Vecs suns, brilles
Foto: Shutterstock
Laiks rit, un četrkājainais draugs kļūst vecs. Ja mīlulim ir vairāk par astoņiem gadiem, tā veselībai un aprūpei jāpievērš daudz lielāka uzmanība nekā kādreiz. Ir pienācis laiks atmaksāt par suņa sniegto prieku.

Kad suns ir sasniedzis seniora vecumu, veselības pārbaudes pie veterinārārsta kļūst biežākas. Iemesli var būt dažādi, pat tad, ja suņa veselība pamatā ir laba. Lielākā daļa ārstu iesaka veikt veselības pārbaudes ik pēc sešiem mēnešiem.

Suņa veselības stāvokli vislabāk var uzpasēt saimnieks pats. Tādēļ esi rūpīgs, regulāri un kārtīgi veic suņa apkopšanu – tā ne tikai būs sunim patīkama, bet ļaus arī pamanīt izmaiņas, kas varētu liecināt par kādu problēmu.

Labsajūtas uzturēšana

Ja sunim patīk pieskārieni, apsver domu apgūt masāžas paņēmienus. Pareiza un maiga masāža palīdz pārvarēt tādas nepatīkamas sajūtas kā stīvums un sāpes, gluži tāpat kā cilvēkam.

Pašmācībai iespējams atrast labas grāmatas. Vari arī uzmeklēt speciālistu un lūgt, lai iemāca dažus paņēmienus.

Jārespektē suņa kustību apgrūtinājumi. Iespējams, tev nāksies to iecelt un izcelt no mašīnas (liela auguma suņiem var ierīkot speciālu rampu, lai nebūtu jālec).

Mājās noteikti parūpējies, lai suņa guļvieta un atpūtas vieta būtu pietiekami silta vai vēsa – ar gadiem dzīvnieks kļūst jutīgs pret temperatūras svārstībām.

Pat tad, ja sunim vienmēr paticis gulēt uz cietas virsmas, vecāks suns priecāsies par mīkstāku vietiņu. Sameklējiet grozu ar biezu oderējumu vai ieklājiet tajā vecu vatēto segu, un suns to novērtēs, īpaši, ja cieš no artrīta.

Kam jāpievērš uzmanība

Tālāk minētie ieteikumi palīdzēs pamanīt dažādas izmaiņas, kas var liecināt par diskomfortu vai veselības problēmām. Ja mani izmaiņas, konsultējies ar veterinārārstu!

  • Suņa zobiem jāizskatās tīriem, bez aplikuma, elpai jābūt svaigai. Veciem suņiem bieži gadās smaganu slimības, kas var izraisīt zobu izkrišanu. Reizēm tas liecina par nopietnākām veselības problēmām. Tīrot zobus, aplūko suņa muti un pārbaudi, vai tajā nav pūtīšu un čūlu, vai zobi ir labā stāvoklī.
  • Pārbaudi, vai suņa ķepas ir tīras, to spilventiņi elastīgi un nagi pareizajā garumā. Pēdu spilventiņi vecākiem suņiem var kļūt biezāki, sagādājot diskomfortu. Tos iespējams apstrādāt ar īpašiem mitrinātājiem, kas nopērkami veterinārajās aptiekās un klīnikās. Ja suns pārvietojas mazāk, nagi, iespējams, būs jāapkniebj, lai gan kādreiz to nedarījāt.
  • Pārbaudi suņa elkoņu ādu. Ja tā sacietējusi, izmanto mitrinātāju. Sukājot suni, pārliecinies, vai zem ādas nav sabiezējumu vai pietūkumu. Vecākiem suņiem gandrīz jebkurā ķermeņa daļā var izveidoties cistas vai tauku kamoliņi. Lai gan lielākā daļa parasti ir labdabīgi, visi jaunveidojumi drošības labad jāparāda veterinārārstam.
  • Pārbaudi suņa apmatojumu. Laika ritumā kažoks var zaudēt spožumu un biezumu. Eļļas preparāti var uzlabot tā stāvokli, taču par tiem pirms iegādes labāk konsultēties ar veterinārārstu, jo šo līdzekļu kvalitāte mēdz būt diezgan dažāda.

Raksta tapšanā izmantota Sofijas Kolinsas "Suņu mīļu rokasgrāmata" (Jāņa Rozes apgāds).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!