ruds kaķis
Foto: Shutterstock
Ja tikko esi kļuvis par suņa vai kaķa saimnieku, tev noteikti ir daudz jautājumu par dzīvnieciņa pareizu aprūpi un audzināšanu. Šoreiz apkopojām informāciju, kas jāzina katram atbildīgam suņa un kaķa saimniekam, rūpējoties par sava mīluļa veselību.

Uz populārākajiem suņu un kaķu saimnieku jautājumiem atbild Purina Saimnieku skola sadarbībā ar Aigaru Briņķi, "Dzīvnieku veselības centra" direktoru un galveno vetārstu.

Par Purina Saimnieku skolu

Purina Saimnieku skola ir sociāla iniciatīva, kuras mērķis ir izglītot mājdzīvnieku saimniekus par dzīvnieku labturību, kā arī veidot to turēšanas kultūru Latvijā. Saimnieku skola ar Purina atbalstu atklāta 2015. gada aprīlī. Saimnieku skolas iniciatīvas pamatā ir ideja, ka pārdomāta un godprātīga attieksme pret dzīvnieku rada abpusēji emocionāli bagātāku dzīvi. Purina Saimnieku skola iestājas par ideju, ka atbildīga attieksme un pilnīgas zināšanas par mājdzīvnieku uzturēšanu veicina sabiedrības labklājību kopumā.

Kādā vecumā vispareizāk ņemt kucēnu vai kaķēnu?

Foto: PantherMedia/Scanpix

Vispareizāk būtu ņemt aptuveni 2 mēnešus vecu kucēnu. Pirms konkrētā šķirnes kucēna iegādes ieteicams konsultēties ar speciālistu, lai nebūtu pārsteigumu par suņa aktivitāti, temperamentu, raksturīgajām veselības problēmām, jo suņu raksturi un to īpašības mēdz atšķirties.

Kaķēnu mājās var ņemt, sākot no 6 nedēļu vecuma, bet šķirnes kaķēni audzētavā uzturas līdz 12 – 13 nedēļu vecumam.

Kad ir jāsāk mīluļa apmācība?

Foto: Shutterstock

Mācīt kucēnu vai kaķēnu var jau no pirmās dienas, kad tas ieradies jaunajās mājās. Kucēna apmācībām ir jābūt īsām un rotaļīgām, jo tie vēl nespēj ilgstoši noturēt uzmanību un tu nevari gribēt, lai tas izpilda trikus un klausa tev uz vārda jau pirmajā nedēļā. Ļoti ieteicams kucēnam un kaķēnam izveidot savu vietu, kur atpūsties un paslēpties.

Suņu skolu, kur notiek nopietnāka apmācība, var uzsākt no 5 vai 6 mēnešiem. Svarīgi atcerēties, ka atšķirīgu šķirņu suņi dresūrai pakļaujas dažādi.

Kādā vecumā un cik bieži mīluļi jāvakcinē?

Foto: Shutterstock

Gan suņiem, gan kaķiem ir izstrādātas savas vakcināciju programmas, ko iesaka vakcīnu ražotāji, tāpēc sniegt vienu atbildi, kas derēs visiem suņiem vai kaķiem, nav iespējams. Ir obligātās potes, kas veicamas visiem suņiem un kaķiem. Pastāv potes, kas atkarīgas no nepieciešamības, piemēram, dzīvniekiem, kas piedalās izstādēs vai ceļo līdzi saimniekiem.

Pirms vakcinācijas ieteicams dzīvniekus attārpot un konsultēties pie veterinārārsta. Iepazīties ar dažādu firmu vakcināciju termiņiem var šeit.

Cik bieži dzīvnieki ir jāattārpo?

Dzīvnieki ir jāattārpo regulāri atkarībā no dzīvesveida un aktivitātes. Kucēniem attārpošanu ir jāveic atkarībā no tā, vai māte ir attārpota pirms sapārošanas. Ja ir – tad kucēnus var attārpot, sākot no piektās dzīves nedēļas ik pa trim nedēļām līdz trīs mēnešu vecumam un turpmāk četras reizes gadā. 

Kaķēni no 6 līdz 16 nedēļu vecumam jāattārpo ik pēc trim nedēļām. No četru mēnešu vecuma kaķi jāattārpo ik pēc trim mēnešiem, ja kaķis dzīvo ārpus telpām. Mājas kaķis jāattārpo divreiz gadā vai retāk. Ņem vērā – nav vienas standarta devas – viss atkarīgs no tava mājdzīvnieka dzīvesveida un vietas, kur tas mitinās. Jautājumu gadījumā obligāti konsultējies ar mīluļa veterinārārstu.

Kā pasargāt dzīvnieku no blusām un ērcēm?

Lai neliktu saviem mīluļiem ciest no nejaukajiem parazītiem, regulāri atbluso dzīvnieku (šķidrie, skaustā pilināmie vai kontakta medikamenti darbojas apmēram mēnesi, bet blusu siksna – atkarībā no dzīvnieku lieluma), tīri paklājus ar putekļu sūcēju, uzkop dzīvnieka guļvietu un regulāri to mazgā. Ja dzīvniekam ir alerģiskas izcelsmes nieze, apmeklē veterinārārstu, regulāri attārpo dzīvnieku, jo blusas pārnēsā arī lentes tārpu kāpurus. 

Lai cīnītos ar ērcēm, ērču sezonas laikā, no aprīļa līdz oktobrim, tas ir no regulāri apstrādā dzīvnieku ar pretērču līdzekli, pārbaudi dzīvnieka apmatojumu. Ja tava dzīvesvieta ir tuvu mežam, apstrādā tuvējo apkārtni ar insekticīdiem līdzekļiem.

Kāpēc un cik bieži dzīvniekiem jātīra zobi?

Foto: Shutterstock

Dzīvniekiem jātīra zobi, jo aplikums veidojas pēc tā paša principa kā cilvēkiem. Ideāli, ja dzīvniekam zobus tīra katru dienu, bet trīs reizes nedēļā arī ir pietiekoši. 

Zobu tīrīšanai izmanto zobu pastu, kas paredzēta dzīvniekiem. Nekādā gadījumā netīriet ar saimnieka zobu pastu!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!