Dzīvnieki komunicē visdažādākajos veidos, bet reizēm pat visatbildīgākais saimnieks sava mīluļa raidītos signālus var nesaprast.Kāpēc sunim patīk apsēsties uz saimnieka kājas, nevis pāris centimetrus tālāk? Vai suns rej tikai tad, kad ir dusmīgs, vai tam ir vēl kāds iemesls? Lai saimnieki varētu savus mīluļus labāk saprast, ierastākās suņu darbības apkopojis un skaidrojis portāls Dogs.about.com.
Kāpēc suns pieliec galvu, kad klausās?
Visi ir redzējuši, ka suņi mēdz pieliekt galvu uz vienu pusi, kad ar tiem saimnieks komunicē. Tas parasti notiek, kad suns dzird jaunu skaņu vai redz ko tādu, ko uzreiz nevar saprast, un viņam nepieciešams ilgāks laiks, lai aprastu ar neiepazīto.
Īpaši šāda darbība novērota kucēniem.
Ja suns turpina nemitīgi grozīt galvu, noliecot to pa labi un kreisi, iespējams, dzīvniekam ir veselības problēmas, piemēram, ausu infekcija vai uztveres traucējumi. Ja ir aizdomas par mīluļa veselību, nekavējoties jādodas pie vetārsta, lai pārliecinātos vai suns ir vesels.
Kāpēc suns ēd izkārnījumus?
Izkārnījumu ēšana ir viens no suņu nepatīkamākajiem ieradumiem, tomēr pārsvarā visi to mēdz darīt. Cilvēka prātam šāda darbība nav izskaidrojama un līdz galam saprotama.
Pastāv teorija, ka izkārnījumu ēšana ir:
- Dabisks instinkts;
- Vēsts par suņa nepietiekamu uzturu, kas nav atkarīgs no saimnieka un barošanas. Dzīvnieka organisms prasa vielas, kas, iespējams, pārstrādājušās un palikušas kāda cita izkārnījumā, tādēļ viņš, to apēdot, uzņems sev nepieciešamo;
- Pazīmes par suņa stresu vai uztraukumu.
Nepatīkamo ieradumu suns visbiežāk iemācās jau kucēna vecumā. Izkārnījumu ēšana nav bīstama suņa dzīvībai, bet vairāk nepatīkama saimniekam. Trenējot un mācot suni, no šīs tendences iespējams atradināt.
Kāpēc suns ķer savu asti?
Arī šī suņa īpašība piemīt visiem četrkājainajiem draugiem. Astes ķeršana var būt spēlēšanās un rotaļāšanās veids, bet pārmērīga un bieža dzīšanās pēc savas astes var vēstīt arī par veselības problēmām.
Ja pēc astes noķeršanas suns tās galu košļā, iespējams, ka mīlulim ir ādas problēmas vai anālo dziedzeru aizsprostojums. Ja astes ķeršana ir nepārtraukta un trauksmaina, tā var būt pirmā zīme par uzmācīgu stāvokļu neirozi.
Uzmācīgu stāvokļu neiroze ir hroniski psihiatriski traucējumi, kas rada uzmācīgas domas, neērtumu, bažas, bailes un uztraukumu.
Šādi traucējumi var būt arī suņiem, tāpēc, ja saimniekam ir aizdomas par suņa psiholoģisko stāvokli, var konsultēties pie vetārsta, lai tas izstāsta vairāk par šīs slimības izpausmēm un ietekmi uz mājdzīvnieku.
Riešana ir pavisam ierasts suņa komunikācijas veids. Daži suņi rej biežāk nekā citi, lai kontaktētos ar cilvēku vai citu dzīvnieku un izteiktu savu sajūsmu, dusmas vai bailes. Biežāk riešana novērota tieši izrādot bailes.
Suņi mēdz gaudot, sadzirdot citu gaudošanu, ko cilvēks, iespējams, nevar saklausīt, un atdarina specifisko skaņu. Arī šis ir dzīvnieku savstarpējās sazināšanās veids.
Intensīva riešana var būt arī veids, kādā mīlulis parāda saimniekam, ka ir garlaikots un vēlas vairāk uzmanību. Šādu riešanu nedrīkst ignorēt, jo tas var novest pie uzvedības traucējumiem. Nevajadzētu arī pārspīlēti reaģēt uz katru suņa riešanu, jo tādā veidā dzīvnieks sapratīs, ka katru reizi rejot saņems uzmanību vai kādu kārumu, tādēļ darīs to arvien biežāk.
Pareiza suņa audzināšana palīdzēs iemācīt dzīvniekam:
- kad nepieciešams riet;
- uz kādām skaņām nevajag reaģēt;
- kā atbilstoši uzvesties dažādās situācijās, piemēram, ja mājās ir ciemiņi, vai suns ir pasākumā, kur ir sveši cilvēki, kas varētu radīt papildu satraukumu.
Bieži vien šādi trenēt suni ir vieglāk ar speciālista palīdzību.
Kāpēc suns velk dibenu pa zemi?
Suņi ik pa laikam mēdz sēdus vilkt dibenu pa zemi. Tas izskatās visai komiski, tāpēc cilvēki bieži vien nepievērš uzmanību, kas nav pareizi, jo šāda darbība var nozīmēt, ka sunim ir veselības problēmas.
Visbiežāk tas ir anālo dziedzeru aizsprostojums vai ādas nieze. Tā kā suns pats nespēj aizsniegt ar ķepu un pārtraukt nepatīkamo sajūtu, dibena vilkšana pa zemi palīdz tikt galā ar radušos problēmu.
Citreiz suns šādā veidā atbrīvojas no kaut kā lieka, kas pielipis astes rajonā.
Kāpēc suns laiza cilvēkam seju?
Suņi sasveicinoties un priecājoties vienmēr laiza cilvēkiem seju, tas ir veids, kādā dzīvnieks izsaka savas emocijas - prieku, pieķeršanos un rūpes. Tāpēc tās bieži dēvē par suņu bučām.
Suņi laiza cilvēku seju vai roku arī uzmanības trūkuma dēļ.
Ja cilvēkam nepatīk, ka suns regulāri laiza roku vai, pēc garas darba dienas atkal satiekot saimnieku, viņa vaigus un seju, vieglākais veids, kā iemācīt sunim to nedarīt, ir mēģināt šo darbību ignorēt.
Ja suns nesaņems nekādu atbildes reakciju, pēc laika tas var saprast, ka veids, kādā viņš cenšas sev piesaistīt uzmanību, vairs nestrādā.
Kāpēc suņi, kad satiekas, osta viens otram dibenu?
Suņa oža ir vismaz 10 tūkstoš reizes stiprāka par cilvēka, tāpēc tie pasauli iepazīst caur degunu. Saostīšanās starp suņiem ir vieglākais veids, kā dzīvniekam uzzināt vairāk par jauno draugu. Viskoncentrētākais ķermeņa aromāts ir tieši astes galā, tāpēc arī, satiekot nepazīstamu dzīvnieku, suņi saostās tieši šajās vietās.
Saostoties suns par otru dzīvnieku uzzina:
- tā dzimumu;
- reproduktīvo stāvokli;
- temperatūru;
- uzturu.
Saostīšanās ir dabisks iepazīšanās veids starp dzīvniekiem, tādēļ to nevajadzētu aizliegt vai mēģināt iemācīt nedarīt.
Daudziem mājas sargu saimniekiem galvassāpes rada neskaitāmie rakumi mājas pagalmā.
Visbiežāk suņi rok, lai sevi izklaidētu, jo ir garlaikoti. Rakšana sunim rada prieku. Citkārt suns rok bedres, lai tur paslēptu savu kaulu vai kādu rotaļlietu.
Karstā laikā mīlulis var rakt bedres, lai tajā pēc tam iegultos un atvēsinātos. Ja suns vasarā bieži tā dara, iespējams, nepieciešams tam nodrošināt piemērotākus apstākļus vai atvēsināt dzīvnieku ar ūdeni.
Atradināt suni no pagalma pārvēršanas kara laukā iespējams:
- ar to biežāk dodoties pastaigās;
- spēlējoties;
- nopērkot tam dažādas rotaļlietas, kas novērstu suņa uzmanību un, iespējams, atturētu no rakšanas.
Kāpēc suns apsēžas uz saimnieka kājas?
Suņi ļoti intensīvi un skaļi elso, kad tiem ir karsts - šādā veidā tie atvēsinās. Suņi nesvīst tā kā cilvēki, tādēļ, lai pazeminātu ķermeņa temperatūru, tie atver muti, un ar auksto gaisu cenšas atvēsināt ķermeni.
Šādi suns tikai uz mirkli minimāli atvēsinās, tādēļ karstā laikā saimniekiem jārūpējas, lai suns nav pārkarsis, un bieža elsošana būs pirmā pazīme, kas vēsta par to, ka sunim ir karsti.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi
šeit