galda klājums trauki
Foto: Shutterstock

Lai svētku dienā mazāk jādomā par mājas darbiem, piemēram, sen nelietoto trauku spodrināšanu, labāk to izdarīt iepriekšējā dienā, lai svētkos atliktu vien gatavot, servēt un baudīt. Tā kā svētku galdā visbiežāk tiek likti greznākie trauki, kas ikdienā noglabāti plauktos, tad jāzina, kā pareizi tos mazgāt un spodrināt, un par to portālam Tavamaja.lv pastāstīja kristāla trauku vairumtirdzniecības uzņēmuma ''Taupo'' pārstāve Eva Evelīna Ozoliņa.

Kristāla trauku mazgāšana

Foto: Shutterstock

Kristāla trauki noteikti ir liela vērtība katra mājās, taču ne visi ir informēti par šo trauku sastāvu – svina oksīdu, kas izstrādājumiem rada patīkamo skaņu, kad glāzes tiek skandinātas. Tieši šī sastāva dēļ glāzes un jebkuri citi trauki ir arī īpaši jākopj.

Lai kristāls laika gaida neizbalētu, traukus nedrīkst mazgāt karstā ūdenī, tāpat, protams, aizliegts tos mazgāt trauku mašīnā. Tik trausli trauki jāmazgā ar rokām un ar siltu vai pat vēsu ūdeni. Kas attiecas uz līdzekļiem, tad izmantot drīkst visus, taču vislabāk, protams, lietot tos, kas paredzēti tieši kristāla traukiem.

Trauslo glāžu un trauku mazgāšana

Foto: Shutterstock

Vai tās būtu šampanieša vai vīna glāzes, svētkos tās, izņemtas no plauktiem, noteikti jānospodrina un jānomazgā. Glāzes ieteicams vienmēr mazgāt ar rokām, un šeit piekritīs visi trauku ražotāji, ka trauku mazgājamā mašīna greznajām glāzēm un citiem traukiem nenāk par labu. Starp citu, ne tikai trauslākajām glāzēm jāievēro īpaša vērība mazgāšanā, arī biezāka stikla glāzes, kurās parasti pasniedz kokteiļus, jāmazgā rūpīgi – ar rokām, siltu ūdeni (nekādā gadījumā karstu), jo tikai tad glāzes saglabās savu spožumu.

Trauku ražotāji stikla mazgāšanai vienmēr iesaka izmanot jaunu, tīru un mīkstu sūkli, jo lietojot veco, pat ar mazgājamiem līdzekļiem uz virsmas var palikt tauku nospiedumi, kas neļaus perfekti nomazgāt traukus. Vienmēr atceries, ka ūdenim jābūt siltam, ne karstam, taču šauru glāžu mazgāšanai, kuru apakšdaļai ar pirkstiem nevar piekļūt, izmanto plānu lupatiņu un kādu koka lāpstiņu vai karoti, ar ko aizsniegt galu un izberzēt sakrājušos netīrumus.

Jebkuru citu trauku mazgāšanā var izmantot efektīvu spožuma atgūšanas metodi ar citronu. Ja trauki laika gaitā kļuvuš blāvi un nespodri pat tad, ja tie nomazgāti, tad iesmērē traukus no abām pusēm ar sulīgu citrona daivu, atstāj nedaudz ievilkties un tad noskalo.

Trauku slaucīšana

Foto: Shutterstock

Kas attiecas uz kristāla traukiem, tad to slaucīšanā noteikti nepieciešami cimdi, lai uz virsmas nepaliktu taukaini pirkstu nospiedumi. Jebkuru trauku slaucīšanā vislabāk izmantot antistatiskas salvetes, mikrošķiedras lupatiņas vai lina dvieļus. Galvenais, lai izvēlētais audums nav tāds, kura šķiedras neatdalās saskarsmē ar mitrumu. Bieži cilvēki izvēlas papīra dvieļus vai salvetes, taču šie noteikti nav tie labākie palīglīdzekļi trauku slaucīšanā, jo no papīra atdalīsies smalkas plēksnītes, kas pielīp trauku virsmai.

Atceries, ka dvielim vienmēr jābūt tīram un sausam, jo ar slapju dvieli var radīt tikai jaunus traipus uz jau tikko nomazgātajiem traukiem.

Vislabāk traukus uzreiz pēc mazgāšnas izlikt žāvēties uz kāda dvieļa vai žāvētāja un slaucīt tos tad, kad lielākā daļa mitruma jau notecējusi. Šādi arī varēs ilgāk izmantot dvieli slaucīšanai, jo tas tik ātri nebūs pilnībā slapjš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!