Matracis ir galvenais faktors, kas ietekmē miega kvalitāti
Pirms tiek iegādāts matracis, ir jāpievērš uzmanība vairākām niansēm, kas patiesībā ir ļoti svarīgas, lai miegs būtu kvalitatīvs un cilvēks katru dienu justos labi izgulējies. Svarīgi atcerēties to, ka cilvēks guļ nevis uz gultas, bet gan uz matrača, līdz ar to, gulta ir tikai matrača mākslinieciskais noformējums, kas ir atkarīgs no izvēlētā guļamistabas stila. Padomus, kam jāpievērš uzmanība matraču izvēlē, un kas ir tās nianses, kas jāņem vērā, sniedz "Elīza-K" salona vadītāja Antra Ūdre.
Saskaņā ar salona ''Elīza-K'' veiktajiem pētījumiem, ļoti bieži ir sastopamas situācijas, kad ļoti dārgai gultai tiek iegādāts nezināmas izcelsmes un kvalitātes matracis, tāpēc vēl būtiskāk par pašu gultu, ir pievērst uzmanību tam, uz kā ikdienā guļam. Slikti izgulējies cilvēks var palikt īgns, noguris, pieļaut daudz kļūdu, zaudēt koncentrēšanos un dzīves tempu, bet galvenais, ka gulēšana uz slikta matrača var novest līdz mugurkaula veselības problēmām. Un tad jau ir nepieciešama ārsta ortopēda palīdzība. Tādēļ daļa cilvēku ir ortopēdiskā matrača meklējumos, kaut gan ne visi cilvēki saprot šī vārda nozīmi.
Matraču veidi
Visbiežāk cilvēkiem ir nepieciešams anatomiskais matracis, kas ir veidots no atsperu un citu pildījumu sistēmas, kas nodrošina miega laikā neizlocītu mugurkaulu. Anatomiskais matracis veselam mugurkaulam nodrošina ērtu gulēšanu, tāpēc jo īpaši svarīgs tas ir bērniem, kad viņiem notiek mugurkaula veidošanās. Šie arī ir visizplatītākie matrači, ar neatkarīgu atsperu bloku (pocket springs), un matrači no lateksa, kas satur ne mazāk kā 30% dabīgā lateksa.
Kopumā piedāvājumā ir daudz un dažādi matrači, kur par pamatu izmantota kokvilna, latekss, viskoze, Stylex, standarta porolons, vilna u.c. materāli. Tomēr svarīgi ņemt vērā to, ka nav ieteicams izmantot paaugstinātas cietības materiālu. Pie tiem pieskaitāmi ir pildījumi ar kokosa loksni, otrreizējās pārstrādes porolonu, vatelīnu, paaugstināta blīvuma sinteponu, taču bez ārsta ieteikuma tos nav ieteicams izmantot savam matracim. Kaitīgs ir arī ir pusvilnas vatelīns kā otrās pārstrādes produkts, kurā dzīvo putekļu ērces, kas negatīvi ietekmē cilvēka elpošanu un redzes sistēmu. Matrača dabīgajiem komponentiem ir jābūt atbilstoši antibakteriāli apstrādātiem, kas ietekmē matrača cenu.
Ortopēdiskais matracis – vai tiešām ciets?
Vairākums uzskata, ka ortopēdiskais matracis ir ciets, taču tas ir aplams uzskats. Ortopēdiskais matracis var būt gan ciets, gan arī mīksts, atkarībā no tā, kādā mugurkaula daļā ir problēmas – ārējā, iekšējā vai sānu. Piemēram, rehabilitācijas laikā pēc operācijas bieži izmanto matračus no viskozes porolona (memory foam), kas pilnīgi pieguļ cilvēka ķermeņa formai, mazinot ilgās gulēšanas sekas un noņemot slodzi no mugurkaula.
Matrača kalpošanas laiks
Matrača kalpošanas laiku var pagarināt ar virsmatraci, jo tas arī uzlabo matrača īpašības, kas laika gaitā nolietojušās. Piemēram, izmantojot virsmatraci no lateksa vai viskozes, kombinācijā ar parasto atsperu matraci, tiek sasniegta augsta šī izstrādājuma ergonomika. Virsmatracis ir arī ļoti ērts gultas veļas maiņai.
Jāņem vērā, ka, mainot jebkuru matraci, iespējamas sāpes mugurā, kas ilgst līdz trīs mēnešiem. Tas nozīmē, ka cilvēka mugurkaulam ir nepieciešams laiks, lai pielāgotos tā jaunajai formai, un adaptācijas periods ir ļoti individuāls.
Atsperu matrači arī atšķiras savas cietības un kalpošanas ilguma ziņā. Atsperu matračos izmanto dažāda diametra stieples. ''Pocket" matračos, kur katrai atsperei ir sava ''māja", izmanto 1,4, 1,6, 1,8, 1,9 milimetru stieples, 1,9 milimetru stieples izmanto tikai matraču sistēmās zem atsperēm. Standarta matračos izmanto 1,9, 2,15, 2,20, 2,40 milimetru stieples. Protams, ka stiepļu izmērs un daudzums uz vienu kvadrātmetru nosaka izstrādājuma kalpošanas laiku un cenu.
Matrača ekspluatācijas laikā to nepieciešams apgriezt otrādi ne mazāk kā reizi sešos mēnešos. Tas ir saistīts ar to, ka jebkuram materiālam ir paliekoša deformācija, un, lai pagarinātu matrača kalpošanas ilgumu, ir jāievēro iepriekš norādītais ieteikums.
Pamatnoteikumi matrača izvēlē
Ķermeņa balsts - tā ir matrača spēja balstīt visu ķermeņa masu un uzturēt miega laikā taisnu muguru. Balsta funkciju matracī nodrošina matrača pamatne, tas ir - atsperu vai lateksa bloks.
Komforts - tā ir matrača spēja būt atbilstošam ķermeņa formām, un mazināt slodzi uz parastām spiediena vietām, lai būtu mazāk jāgrozās miega laikā. Komfortu nodrošina pildījuma kārtas un uz sintepona nošūtais matraču audums.
Pievērs uzmanību!
- Vai izvēlētais matracis nodrošina nepieciešamo komfortu.
- Vai tas balsta mugurkaulu vienādā līmenī, novēršot sāpes mugurā.
- Matracim jābūt pietiekami lielam.
- Iegādājoties matraci, jāpiedomā par tam atbilstošu pamatni. Kvalitatīva pamatne paildzina matrača kalpošanas laiku un nodrošina ķermeņa uzturēšanu pareizā līmenī.
- Vislabāk matraci iegādāties kopā ar gultu. Gultas rāmim jāatbilst matrača izmēram, lai nodrošinātu pareizu gultas un matrača atbilstību. Atsevišķos gadījumos, ja gultas rāmis neatbilst matracim, var tikt atteikta garantija par matrača sabojāšanu, neapmierinošu raksturojumu un var samazināties matrača kalpošanas laiks.
- Galvenie matrača raksturojošie lielumi — stingrība un izturība. Veiciet matrača testēšanu, lai pārliecinātos, ka jūtaties ērti, kā arī pārliecinieties, ka matracis ir vienādi stingrs visās vietās.
- Matracim ir jābūt ar labu balsta sistēmu. Izmantojiet stipru gultas rāmi. Ja rāmis ir liela izmēra, pārliecinieties, ka tam ir atbilstošs balsts centrā, kas novērsīs ieliekšanos vai salūšanu.
- Ja uz matrača parādījies pleķis, izmantojiet ziepjainu šķidrumu ar aukstu ūdeni vai šampūnu apstrādei. Ūdenim ir jābūt pēc iespējas mazākā daudzumā, jo matraci nedrīkst pārāk mitrināt. Nekad neizmantojiet ķīmiskas vielas! Kategoriski aizliegts izmantot acetonu, kas var sabojāt matraci un negatīvi ietekmēt veselību.