Ziemassvētku simbols un rotājums – baltais āmulis
Foto: Shutterstock
Kurš gan nav dzirdējis vai kaut filmās redzējis, ka Ziemassvētku laikā darinātie āmuļu vainadziņi vai saišķi piekarināti pie durvīm, un to motīvi parādās svētku noformējumos, piemēram, galda salvetēs un svētku kartītēs? Lai arī Latvijā āmuļi nav tik populāri, ir interesanti iepazīt šo neparasto augu, kas aug uz kokiem.

Lai arī lielākoties visiem šķiet, ka baltais āmulis (Viscum album) ir dārza puķe vai dekoratīvs krūms, patiesībā tas ir pusparazītisks krūms, kas aug uz lapu kokiem. Arī Latvijā tas novērojams augot uz kļavām, ābelēm, liepām un citiem kokiem. Šim augam raksturīga lodveida lapotne, kas veciem augiem var būt arī nokarena. Interesanti, ka šis augs var sasniegt pat 120 centimetru diametru. Neparastās augšanas dēļ savulaik uzskatīja, ka tas uzrodas no debesīm, jo tas nav nedz īsti koks, nedz arī krūms.

Ārzemēs baltais āmulis ir ļoti populārs, taču Latvijā retās sastopamības dēļ tas nav izpelnījies tik lielu atzinību, turklāt tas ierakstīts Latvijas Sarkanajā grāmatā. Kā raksta Darznica.lv, tad pirmā baltā āmuļa atradne Latvijas teritorijā bija uz liepas, Rūjienā, 17. gadsimtā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!