Pārvietojamās mājiņas
Iespējami vairāki varianti – vagoni (treileri), saliekamas moduļveida mājiņas un mazbudžeta arhitektoniski risinājumi. Pārsvarā visas pārvietojamās mājiņas ir siltinātas un piemērotas dzīvošanai arī ne pārāk aukstā ziemā. Tāpat mājiņām pieejama iekšējā elektroinstalācija ar rozetēm un vairāku gaismekļu pieslēgumu. Atšķirīga mēdz būt komplektācija ar sanitāro mezglu vai bez tā. Arhitektoniskajos risinājumos tā tiek iekļauta cenā, bet moduļu mājām standarta moduļa cenā šāds aprīkojums parasti nav iekļauts. Tāpat ir ar iekšējo un ārējo apdari.
Visiem variantiem ir kopīga priekšrocība – nav vajadzīgi masīvi pamati, jo mājas novieto uz speciālām koka brusu, laukakmeņu, betonētu stabu pamatnēm vai fiksētiem riteņiem. Agrāk, ja ēka nepārsniedza 25 kvadrātmetrus, tā tika uzskatīta par mazēku un projekts tai nebija nepieciešams. Kopš 2014. gada oktobra ir grozījumi Būvniecības likumā, kas nosaka – gan mazēka, gan gatava konteinertipa ēka (apbūves laukums līdz 60 kvadrātmetriem) ietilpst ēku pirmajā grupā, kam nepieciešams saskaņojums vietējā būvvaldē – jāiesniedz izpildīta paskaidrojuma pirmā daļa, ražotāja būvizstrādājuma tehniskā dokumentācija un grafiskais dokuments ar ēkas fasādi un ēkas novietojuma piesaisti konkrētā zemes gabala robežu plānā. Tāpēc vēl pirms mājas vai moduļa iegādes vēlams painteresēties, vai konkrētajā pašvaldībā nav nekas pret noteikta tipa mājas izvietošanu.
Ērtai dzīvošanai, protams, nepieciešama arī piekļuve inženierkomunikācijām. Ja zemes gabalā jau ir pieeja komunikāciju mezgliem, pievienošanās tiem ir jāsaskaņo būvvaldē. Ja ierīkotu mezglu nav, būs nepieciešams izstrādāt un saskaņot komunikāciju projektu.
Mājoklis uz riteņiem
Vagoniņi lielākoties jāpasūta no ārzemēm – uz vietas piedāvā jau gatavus, bet lietotus treilerus. Vienkāršākais variants – komplektēts vagoniņš jeb tā sauktā angļu mājiņa ar sanitāro mezglu, mēbelēm, elektroinstalāciju un sadzīves tehniku. Vagoniņu novieto noteiktajā vietā, nofiksējot riteņus. Sarežģītākas (un dārgākas) konstrukcijas ir veidotas kā mājas uz platformām vai pontoniem (var uzstādīt arī virs ūdens). Šajā variantā riteņi paliek nedaudz paceltā pozīcijā, bet māja balstās uz stabilas platformas. Var, piemēram, uz elegantiem skrūvpāļiem pacelt mājiņu 220 cm virs zemes, tad apakšā izveidojas autonoma telpa, kur iekārtot garāžu, pirti, banketa zāli vai noliktavu.
Parasti mājiņas ir 8 – 12 m garas, 3 – 4 m platas ar griestu augstumu no 1,95 līdz 2,40 m. Var tikai apbrīnot, cik racionāli un kompakti 25 – 40 kvadrātmetru platībā izplānots un ietilpināts viss nepieciešamais dzīvošanai – virtuve, atpūtas istaba ar kamīnu, divas vai trīs guļamistabas, sanitārais mezgls un duša. Reizēm izdodas iegādāties mājiņu ar tik labām masīva sarkankoka mēbelēm, kādas veikalā ar uguni nesameklēsi.
Vagoniņus apsilda ar elektrību vai gāzi, ventilācijas sistēma regulējama ar aizbīdņiem. Lētākie (no 4000 eiro) moduļi ir paredzēti dzīvošanai vasarā, ziemas mājiņām ir stikla pakešu logi un biezāks siltinājums. Lietotas pārvietojamās mājas piedāvā SIA "Saulainā puse", SIA "Kordata", lietuviešu "Caravan", plašs klāsts atrodams arī sludinājumos.
"Jaunās pārvietojamās mājas pārsvarā ir ar divslīpju jumtu," stāsta SIA "Saulainā puse" vadītājs Juris Zālītis. "Tās izskatās glītāk, un arī iekštelpās ir omulīgāk, jo griestu augstums palielinās par 15 cm. Ja mājā grib dzīvot ziemā, tad jāiebūvē "Jotulas" tipa krāsniņa un regulāri jākurina ar malku. Efektīva ir siltumsūkņa gaiss–gaiss kombinācija ar čuguna krāsniņu. Ūdens sildīšanai ieteicams izmantot kompaktu elektrisko boileru. Mājas apakšpusei jābūt vēdināmai, tomēr to var siltināt, ievietojot pamatnes režģī 10 cm biezus akmens vates gabalus un piesedzot ar elpojošu plēvi."
Moduļu un saliekamās būves
Moduļu mājas lielākoties ir vairāki standartveida moduļi, ko iespējams savā starpā kombinēt, apvienot, sadalīt ar starpsienām utt. Tas ir standarta produkts ar standarta apdari. Ja pasūta moduļus ar īpaši izvēlētu apdari un komplektāciju, cena var pieaugt pat divkārt, toties vizuālais izskats būs daudz pievilcīgāks.
Saliekamās mājas atšķirībā no moduļiem visbiežāk ir vieglas koka konstrukcijas, ko izgatavo pēc pasūtījuma – gan nelielas saimniecības tipa mājiņas, gan dārza mājiņas dzīvošanai. Visbiežāk tām ir iespējams izvēlēties arī sienu biezumu un siltinājumu, dažādus logu veidus un apdari.
"Pārvietojamās moduļu mājas maksimālie izmēri nepārsniedz 350 cm platumā, 320 cm augstumā un 1250 cm garumā. Tas ir lielākais izmērs, ko bez problēmām var pārvadāt," skaidro SIA "Superbebris" projektu vadītājs Aivis Česlis. "Mājas tiek pilnībā komplektētas rūpnīcā un pircējam nogādātas samontētā veidā. Konstrukcijas gatavotas no koka un metāla. Sienas siltinātas ar 200 mm akmens vates kārtu. Telpu iekšpuse un ārpuse apdarināta ar koka dēlīšiem, ir ventilācijas izvadi. Jumtu sedz kausējamais bituma ruļļu segums. Mājā standarta komplektācijā ir elektrības, ūdensvada un kanalizācijas slēguma vietas. Standartapkure ir elektriskie sildītāji, iespējamas arī citas apkures sistēmas, piemēram, gaiss–gaiss siltumsūknis. Ja īpašnieks vēlas, mājas jumtā var jau laikus izveidot atveri skurstenim. Mājas pamatus sagatavo, izņemot virsējo augsnes kārtu, ieberot šķembas un novietojot koka klucīšus, uz kuriem novieto modeļa metāla balstus. Koka apdarē izmanto kvalitatīvo vietējo iecavnieku ražoto "PaintEko" lineļļas krāsu. Mājas izbūvē noder uzņēmuma īpaši kvalitatīvā līmētā koksne."
Latvijā moduļu mājas piedāvā arī SIA "VIA-S modular houses", SIA "AP Home and Design", SIA "Atehs", kompānija "LABAMĀJA", SIA "Wood Panel Houses", SIA "Modele Houses Latvija", kas no koka un metāla konstrukcijām ražo 6,5 – 12 m garas un 2,4 – 4 m platas mājiņas ar siltinājumu – šos moduļus var savstarpēji savienot gan horizontāli, gan vertikāli. Rūpnīcā izgatavotos komponentus saliek kopā, lai pārbaudītu detaļu atbilstību, tad māju daļēji izjauktu transportē un samontē pasūtītāja sagatavotā būvlaukumā. Moduļu ēkas konstruktīvā uzbūve ļauj īpašniekam nepieciešamības gadījumā to pārvest un uzstādīt atkal citā vietā. Moduļu māju tipveida projektu platība variē no 25 līdz 300 kvadrātmetriem, un moduļu skaits atkarīgs no projekta.
Atšķirībā no tipveida moduļiem vizuāli augstvērtīgāki ir arhitektoniskie dizaina risinājumi, ko projektē un izstrādā profesionāli arhitekti, piemēram, arhitektu biroja "Arhis" moduļi veidoti sadarbībā ar kompāniju "Vudis". Tie pieejami gan kā koka konstrukciju, gan kā moduļu tipa būves. Šajās mājiņās ir ergonomisks plānojums un interesants dizains ar atraktīvām detaļām. Lielākoties pieejami vairāki standarta varianti, ko iespējams dažādot, izvēloties atšķirīgu apdari un iekārtojumu.