Kā veidojas šķirnes dzīvnieka cena un kāpēc tie maksā tik, cik maksā. Skaidro eksperte
Foto: Shutterstock
Daudziem šķiet, ka šķirnes suņu un kaķu audzēšana ir milzīgs bizness, kur tiek apgrozīti tūkstoši. Patiesība ir tāda, ka kucēna vai kaķēna vērtību nosaka vesela virkne faktoru, kuri bieži paliek "aizkadrā".

Tātad, lai mājdzīvniekus pavairotu, vispirms jāiegādājas kuce. Ja to iegādājas Latvijā, tad cenas tiek atspoguļotas dažādos sludinājumu portālos un nav grūti noteikt vidējo. Ja iegādājas ārvalstīs, tad cena ir no 1000 eiro līdz pat vairākiem tūkstošiem – jo populārāka šķirne vai slavenāka audzētava, jo kucēns maksās vairāk. Kad dzīvnieks iegādāts, tad to ir labi jāizaudzina – jāvakcinē, jābaro, jākopj vilna, īpaši garspalvainajiem. Tas nozīmē, ka jāpērk šampūni un kondicionieri, kuri domāti dzīvniekiem, jo cilvēka un dzīvnieka pH atšķiras un cilvēkiem domātie šampūni var kaitēt ādai un izraisīt alerģiju.

Lai pavairotu šķirnes dzīvniekus, vecākiem jābūt ierakstītiem kādas Latvijā reģistrētas dzīvnieku audzētāju organizācijas ciltsgrāmatā, attiecīgi arī kucēnam vai kaķēnam (Ministru kabineta noteikumi Nr. 266). Tas nozīmē, ka jāiestājas šajā organizācijā, jāmaksā biedra nauda, jāpiedalās izstādēs. Dzīvniekiem, kuri tiek pavairoti, nereti veic veselības pārbaudes, lai izslēgtu slimu pēcnācēju radīšanu. Šīs veselības pārbaudes veic veterinārārsti un tās maksā ne jau trīs vai piecus eiro. Ir arī tādas, kā, piemēram, gūžu un elkoņu locītavu displāzijas pārbaude, kad jāšķiras no vairāk nekā simts eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!