<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/wheatfields/">Christian Guthier</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">cc</a>
Šobrīd lauku nomalēs, dzelzceļa malās, ceļmalās un pat pilsētas dārzos krāšņi zied topinambūri, kas mudina atcerēties par to veselīgo izmantojumu uzturā, tāpēc ne vienu vien urda jautājums – kad tos var izrakt, vai visus topinambūrus drīkst ēst un kā tos pareizi uzglabāt? Lai noskaidrotu atbildes uz šiem jautājumiem, portāls ''Tavs Dārzs'' konsultējās ar pieredzējušo topinambūru audzētāju Dzintru Reki no SIA ''Topinambo Agro''.

Kad un kā jānovāc raža?

Kā stāsta topinambūru audzētāja, tad pēdējos gados cilvēkiem rodas arvien lielāka interese par šo augu un tā dažādajām izmantošanas iespējām, taču, lai arī topinambūri jau sparīgi zied, laiks, kad novākt izaugušos bumbuļus zem zemes, vēl gluži nav pienācis. Parasti topinambūru bumbuļus novāc oktobra vidū un beigās, un, ja rudens turpinās būt tikpat labvēlīgs, tad bagātīgā raža arī būs novācama pēc pāris nedēļām. Pēc tā, kad raža būs gatava, var vadīties pēc ziediem. Bumbuļi novācami pēc šāda procesa - divas nedēļas pēc ziedu noziedēšanas vēlams lakstus nopļaut līdz pašai zemei, tad ļaut atkal divas nedēļas augam atpūsties un tikai tad izrakt topinambūrus. Audzētāja stāsta, ka, jo ilgāk augam ļaus atpūsties bez lakstiem, jo labāka būs topinambūru raža, jo šajā laikā tie pieņemas apjomā. Ja topinambūri tiks izrakti tad, kad augs vēl zied, bumbuļi būs vēl salīdzinoši mazi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!