mulča dārzs lapas rudens
Foto: Shutterstock
Tuvojoties aukstumam un salam, iedzīvotāji arvien vairāk iegādājas dažādus materiālus dārza darbiem ziemā – mulču, agroplēves un džutas audumu. Kuri augi ir jāieziemo un kāda temperatūra ir vajadzīga, lai to sāktu darīt? Lai neapjuktu daudzo dārza darbu ielenkumā, veikalu tīkla ''K-rauta'' dārzniecības konsultante Vēsma Dzintare stāsta par svarīgāko, gatavojot dārzu ziemai.

Mūsu platuma grādos ieziemošana ir nepieciešama virknei dārza augu, tai skaitā rozēm. Tās visbiežāk tiek pakļautas nosalšanai un, kaut arī rozes prasa rūpes, to sagatavošana ziemas periodam nav sarežģīta. "Rozes nosegt var tikai tad, kad āra temperatūra vairākas dienas ir bijusi zemāka par -5 grādiem. Tomēr kūdru vai mulču var uzbērt zemei jau laikus – to uzber uz zemes aptuveni 20 centimetru biezā slānī. Kad vairākas dienas turējies sals, mulčas slānī cieši sasprauž egļu vai priežu zarus, pilnībā nosedzot augu. Ja nav iespējams dabūt zarus, segšanai var izmantot džutas audumu vai vairākās kārtās klātu agroplēvi, " stāsta dārzniecības konsultante. Speciāliste uzsver, ka pavasarī jāņem nost ne vien segums, bet āri daļa mulčas vai kūdras.

Tāpat jāatceras sasegt podos augošās tūjas. Nereti uzskata, ka pirms ziemas nepieciešams pārsegt visas tūjas, bet patiesībā to jādara tikai tām tūjām, kuras aug podos. Podos augošās tūjas novieto tā, lai tās neatrastos tiešā saskarē ar zemi, un tad notin vairākās kārtās ar agroplēvi. Savukārt, ja redzam zemē augošās tūjas kārtīgi satītas, tad visdrīzāk tās ir notītas ar džutas audumu noēnošanas nolūkos. To dara, lai ziemas un agrā pavasara saule neizdedzinātu tūju skujas. Gada sākumā, ar džutas audumu, noēnošanas tīklu, vai agroplēvi tās nosedz visā garumā un atsedz vaļā tikai pavasarī, kad temperatūru starpība vairs nav tik liela, skaidro Vēsma.

Vēl cilvēki kļūdās, domājot, ka koku balsināšana ir pavasara darbs. Vislabāk to darīt vēlu rudenī. Vairums dārzu īpašnieku uzskata, ka koku balsināšanas laiks ir martā, kad sāk parādīties saule un, sniegam kūstot, nepieciešama aizsardzība no kukaiņiem. Tomēr balsināšanas krāsa aizsargā koka mizu ne vien no kukaiņiem , bet arī stumbru no mizas plaisāšanas. Kā pierādījies līdz šim, spilgta saule nereti novērojama jau janvārī. Tādēļ, lai nebūtu ar otām un spaiņiem jābrien caur sniegu, koku balsināšanu ieteicams veikt rudenī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!