Pats galvenais, protams, sākumā ir pareiza būrīša izvēle. Tas nedrīkst būt pārāk mazs, ieteicams būrim būt divos stāvos, lai dzīvniekam ir pietiekami daudz vietas kustībām. Vienam degu derētu 60 x 40 x 40 centimetru liels būris.
Kas atrodas degu būrī?
- granulas;
- ēdiena trauks;
- ūdens trauciņš;
- mājiņa;
- skrienamais ritenītis;
- smilšu vanna;
- siens;
- vate.
Dzīvnieku var laist pastaigāties pa dzīvokli, bet, viņa raksturs, protams, atkarīgs no tā, kā dzīvnieks pavadījis pirmos dzīves mēnešus vai gadus. Ja zooveikalā grauzējs ņemts rokās, viņš noteikti būs mīlīgs un ļausies tuvākam kontaktam ar jauno saimnieku, bet, ja bijis pretēji, saimniekam var nākties būt acīgākam un manīgam pat būra tīrīšanas laikā, lai pirkstā neiecirstos divi zobiņi.
Būri noteikti nedrīkst turēt pie radiatora. Varētu šķist, ka, tuvojoties ziemai, arī grauzējam patīk uzturēties siltumā, bet degu noteikti ir jānovieto tur, kur viņu neapspīd tieši saules stari, nav sildītāja un caurvēja.
Ko degu ēd?
Kā pamatbarību izmanto zooveikalos nopērkamo speciālo barību degu. Būrī ik pāris dienas jāatjauno siens un vienmēr jābūt minerālbarībai.
Kārumi, ko grauzējs noteikti ēd:
- ābolus;
- bumbierus;
- gurķus;
- burkānus;
- salātus;
- ķirbjus un citus dārzeņus;
- Kādreiz grauzējam var iedot arī rozīnes, koku zariņus un riekstus, bet jāatceras, ka degu ir nosliece uz diabētu, tāpēc, lai nekaitētu dzīvnieka veselībai, labāk nedot saldus augļus. Nedrīkst barot ar pupiņām un svaigiem kartupeļiem.
Ja mazais grauzējs saslimis, pats svarīgākais ir turēt to siltumā un dot daudz šķidrumu, lai mēģinātu novērst dehidratāciju, kas var iestāties visai strauji. Grauzēju var dzirdināt ar pipeti vai nelielu šļirci, bet to nedrīkst darīt pārāk vardarbīgi un jāatceras, ka šķidrums, kas nokļuvis elpošanas ceļos, var nodarīt vēl lielāku ļaunumu.
Lai mazajam ķiparam būtu jautri un ērti savā būrītī, var ielikt vati, tā grauzējiem ļoti patīk - no tiem tiek meistarotas midziņas, slēpņi un tuneļi.
Degu uzskata par dzīvnieku, kas aktīvs tieši diennakts gaišajā laikā, bet ne visi grauzēji ir vienādi. Bieži vien var būt tā, ka degu pa dienu ir aktīvs, bet arī naktī darbojas pa būri, piemēram, tīra to, veido migas, kas tad, kad visi mājinieki jau devušies pie miera, var šķist pat ļoti skaļš process. Ieteikums - degu būri neturēt guļamistabā, jo dzīvnieka aktivitāte naktī var traucēt saimnieka miegam.