Melnais stārķis ar raidītāju. "Dabasdati.lv".
Foto: "Dabasdati.lv"
No 18 melnajiem stārķiem, kas ornitologa Māra Strazda un telekompānijas LNT kopprojektā "Melnais stārķis. Dzīvības lidojums" aprīkoti ar raidītāju, 15 ir gājuši bojā, bet divi pazuduši bez vēsts. Skaidri zināms vien, ka palicis dzīvs viens putns, ceturtdien vēsta "Neatkarīgā Rīta Avīze". Bēdīgā statistika liek uzdot jautājumu, vai melno stārķu nāvei varētu būt kāda saistība ar 58 gramus smago kārbiņu ar elektroniku un saules bateriju, kas uzsieta putniem uz muguras.

Māris Strazds un vairāki "Neatkarīgās Rīta Avīzes" aptaujātie ornitologi apgalvo, ka nē, jo raidītājs veido tikai 2% no putna kopējā svara, būtībā ir kā rokaspulkstenis cilvēkam. Teorētiski esot pieļaujami pat 150 grami trīs kilogramus smagam putnam.

Ornitologs Uģis Bergmanis laikrakstam apstiprinājis, ka raidītāja nelielais svars putnam nevarētu būt traucējošs, taču pētnieku aprindās tiekot diskutēts par ierīces iespējamo ietekmi un putna navigācijas spējām. Bergmanis nodarbojas ar mazo ērgļu pētniecību. Daļa ērgļu pēc raidītāja uzlikšanas esot "nepareizi migrējuši, nav spējuši noorientēties un gājuši bojā." Tomēr apgalvot, ka tas tiešām ir radītāja dēļ, pētnieks nevar, jo arī putni bez raidītāja mēdz nojukt no kursa. Tos gan nav iespējams tik precīzi saskaitīt kā putnus ar raidītāju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!