sarkanvīns traips paklājs pleķis
Foto: Shutterstock
Kam gan nav gadījies nejauši izliet sarkanvīnu uz paklāja, nepamanītu atstāt vīna traipu uz kādas mēbeles vai arī notraipīt ar to drēbes? Lai vai kādi būtu misēkļi, vienmēr ir risinājums, turklāt pat vairāki, tāpēc iepazīsties ar šiem apkopotajiem paņēmieniem, kā atbrīvoties no sarkanvīna traipiem dažādās situācijās.

Apģērba un auduma tīrīšana

Foto: Shutterstock

Vai tas būtu auduma maisiņš vai apģērbs, ir kāds paņēmiens, kā bez ilgas mērcēšanas likvidēt traipus. Visefektīvākais gala rezultāts būs, ja reaģēsi ātri un traips tiks mazgāts tikko pēc vīna izlīšanas. Portāls Apartmenttherapy.com raksta, ka vispirms ar papīra salvetēm vai tualetes papīru kārtīgi jānosusina viss šķidrums, bet pēc tam jālej uz traipa vietas gāzētu minerālūdeni (jā, tieši gāzētu!). Gāzes burbulīši palīdzēs likvidēt traipus dziļākajās auduma šķiedrās. Šajā procesā varēs manīt, kā gāzētais ūdens uz auduma sprakšķ, tātad reakcija notiek un vīna paliekas nepaliks nepamanītas. Pēc tam pa virsu audumam lej karstu vai gandrīz verdošu ūdeni – tas palīdzēs likvidēt atlikušo vīnu. Vislabāk to darīt, uzliekot audumu uz bļodas un liet ūdeni virsū traipam, lai viss šķidrums tek traukā, nevis sūcas citviet audumā.

Vēl kāds ne mazāk efektīvs paņēmiens, kā ātri reaģēt situācijās, kad uz auduma izlijis sarkanvīns - uzbērt sāli, atstāj, lai izžūst un uzsūc vīnu, un tad izmazgāt ar aukstu ūdeni. Dažkārt var līdzēt arī soda, taču reizēm ar to ir par maz, lai traipus pilnībā likvidētu, tāpēc pirmie divi paņēmieni būs efektīvāki.

Mīkstās mēbeles un paklāji

Foto: Shutterstock

Gadās arī situācijas, kad sarkanvīns izlīst uz mīkstajām mēbelēm, piemēram, dīvāna vai krēslu mīkstajām daļām, kur ir arī audums, vai pat uz paklājiem. Šādās situācijās portāls Housecleaningcentral.com iesaka nekavējoties mitrumu nosusināt ar papīra dvieļiem. Pēc tam nelielā traukā sajauc aukstu ūdeni ar trauku mazgājamo līdzekli. Tīru švammi vai sūkli iemērc līdzeklī un viegli piespiedošām kustībām centies notīrīt traipu. Ik pa brīdim izskalo švammi un atkal iemērc līdzeklī. Noslēgumā kādu tīru drānu iemērc ledus aukstā ūdenī, nospied lieko šķidrumu un tad ar to viegli patīri virsmu, ja vēl traipi nav likvidēti, atkārto šo procesu vairākas reizes ar tīru un aukstā ūdenī iemērktu drānu.

Noderīgi padomi, ko vērts iegaumēt

Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai vai uz kādas virsmas būtu izlijis sarkanvīns, nekad stingri neberzē virsmu, lai vīns neiesūktos vēl dziļākās šķiedrās. Ja nepieciešams audumu susināt, tad tas jādara ļoti uzmanīgi.

Nekad neliec žāvēties audumu, pirms tas nav pilnībā izmazgāts no vīna.

Ja sarkanvīna traipi ir jau iestāvējušies, tad to vietu var apstrādāt ar citronskābes šķīdumu, sajaucot litru ūdeni ar diviem gramiem citronskābi. Pēc tam skalo ar siltu ūdeni.

Vēl var efektīvi likvidēt jau pastāvējušus traipus ar ūdeņraža pārskābes un ožamā spirta sajaukumu, aptuveni tējkaroti pārskābi uz litru ūdens. Šajā gadījumā audums pēc tam jāmazgā ar aukstu ūdeni.

Efektīvs līdzeklis ir arī piens un degvīns. Virsmu tīrīšanā vari drānu iemērkt kādā no tiem.

Nekad sarkanvīna traipu tīrīšanā neizmanto karstu ūdeni – tas radīs pilnīgi pretēju efektu un traips izpletīsies vēl vairāk un būs grūtāk izmazgājams, tāpēc vienmēr izmanto aukstu ūdeni.

Ja ar pirmo reizi neizdodas likvidēt traipu, neatmet cerības un atkārto procesu vairākas reizes.

Uz cietām virsmām, kur traips ir jau nožuvis, var izmantot pastu no dzeramās sodas un nedaudz ūdens. Šis līdzeklis palīdzēs iztīrīt vīnu, tāpēc atstāj to uz neilgu laiku ievilkties un tikai tad notīri virsmu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!