<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/usdagov/">U.S. Department of Agriculture</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/">cc</a>

Vasara atnākusi ne tikai ar siltu sauli, dārza zemenēm un veldzējošām peldēm, bet arī nebeidzamu cīņu ar mazajām augļu mušiņām jeb drozofilām. Dažkārt šķiet neiespējami izsekot līdzi, kā tās savairojušās, taču labvēlīgos apstākļos tās vairojas neaptveramā ātrumā, tāpēc tādās situācijās nekas cits neatliek, kā censties tās iznīcināt. Portāls goodhousekeeping.com apkopojis padomus, kā ar tām cīnīties šajā sezonā, kad augļi un dārzeņi parādās arvien vairāk.

Mušiņām labvēlīga vide

Pēc būtības šīs nevēlamās mušiņas parādās un vairojās tur, kur ir tām labvēlīgi apstākļi, proti, bojātu augļu tuvumā, vai kādā citā skābā un rūgstošā vidē. Kā izrādās, mušiņas var rasties ne tikai tad, ja ir saskābuši augļi vai ogas, tās var parādīties arī netīrās vannasistabās, tāpēc jārūpējas arī par to, lai telpā nav lieka mitruma, piemēram, no ilgstoši uzglabātām mitrām drēbēm.

Mušiņu iecienīta vieta, kas pirmajā mirklī pat nemaz neienāk prātā, ir arī puķupodi, īpaši, ja tajos sakrājies mitrums vai mēslojums, tas pats attiecas arī augļu dārzu, kur ieteicams tādos gadījumos nemēslot zemi ar kūtsmēsliem un kompostā izmestās augļu atliekas nosegt ar lielām lapām.

Labvēlīga vide var būt arī iebojājies sīpols, kartupelis, netīri trauki, ēdienu atliekas un drupačas, tāpat jāuzmanās no atvērtiem pārtikas iepakojumiem. Iecienīta augļu mušiņu vieta ir izlietnes caurule, kur ir gan mitrums, gan ēdiena atliekas taču par vairošanās vietu var kļūt arī mitra trauku lupatiņa.

Kā izvairīties no mušiņu vairošanās?

Lai izvairītos no mušiņu vairošanās, visām virsmām jābūt tīrām un sausām, tāpat par ļaunu nenāks arī lieku reizi izmazgāt atkritumu tvertni. Vajadzētu ievērot, lai visi augļi tiktu uzglabāti ledusskapī, vai arī sekot līdzi tam, lai nekur neuzglabātos iebojājušies produkti, turklāt tiem vienmēr jābūt tīriem un sausiem. Nevajadzētu atstāt serdes un citas augļu un dārzeņu atliekas vaļējā miskastē. 

Kā cīnīties ar šiem kaitēkļiem?

Ja mušiņas jau radušās, visātrāk no tām var tikt vaļā, atrodot vietu, kur tās rodas, un tās izsūcot ar putekļusūcēju. To daudzi atzinuši par efektīvāko metodi. Lai mušiņas nenobītos no cilvēka, tām jātuvojas lēni, jo tās pamana tikai strauju kustību.

Viena no metodēm, kā atbrīvoties no šiem nevēlamajiem kaitēkļiem, ir ābola etiķa izmantošana. Atstāj atvērtu pudeli vai arī ielej to kādā traukā, apsedz to ar kādu marli vai drānu, lai tās spētu tikt iekšā, bet ārā vairs netiktu. Līdzekļa skābe pievilina mušiņas, taču tās nespēj ilgi dzīvot tik spēcīgas skābes tuvumā, tāpēc tās drīzi vien pārtrauks savu lidojumu.

Tikpat efektīvs ir arī etiķis kombinācijā ar trauku mazgājamo līdzekli, ko vislabāk izmantot tad, ja mušiņas iedzīvojušās izlietnes caurulē.

Vēl kāds radošais risinājums, kā atbrīvoties no mušiņām, ir ievietot burkā kādu skābu augļu gabaliņu un ielikt tūtā sarullētu papīru, lai mušiņas viegli ielidotu iekšā, bet tik viegli netiktu ārpus šī papīra konusa.

Novērots, ka arī maisījums no piena, pāris karotēm cukura un pipariem, ir nevēlams mušiņu ilgdzīvošanai. Kārtīgi samaisot sastāvdaļas un uzsildot to, pēc tam to var iepildīt kādā traukā, kur nav žēl noslīcināt šīs mušiņas. Šajā maisījumā nonākot, mušiņas ātri vien noslīks.

No tautas metodēm šādām lamatām tiek izmantoti parasti trauki, kuros ievieto ēdienu. Ēdienu apsedz tā, lai pa caurumu tās spētu tikt iekšā, bet ārā vairs netiktu. Ēdiens regulāri jāmaina, lai nerastos jauni kāpuri. Var arī atstāt dažādus dzērienus, it īpaši sidru, šampanieti, sarkano vīnu vai alu, kas atrodas tumšā traukā.

Pēc tīrīšanas dzīvokli var atsvaidzināt ar piparmētru smaržu, kas ir veselīga, bet mušiņām nepatīkama. Ja tomēr neviena metode pilnībā nepalīdz, vienmēr paliek mierinājums, ka pēc kāda laika tās izzudīs pašas no sevis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!