliski mēdz saukt arī par "The Dragon Li" – Drakonu Li. Piemīlīgais un ļoti reti sastopamais Ķīnas lihua ir slavens ar savu izteikti flegmatisko raksturu. Šķiet, ka ir pavisam maz lietu, kas spētu izsist šos mierīgos kaķus no līdzsvara, turklāt viņi ir arī ārkārtīgi mīlīgi.

Lihua piemīt iedzimta gudrība, un tie viegli pakļaujas apmācībai. Vispārzināma leģenda vēsta, ka proletariāta revolucionāram Džao Šandzajam (1908–1942) piederējis Ķīnas lihua kaķis, kuram viņš iemācījis atnest avīzi. Pateicoties draudzīgajam raksturam, šie kaķi draudzīgi sadzīvo ar citiem kaķiem un dzīvniekiem, kā arī bērniem.

Ja vien pret viņiem izturas ar cieņu, lihua izaug arī par valdzinošiem ģimenes kompanjoniem. Pagaidām šīs šķirnes kaķi ārpus dzimtās Ķīnas robežām gan ir ārkārtīgi reti sastopami.

Amerikas Savienotajās Valstīs Ķīnas lihua šķirni Kaķu mīļotāju asociācija (Cat Fancier's Association, CFA) atzina 2010. gada februārī. Dzimtenē to uzskata par vienu no senākajām dabiskajām kaķu šķirnēm. Dabiskās kaķu šķirnes ir attīstījušās bez cilvēka iejaukšanās gadsimtu gaitā vai speciālas šķirņu krustošanas.

Viena izcelsmes teorija apgalvo, ka šķirne cēlusies no meža kaķu pasugas, tā sauktā Ķīnas kalnu kaķa (Felis silvestris bieti), abas šķirnes vieno ievērojama līdzība. Tiesa, pagaidām nav nekādu pieejamu zinātnisku pierādījumu, lai šo teoriju apstiprinātu vai noliegtu.

Ķīnas lihua apmatojums ir īss un biezs. Šis kaķis vienmēr ir brūnā krāsā ar makreles zīmējumu.

3. Osikats

3. Osikats

Osikatam raksturīgais mežonīgais izskats slēpj izteikti apburošu personību. Šim kaķim piemīt brīnišķīgs, pat dzīvespriecīgs raksturs, tas ir ārkārtīgi uzticīgs un uzticams.

Osikatam raksturīgs enerģiskums un aktīva rīcība, tas ir dabiski dzimis atlēts. Šīs šķirnes pārstāvjiem piemīt arī ass prāts un lieliskas problēmu risināšanas spējas, kas padara tos par jautriem un ļoti pievilcīgiem draugiem.

Osikats pēc izskata atgādina savvaļas kaķi. Tam raksturīgs svītraini punktots kažoks. Zīmējums var būt 12 dažādās krāsās, to skaitā melns, šokolādes brūns, kanēļbrūns, zilgans, ceriņkrāsas, lavandas, dzeltenbrūns. Fons jeb kažoka pamattonis visbiežāk ir dzeltenbrūns vai sudrabpelēks.
Osikatam patīk ieritināties vissiltākajā, ērtākajā klēpī un "runāties" maigā un harmoniskā balsī. Šiem kaķiem nepatīk ilgāku laiku palikt vieniem, vislabāk tie jūtas kopā ar savas ģimenes locekļiem, un vēlams, lai viņi atrastos uzmanības centrā.

Iedvesma izveidot šo šķirni aizrautīgajai Siāmas kaķu audzētājai Virdžīnijai Deilijai no audzētavas "Dalai" Bērklijā Mičiganā radās nejauši. Pirmais osikats nāca pasaulē 1964. gadā, kad Deilija centās izveidot šķirni, kurā būtu apvienots Siāmas kaķa kažoks ar tumšākām iezīmēm un Abesīnijas kaķim raksturīgs krāsojums.

Iesākumā viņa sapāroja rudu Abesīnijas kaķu šķirnes tēviņu, vārdā Dalai Deta Tim of Selene, ar roņa krāsas siāmiešu mātīti Dalai Tomboy Patter ar akromelānisma pazīmēm. Runcis bija no ārzemēm ievestā Abesīnijas kaķu šķirnes čempiona Ruby Chuffa of Selene dēls, un tam savulaik bija liela loma Somālijas kaķa jeb Abesīnijas garspalvainā kaķa izveidē. Visi šo kaķu pēcnācēji pirmajā metienā izrādījās izskata ziņā līdzīgi Abesīnijas kaķiem, un Deilija paturēja vienu no mazuļiem – rūsganu kaķeni, ko nosauca par Dalai She.

Pēc tam to sapāroja ar siāmieti, kuram bija šokolādes krāsas iezīmes, un šķirnes čempionu Whitehead Elegante Sun. Šīs un turpmāko pārošanu rezultātā radās tieši tas, pēc kā Deilija tik ļoti tiecās – Siāmas kaķis ar tumšākām iezīmēm un Abesīnijas kaķim raksturīgo zīmējumu, bet otrajā metienā piedzima arī pārsteidzoši skaists mazulis, kura ziloņkaula krāsas kažoks bija ar zeltainu punktojumu.

Deilijas meita teikusi, ka kaķēns izskatoties kā ocelota jeb Dienvidamerikas savvaļas kaķa kopija. Meitene ierosinājusi nodēvēt jauno brīnumu ar punktoto kažoka zīmējumu par Osikatu un devusi tam vārdu Tonga.

Osikatiem šķirnes statusu 2004. gadā piešķīra Kaķu mīļotāju galvenā padome (Governing Council of the Cat Fancy, GCCF).

4. Ēģiptes mau

Foto: Shutterstock

4. Ēģiptes mau

Ēģiptes mau izskats ir unikāls, tādēļ acumirklī piesaista skatienu. Kaķa kažoku klāj neregulāras formas plankumi, padarot to līdzīgu miniatūram leopardam, bet ap ķepām un asti ir svītras. Kažoka pamattonis var būt sudrabains, bronzas, dūmakains vai melns. Raksturīga šķirnes iezīme ir melns "M" burts uz pieres, ko reizēm dēvē par skarabeja zīmi, un divas uzkrītošas melnas līnijas ap acīm. Pastāv uzskats, ka Senās Ēģiptes sievietes, veidojot meikapu, ietekmējušās no šīs līnijas ap kaķa ieslīpajām acīm.

Mau acis ir spožas, ērkšķogu zaļā krāsā. To izskats un novietojums rada iespaidu, ka kaķis ir mazliet noraizējies.

Ēģiptes mau ir vidēja lieluma kaķis. Tas ir ļoti graciozs, ar elegantu, slaidu un atlētisku ķermeni. Pakaļkājas ir nedaudz garākas par priekškājām.

Foto: Tessa.lv Photography
Ēģiptes mau ir viena no senākajām mājas kaķu šķirnēm, kā arī viena no tikai divām dabiskas izcelsmes plankumaino kaķu šķirnēm pasaulē. Jāsāk ar to, ka "mau" ēģiptiešu valodā nozīmē "kaķis". Tādi paši plankumaini kaķi ir redzami ēģiptiešu gleznojumos, kas tapuši aptuveni 1900. gadā pirms mūsu ēras. Papildus ļoti izteiktajam kažoka zīmējumam mau veidols ir apbrīnojami līdzīgs daudziem tālaika attēliem un figūriņām ķermeņa formas, acu un ausu, kā arī karaliskās stājas ziņā, tāpēc nav šaubu, ka šie kaķi ir tikpat seni kā senā Ēģiptes civilizācija.

Seno mākslas darbu konteksts ir atšķirīgs, dažos atainotas ainiņas no mājas dzīves, kur kaķi sēž blakus sievietēm un, iespējams, simbolizē auglību. Daudzos mākslas darbos, tostarp Nebamuna kapenēs Tēbās atrastajā sienu gleznojumā (1400. g. p. m. ē.), redzami līdzīga izskata kaķi putniem bagātos dumbrājos kopā ar ēģiptiešu medniekiem, bieži vien nesot medījumu. Uzskata, ka senie ēģiptieši šos kaķus tiešām izmantoja ūdensputnu medībās.

Divdesmitā gadsimta sākumā Ēģiptes mau kļuva par iecienītiem mājas mīluļiem Francijā, Itālijā un Šveicē, kur tie, visticamāk, bija ievesti no Ēģiptes. Pirmā pasaules kara gados Ēģiptes mau tika masveidā iznīcināti, un bija nopietni apdraudēta šķirnes eksistence. Šķirnes saglabāšanos parasti saista ar emigrējušo krievu kņazieni Natāliju Trubeckaju, kura dzīvoja Romā Itālijā. Viņa it kā esot pamanījusi šādus kaķus ceļojuma laikā pa Ēģipti un paslepus aizvedusi divus uz Itāliju.

Romantiskāka leģenda vēsta, ka 20. gadsimta 50. gadu sākumā plankumainu kaķēnu Trubeckajai iedevis kāds puisēns, kurš to līdz tam slēpis kastē. Lai nu kā tur bijis, Ēģiptes mau kņazieni tik ļoti apbūruši, ka viņa no to izcelsmes valsts atvedusi vēl citus, pavairojusi tos un nostiprinājusi šķirni.

Foto: Shutterstock
Ēģiptes mau ir diezgan enerģiski un ārkārtīgi rotaļīgi kaķi. Ļoti priecājas par jebkādām rotaļām viņiem piemītošā mednieka instinkta dēļ, pat gluži kā suņi skrien pakaļ saimnieka aizmestam priekšmetam un atnes to zobos. Šīs šķirnes kaķi ir ļoti gudri un labprāt apgūst dažādus trikus, turklāt Ēģiptes mau ir vieni no retajiem, kuri neiebilst pret pastaigu pie pavadas.

Lai gan Ēģiptes mau parasti izvairās no svešiniekiem vai izturas pret tiem vēsi, viņi alkst pēc sabiedrības un pielūgsmes. Un to viņi visbiežāk saņem pārpārēm, jo kurš gan spēj palikt vienaldzīgs pret tik savdabīga izskata kaķi.

Ēģiptes mau ir ārkārtīgi uzticīgi saviem cilvēkiem. Viņi uzskata sevi par pilnvērtīgiem ģimenes locekļiem un grib iesaistīties visā notiekošajā.

Raksta tapšanā izmantota Temzinas Pikerelas grāmata "Kaķa grācija. Ilustrēta vēsture" (Zvaigzne ABC).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!