tkritumu šķirošana miskaste konteiners
Foto: Shutterstock

Dažiem atkritumu šķirošana jau kļuvusi tik ierasta, ka nav nemaz jāpiedomā vairs par to, kur un kas izmetams, taču tiem, kuri vēl gatavojas šim procesam un plāno sākt šķirot atkritumus, var noderēt pieredzes bagātie padomi, jo tieši tie var iedvesmot un izprast procesu. Portāls ''Tava Māja'' iepazinās ar Calis.lv forumā esošo diskusiju, kur var iepazīties ne tikai ar padomiem, ko un kā pareizāk darīt, bet arī priekšlikumiem tiem, kas tikai gatavojas šķirot atkritumus.

Atkritumu šķirošana nenozīmē vien to, ka ar laiku sakrājušās baterijas tiek nodotas speciālajās vietās vai arī bīstamie atkritumi netiek jaukti kopā ar sadzīves atkritumiem. Šajā gadījumā atkritumu šķirošana ir ikdiena, tātad dzīvesveids, kas liek par to domāt katru dienu, taču ar laiku tas vairs nav nedz apgrūtinoši, nedz sarežģīti.

Kā stāsta kāds foruma aktīvists, tad viens no vienkāršākajiem veidiem, kā pievērsties atkritumu šķirošanai, ir ieviest trīs atsevišķus miskastes konteinerus. Vienu plastmasai, otru papīram, bet trešo – sadzīves atkritumiem. Protams, neiztikt bez atsevišķas kastītes vai trauka, kur likt izlietotās baterijas, jo tās nudien nevar jaukt kopā ar citiem atkritumiem. Vēl kāds pieredzējis atkritumu šķirotājs stāsta par savu pieredzi ar ieviestiem spainīšiem plastmasas, papīra un stikla atkritumiem. Savukārt plīts tuvumā vai zem izlietnes atrodas biomiskaste, bet vērts ieviest arī konteineri ar nešķirojamiem atkritumiem. Ja šāds konteineru daudzums šķiet nerealizējams, var ņemt vērā kāda cita ieteikumu, izvēloties vien divus konteinerus ierastā viena vietā – šķirojamajiem un nešķirojamajiem atkritumiem.

Kāds foruma dalībnieks iesaka vienā no istabām ieviest kasti, kur likt papīrus, jo tie ikdienā patiesībā tiek patērēti diezgan daudz, tāpēc tos der sakrāt vienuviet un tad nodot makulatūras akcijās. Avīzes, žurnāli, kartoni un papīra kastes, tas viss jāšķiro un jānodod makulatūras pārstrādei. Par papīra nodošanu vairāk vari uzzināt šeit.

Vairumu nomoka jautājums par medikamentu nodošanu, jo tos, cik zināms, nav ieteicams izmest kopā ar sadzīves atkritumiem. Tieši tāpēc iesakām iepazīties ar ne to mazāko sarakstu, kur ir iespējams nodot vecos vai nevajadzīgos medikamentus Rīgā, taču šādu vietu netrūkst visā Latvijā.

Daži no foruma aktīvistiem ierosina ikdienā aizdomāties par atkritumu šķirošanu kaut vai tik daudz, lai plastmasas pudeles, trauki un vāciņi tiktu glabāti atsevišķi, jo tas neprasa daudz piepūles, turklāt ikdienā plastmasas materiāli sastopami ļoti daudz, tāpēc ir vērts padomāt kaut vai tikai par šādu šķirošanas opciju. Forumā pieredzējušie atkritumu šķirotāji stāsta, ka jau pēc pāris dienām pašiem būs jau ieradums, turklāt arī bērnus nav grūti iemācīt saplacināt PET pudeles un glabāt tās vienā vietā. Piemēram, kādā grozsomā, un tad, kad tā ir pilna, izmest pie mājas esošajos konteineros, ja tādi ir, vai arī nodot speciālos konteineros benzīntankos, pie lielveikaliem un citās sabiedriskās vietās.

Kāds foruma dalībnieks min, ka tas viņu ģimenē esot pat tāds kā sava veida pienākums bērniem, kuru tie labprāt pilda, sekojot līdzi tam, kad atkritumi būs jāved uz speciālo nodošanas vietu un pārlūkojot saturu, vai tiešām neviens papīrs vai kāds cits atkritums nav izmests nepareizajā vietā.

Tie, kas satraucas par nekārtību, ko varētu radīt daudzie konteineri, var ņem vērā kādu padomdevēju, kas ierosina ieviest mazākus konteinerus, bet, piemēram, plastmasas pudeles glabāt kādā noslēgtākā vietā - pieliekamajā vai lielākā skapī, kādā kastē vai grozā.

Ne viens vien atkritumu šķirotājs piemin, ka nozīme nav virtuves lielumam, bet vairāk gan tam, cik praktiski tiek izmantota katra vieta, jo pat vismazākajā virtuvē var ieviest vairākus konteinerus, un šķirot atkritumus, ir jābūt tikai vēlmei to darīt. Piemēram, bērnistabā ir vērts ieviest atsevišķu papīru grozu, kur drīkst izmest tikai papīrus, to pašu var ieviest arī pie darba galda. Stikla pudeles, burkas un traukus arī var krāt vienuviet, piemēram, kādā lielākā kastē, kas noglabāta pieliekamajā, dziļākā plauktā vai pagrabā, lai tad, kad tā ir pilna, var visu izmest speciālajā tvertnē.

Ja vēlies noskaidrot, kur pilsētā atrodas atkritumu šķirošanas un to konteineru savākšanas vietas, vērsies pie vietējā atkritumu apsaimniekotāja, pašvaldības vai arī iepazīsti Latvijas Zaļā punkta izveidoto interaktīvo karti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!