sienas krāsošana remonts
Foto: Shutterstock
Ne viens vien nolēmis vasaras sezonā vēl paspēt pārkrāsot mājoklī sienas, lai rudeni sagaidītu ar jaunām pārmaiņām arī interjerā, taču citiem pārkrāsošanas darbi ir nepieciešamība, jo vietām krāsa ir uzburbusi vai lobās. Kā rīkoties šādās situācijās un kā defektu pārvērst par efektu?

Šie padomi noderēs gan tiem, kas jau gatavojas krāsošanas darbiem, gan tiem, kam jau radušās kādas problēmas ar krāsojumu laika gaitā, jo padomi rasti gan defektu novēršanai, gan sagatavošanās darbiem.

Burbuļains defekts

Ja vietām ir novērojams reljefs ar burbuļiem, tad iespējamie iemesli šādam defektam ir vairāki. Viens no biežāk sastopamajiem - krāsas uzklāšana uz mitras virsmas, kā rezultātā tai nav bijis sasaistes ar virsmu. Ja siena bijusi sausa, iespējams, mitrums iekļuvis caur ārējo sienu, un arī tādā veidā var rasties burbuļains reljefs. Retāk šāds defekts var parādīties tad, ja izmantoti nepiemēroti krāsas uzklāšanas rīki vai arī pielietota nepareiza uzklāšanas tehnika.

Lai novērstu šādu krāsojuma defektu, virsma vispirms jānoslīpē, tad jāpāršpaktelē, tad vēlreiz jānoslīpē un visbeidzot - jāpārkrāso.

Krāsas plaisāšana

Ja vietām novērojama krāsas plaisāšana, kas izpaužas ar lobīšanos no virsmas, tad vainojama var būt gan nekvalitatīva krāsa, pārāk plānas kārtās krāsojums, neatbilstoša virsmas sagatavošana krāsošanai, gan arī nepareizi apstrādātas šuves.

Vienkāršākais veids, kā šo defektu pārvērst par efektu, ir notīrīt atlupušo krāsu ar skrāpi, tad noslīpēt ar smilšpapīru, nogruntēt un tad pārkrāsot ar to pašu krāsu. Ja šis defekts attiecas uz sienām vai griestiem, tad vispirms virsma ir jānošpaktelē un tad jāgruntē.

Smalki burbulīši krāsošanas brīdī

Ja gadījies tā, ka pēc krāsošanas, žūšanas procesā parādās mazi burbulīši, kas pārplīst, vainojama var būt nekvalitatīva krāsa, veca ūdens emulsija vai pārāk biezas kārtas uzklāšana uz virsmas.

Šādā gadījumā radušos defektus var novērst tikai un vienīgi, notīrot atlipušo krāsu, nošpaktelējot virsmu, nogruntējot to, un tad pārkrāsot ar jaunu krāsu. Šajā procesā jāņem vērā, lai krāsa netiktu klāta biezā kārtā, turklāt uzmanība jāpievērš arī krāsas derīguma termiņam. Ja krāsa ir spīdīga vai pusspīdīga, tad noteikti jāizmanto rullītis ar īsāku plūksnu, turklāt virsmai jābūt kārtīgi noslīpētai.

Foto: Shutterstock

Nevienmērīgs krāsas klājums

Ja pēc krāsošanas virsma noklāta nevienmērīgi, vai krāsa nav iesūkusies virsmā, tad vainojams var būt rullītis, kas bijis pārāk slapjš, bet tikpat labi cēlonis var būt krāsas klāšana uz virsmas dažādos virzienos, ko noteikti nevajadzētu darīt. Nevienmērīgu klājumu var radīt arī mainīga žūšanas temperatūra, arī tas jāņem vērā šajā procesā.

Lai izvairītos no šādām situācijām, ieteicams izvēlēties alkīda krāsas, taču jebkurā gadījumā vienmēr jāizvēlas augstas kvalitātes krāsa.

Toņu dažādība uz krāsotās virsmas

Neskatoties uz to, ka izmantota viena krāsa, vietām var parādīties toņu dažādība. Iemesls šādam rezultātam visbiežāk ir rullīša izmantošana lielākos laukumos, bet otas izmantošana stūros un šaurākās vietās, kā rezultātā krāsas daudzums tiek uzklāts nevienmērīgi. Izvairīties no šāda klājuma var tad, ja tiek izmantots pulverizators, bet vienmēr labāk krāsot mazākus laukumus, lai krāsojums visu laiku būtu mitrs. Vēl kāds ne mazāk svarīgs ieteikums – krāsa vienmēr pirms izmantošanas ir jāsamaisa tarā.

Nevienmērīga krāsas izlīdzināšanās

Pat tad, ja krāsojot klājums šķiet vienmērīgs, žūstot var parādīties neviendabīgs klājums, kas var rasties tad, ja virsma nav tikusi pienācīgi sagatavota, piemēram, nav rūpīgi noslīpēta vai attaukota. Arī tad, ja tiks pārkrāsota jau gandrīz nožuvusi krāsa, var rasties neviendabīgs klājums.

No šādām situācijām būs vieglāk izvairīties, ja tiks izmantota labas kvalitātes ūdens emulsijas krāsa, jo tai piemīt pašizlīdzināšanās spējas. Uzmanība jāpievērš arī izmantotajam rullītim -plūksnas nedrīkst būt pārlieku garas, arī otām ir jābūt kvalitatīvām, lai tā labi uzņemtu krāsu un vienmērīgi izlīdzinātu to uz virsmas.

Foto: Shutterstock

Rullīša nospiedumi uz virsmas

Gadījumā, ja uz krāsotās virsmas ir manāmas rullīša atstātās pēdas, tad iemesls tam ir nepiemērota rullīša izmantošana. Nebūt nav tā, ka jebkurš rullītis der visām krāsām un virsmām, tāpēc iepriekš noteikti jāpārliecinās par to, lai rīki ir atbilstoši. Svarīgi ievērot arī to, lai krāsa nesakrātos rullīša galos, jo arī tad var rasties nelīdzens klājums. Krāsošanas brīdī svarīgi rullīti klāt virzienā no augšas, turklāt otu nevajadzētu atraut no virsmas.

Krāsas tecēšana pēc uzklāšanas

Ja pēc krāsas uzklāšanas parādījušies defekti ar notecējušu krāsu, iemesls noteikti ir pārāk biezs klājums, nepiemēroti laikapstākļi krāsošanai (pārāk karsts vai pārāk auksts) vai arī pārāk atšķaidītas krāsas izmantošana.

Šādās situācijās defektu var novērst, pārkrāsojot vēl mitru vietu. Ja tiek krāsotas durvis, tad tās labāk izņemt no eņģēm un krāsot horizontālā stāvoklī. Bez liekas vajadzības neatšķaidiet krāsu, turklāt vienmēr labāk krāsot divreiz plānākās kārtās, nekā vienreiz biezu kārtu.

Rakstā izmantota informācija no Vivacolor.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!