Agrs rudens ir viens no piemērotākajiem laikiem augu pārstādīšanai. Ja pa gadu augs ir paaudzies lielāks, tad šis ir īstais brīdis to pārvietot lielākā podā. Par to, kas nepieciešams pārstādīšanai un kā viegli paveikt šo darbu, stāsta veikalu tīkla K-rauta dārzkopības konsultante Rasma Irgensone.
Sagatavošanās darbi
Telpaugus ieteicams pārstādīt reizi gadā, ja augs nav īpaši paaudzies, to var darīt arī retāk. Auga pārstādīšana sākas ar poda izvēli – tam jābūt aptuveni vienu izmēru lielākam nekā iepriekšējam. Ieteicams iegādāties māla podus ar caurumu apakšā. Māla sienas nodrošina augsnes elpošanu, savukārt caurums apakšā ļaus notecēt liekajam ūdenim. Vienīgi falenopšiem, visbiežāk tautā sauktiem par orhidejām, labāk patiks caurspīdīgs pods.
Neatkarīgi no poda veida, tam apakšā būtu labi novietot šķīvīti, jo, kārtīgi aplaistot augus, no cauruma var iztecēt liekais ūdens, stāsta dārzkopības konsultante.
Auga pods var kalpot arī kā interjera elements, tāpēc izvēlies noskaņai pieskaņotu puķu podu ar dekoratīviem elementiem.
Substrāta izvēle
Kad atrasts piemērots puķu pods, jāizvēlas augam atbilstošs substrāts. Īpašs substrāts būs nepieciešams kaktusiem un falenopšiem jeb orhidejām. Kaktusu substrāts ir īpašs ar to, ka tā sastāvā ir pārsvarā smiltis, savukārt falenopšiem, tieši otrādi - gandrīz bez smiltīm. Pārējām telpaugu grupām ir nepieciešams universālais substrāts, tomēr arī to pirms lietošanas ir nepieciešams rūpīgi izvēlēties, jo daži ir paredzēti ziedošiem augiem, citi neziedošiem, atklāj speciāliste. Pārstādīšanai nepieciešamas arī šķembas vai keramzīts.
Augu stādīšanai laikus jāsagādā arī mēslojums. Mēslojums pārsvarā ir šķidrā veidā, tomēr nopērkams ir arī sausais, ko jāatšķaida ar ūdeni. Uz katra iepakojuma ir norādīts kādiem augiem tas derēs vislabāk.
Soli pa solim pārstādīšanas procesā
Augu stādīšanas process sākas ar to, ka jaunajā podā ieber šķembas vai keramzītu, lai poda apakšā sakrājušais ūdens vieglāk iztecētu no poda. Tad neliela poda daļa jāaizpilda ar vajadzīgo substrātu. Pēc tam augs rūpīgi jāizņem no vecā poda, nesabojājot tā saknes. Ņem vērā, ka lieko zemi no saknes nav nepieciešams nokratīt. Augu ievieto jaunajā podā un pārējo podu aizpilda ar substrātu. Kad jaunais pods ir pilns, to kārtīgi aplaista, taču tā kā visbiežāk substrāts nedaudz sakrītas, tad to nepieciešams vēlreiz papildināt un aplaistīt.
Kad augs ieaudzies, aptuveni pēc divām nedēļām laistāmajam ūdenim ir jāpievieno mēslojums, lai stāds augtu vēl labāk.