Katru reizi sasāpas sirds, redzot zooveikalā, ka krāsaina gailīšu zivtiņa apātiski guļ akvārija dibenā, kura tilpums mazāks par litru, un šis akvārijs ar zivtiņu pārdodas komplektā. Šāda mītne zivtiņai nav piemērota.
Gailīšu zivtiņas ir ļoti populāras un pat manu radu un draugu starpā ir cilvēki, kas ir iegādājušies šādus mazus akvārijus un kuriem zivtiņa nav nodzīvojusi vairāk par pāris nedēļām vai mēnešiem. Parasti it īpaši liela vilšanās tā ir bērniem. Normālos apstākļos šādas zivtiņas dzīvo pat astoņus gadus.
Doma, ka gailītim mazais akvārijs būtu nepiemērots, varētu likties dīvaina – daudzos populāros zooveikalos taču tirgo akvārijus tilpumā zem sešiem litriem un gailīši zooveikalā tiek turēti pa vienam ļoti mazā ūdens tilpumā vai arī pārdoti komplektā ar visu mazo akvāriju.
Gailīšu dabiskā mājvieta ir rīsu lauki, purvi un sekli dīķi Dienvidaustrumāzijā. Šie ūdens rezervuāri ir diezgan plaši. Mīts par to, ka gailīši var dzīvot ļoti mazos ūdens tilpumos ir cēlies no tā, ka sausajā sezonā gailīšus var atrast peļķēs, kas palikušas pāri no lielākiem ūdens rezervuāriem. Tajās gailīši mirst no pārapdzīvotības, sliktās ūdens kvalitātes un bieži vien arī ēdiena trūkuma.
Kāpēc gailītis mazā akvārijā jūtas slikti?
Lūk, trīs iemesli, kāpēc mazie akvāriji nav gailīšiem (nedz arī citām zivīm) piemēroti:
1. Zivtiņas kā atkritumvielu izdala amonjaku, kas pašām zivtiņām ir ļoti indīgs. Dabā un lielākos akvārijos to neitralizē labās baktērijas, turklāt plašās ūdens tilpnēs tas atšķaidās un rezultātā koncentrācija ir pārāk maza, lai zivīm kaitētu. Akvārijā, kas mazāks par sešiem litriem, amonjaks bīstamu koncentrāciju var sasniegt pāris dienu laikā, tāpēc daļēja ūdens nomaiņa, būtu jāveic katru otro dienu. Tik biežas ūdens maiņas zivtiņai rada stresu, turklāt nav viegli ievērot šādu ūdens maiņu grafiku.
2. Gailīši ir tropu zivtiņas un tām optimālā temperatūra ir 24–27 grādi. Ne visiem mājās šāda temperatūra ir cauru gadu, turklāt atvērti logi un kurināšana var izraisīt krasas temperatūras svārstības mazā akvārijā. Tas ir liels stress zivtiņai, kas viegli var novest pie saslimšanas. Akvārijam, kas ir mazāks par sešiem litriem, atrast piemērota izmēra un jaudas sildītāju ir gandrīz neiespējami.
3. Mazos akvārijos zivtiņai nav daudz vietas peldēšanai, nav daudz stūrīšu, ko izpētīt. Rezultātā zivtiņa kļūst apātiska un mazkustīga – šādu zivtiņu nav liels prieks vērot.
Kāds akvārijs ir nepieciešams gailītim?
Ideāla mājvieta gailītim, kuru uzkopt būtu pat vienkāršāk nekā pavisam maziņu akvāriju, ir 6–20 litrus liels akvārijs ar sildītāju un filtru. 20 litru akvārijā ūdens nomaiņa būtu jāveic tikai reizi nedēļā, nomainot 20–50% ūdens, sešu litru akvārijā – divas reizes nedēļā. Filtrā esošo sūkli derētu izmazgāt vienu līdz divas reizes mēnesī.
Zivtiņas labsajūtai akvārijā būtu jāievieto augi un vietas, kur slēpties – tad zivtiņa justos drošāk, turklāt tai būtu interese peldēt apkārt. Jāuzmanās no asiem plastmasas augiem un asām dekorācijām – gailīši uz tiem viegli var saplēst savas lielās astes un dabūt infekciju.
Krāna ūdeni pirms pievienošanas akvārijam būtu nepieciešams apstrādāt ar zooveikalā nopērkamu ūdens kondicionieri. Šādi kopts gailītis būtu veselīgs, kustīgs un varētu nodzīvot pat astoņus gadus.
Zooveikalā var gadīties nopirkt jau slimu zivtiņu. Tā bieži gadās, jo zooveikalā, taupot vietu, zivtiņas tiek visai blīvi izmitinātas. Ja arī zooveikalā zivtiņai nav redzami slimības simptomi, aizvešana līdz mājām var sagādāt stresu, kas var likt slimībai izpausties. Tāpēc būtu ieteicams pirmajās dienās profilaksei lietot plaša spektra zivtiņu zāles, piemēram, "Tetra General Tonic".