<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/martius/">martius</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/">cc</a>

Katra daiļdārznieka prieks un lolojums ir viņa izaudzētie un rūpīgi koptie ziedi. Starp lilijām, īrisiem, cinnijām, leduspuķēm un pat lavandu puduriem, šad tad gadās atrast arī ko neparastāku. Šie augi, lai gan savvaļā aug tālu no mūsu platuma grādiem, izbrīna ar savu skaistumu, kas atšķiras no ierastajiem ziediem ar gludajām ziedlapiņām. Puķēm ir gan stīgas, gan smalkas spalviņas, kāda no tām atgādina priekšmetu, bet cita izceļas ar savu unikālo krāsu izkārtojumu.

Kalistemone jeb pudeļu birstīte

Foto: Shutterstock

Kalistemones (Callistemon) tiek sauktas par pudeļu birstītēm, jo to sarkanās ziedlapiņas patiešām atgādina sarkanus birstes stiebriņus, bet to kāti ir gari un tievi, gluži kā pieminētajam mazgāšanas rīkam. Kalistemones pārsvarā aug Austrālijā, taču laika gaitā tās izplatījušās arī citās vietās, piemēram, Turcijā. Kalistemones aug lielos krūmos, un krāsas ziņā variē no koši rozā līdz pat baltai, atkarībā no šķirnes.

Pasifloras zieds

Foto: Shutterstock

Pasiflorām ir sastopamas vairāk nekā 500 dažādas šķirnes. Attēlā redzamā violetā pasiflora (Passiflora incarnata) ir viena no visbiežāk sastopamajām. Ziedi pārsvarā plešas vīteņaugos, bet ir sastopamas arī tādas, kas aug krūmos, kā arī kā atsevišķi laksti. Tās ir izplatītas Dienvidamerikā, Austrumāzijā, Austrālijā un Jaungvinejā. Atsevišķi pasifloru veidi sastopami arī ASV dienvidos. Violetā pasiflora ir viena no tām, kas ražo gardos, tropiskos pasifloras augļus, kuri gatavi no ārpuses ir izteikti purpura krāsā, bet vidū tiem ir dzeltens augļa mīkstums un melnas sēkliņas.

Dzeltenie garneļu ziedi

Augs ar interesantajiem ziediem, kas tiek dēvēts par dzelteno garneļu puķēm (Pachystachys lutea), aug kuplos krūmos, kas ir aptuveni metru augsti. Ziedkopas izskats patiesi atgādina garneles čaulas vai pat lielas zvīņas. Šie ziedi aug siltās un labi apūdeņotās vietās, bet ziedēšanas laika augstākajā punktā no dzeltenajiem aizmetņiem izspraucas balti, gari ziediņi. Tas ir izplatīts Ziemeļamerikas dienvidos, un daiļdārznieki to brīvi audzē arī iekštelpās podos.

Celozijas jeb gaiļa sekstes

Celozijas (Celosia cristata) ir visnotaļ neparasti ziedi, kurus izaudzēt iespējams arī pie mums. Pirmajā acu uzmetienā šī auga ziedi atgādina smadzeņu apvalku, taču, aplūkojot to tuvāk, var redzēt, ka ziedu lapas ir viļņainas, ar nelielām spalviņām un patiesi atgādina gaiļa seksti. Šie augi ir viengadīgi, pret slimībām un laikapstākļiem izturīgi, tāpēc labi aug gan ārā, gan iekštelpās. Tā kā auga sēklas nav grūti dabūjamas, daiļdārznieki tās audzē visā pasaulē, bet Indijā, Rietumāfrikā un Dienvidamerikā celoziju ziedus izmanto pat kulinārijā. Visbiežāk tās sastopamas dzeltenas un sārtas.

Geisorhiza jeb vīna kausiņi

Īsta Dienvidāfrikas iemītniece – šī puķe izpletusies šī reģiona pļavās un ir bieži sastopama puķe. Vērojot ziedus no augšas, patiesi izskatās, ka to kausiņi būtu sarkanvīna pielieti. Geisorhizas (Geissorhiza radians) sastopamas tumši zilā, nedaudz pat violetā un baltā krāsā, atgādinot košās popārta gleznas. Bet pēc augu piederības tās ir "radinieces" krokusiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!