<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/manjithkaini/">Manjith Kainickara</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/">cc</a>
Lai arī bagātīgās tomātu ražas gala rezultāts ir atkarīgs no tā, kā tomātu stādi ir iestādīti vai arī audzēti no dēstiem, pat visveiksmīgākajos gadījumos ražu var ietekmēt tas, kā par stādiem rūpējamies pirms augļu nogatavošanās. Lai katrs dārza saimnieks varētu lepoties ar savu tomātu ražu, apkopojām informāciju dažādos dārzniecības žurnālos un portālos, lai sniegtu padomus par svarīgāko, kas jāievēro šobrīd, kamēr tomāti sparīgi nogatavojas.

Gaisa temperatūra ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, kas ietekmē ražas bagātību. Tomātu ziedēšanas laikā tā ieteicama robežās +18...+28 grādiem, jo tieši šādā siltumā augiem ir visvieglāk apputeksnēties. Bez siltuma jāuzmana, lai siltumnīca vai kāda cita vieta, kur tiek audzēti tomāti, būtu labi vēdināta. Tas, ka tomāti tiek audzēti siltumnīcā, nebūt nenozīmē, ka tiem nepieciešams mitrs gaiss, gluži pretēji. Stādi daudz ražīgāk augs, ja siltumnīcas sāni, durvis vai kādas spraugas būs vaļā un gaiss cirkulēs gan pa dienu, gan naktī. Ja gaiss kļūs mitrs, tad tiks veicināta nelabvēlīgo sēnīšu un citu slimību attīstīšanās. Pat tad, ja ārā līst lietus, nav ieteicams pilnībā noslēgt siltumnīcu, bet gan atstāt durvis vai kādu lodziņu puspavērtu, lai notiktu gaisa apmaiņa.

Tomātu stādiem, kas izauguši trīs pēdu augstumā, jānoņem apakšējās lapas, jo visbiežāk tieši pašās zemākajās lapās sāk attīstīties slimības. Tā kā apakšējās lapas ir vistālāk no saules, bet vistuvāk mitrumam, tad nelabvēlīgām slimībām ir itin viegli attīstīties, tāpēc lapas noplēs, raksta portāls Averto.lv. Svarīgi, lai stādi augtu stabili un tie būtu nodrošināti ar zemē iedzītiem balstiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!