terpentīns priežu skujas dabas līdzeklis
Foto: Shutterstock
Dzirdēts, ka terpentīns ir izmantojams ne vienā vien tīrīšanas darbā, bet vairums uzskata, ka tas ir ķīmisks līdzeklis ar ļoti spēcīgu aromātu, tāpēc nemaz nepieķeras eksperimentiem ar tā pielietošanu. Bet, vai zināji, ka terpentīns ir dabīgs līdzeklis, kas iegūts no priežu čiekuriem, un tam ir ļoti daudzveidīgs pielietojums?

Terpentīns nav nekas ķīmisks – tas ir līdzeklis no priežu čiekuriem un sveķiem, tāpēc aromāts ir ļoti izteikts, kas vieniem tīk, bet citiem šķiet pārāk spēcīgs. Terpentīns ir bezkrāsains vai iedzeltens, dzidrs šķidrums ar spēcīgu aromātu. Par terpentīna dabīgumu vari pārliecināties, uzpilinot to uz auduma – traipi neparādīsies, tāpēc šim līdzeklim noteikti jābūt katra mājās.

Klasisks terpentīna pielietojums ir, pievienojot to grīdas mazgājamam ūdenim, jo tas palīdzēs ne tikai atmiekšķēt traipus no virsmas, bet arī padarīs to spīdīgāku, dezinficēs un attīrīs gaisu.

Starp citu, ja mājās jāsāk apkarot blusas, tad terpentīns būs labākais līdzeklis. Izmazgā grīdas ar ūdeni un terpentīnu, samitrini drānu ar līdzekli un noslauki visas virsmas, mīkstās mēbeles, aizkarus un citas vietas, lai blusas iznīdētu.

Arī portāla Calis.lv foruma lietotāji, aktīvi diskutējot par terpentīna labajām īpašībām, piemin, ka tas noderīgs ne tikai grīdas mazgāšanā. Tas ir lielisks līdzeklis, ar ko novērst kaļķakmens nosēdumus, piemēram, tējkannai un ūdens maisītājiem. Samitrini drānu vai sūkli ar līdzekli un nomazgā virsmas.

Tāpat terpentīns būs vērtīgs atklājums, ja izmantosi to virsmu spodrināšanā, piemēram, flīžu sienu vai kādu citu pulētu sienu tīrīšanā, savukārt spoguļa un logu kopšanai tas gan nederēs. Tīrīšanas darbos tas efektīvi nospodrinās arī dažādas metāliskas virsmas – šādā gadījumā sajauc terpentīnu ar sāli pastas konsistencē un atstāj to uz virsmas ievilkties.

Ja mājās notikuši remontdarbi, tad terpentīns būs efektīvs līdzeklis, ko izmantot kā eļļas krāsu šķīdinātāju vai palīgu otu un rullīšu nomazgāšanā no krāsas. Tāpat, ja krāsošanas procesā ar krāsu nosmērēta kāda virsma, tad ar terpentīnā iemērktu salveti vai drānu šos traipus varēs notīrīt.

Terpentīns būs noderīgs arī reizēs, kad no kāda virmas jānotīra līmes paliekas, piemēram, no uzlīmēm uz traukiem.

Tā kā terpentīns ir pilnīgi nekaitīgs audumu šķiedrām, tad ar to var tīrīt arī mīkstās mēbeles un apģerbu no grūti iztīrāmiem traipiem.

Terpentīns izmantojams arī koka sveķu, darvas, piķa traipu tīrīšanai.

Ņem vērā!

  • Atceries, ka, izmantojot terpentīnu, vienmēr rokās uzvelc saimniecībā izmantojamos cimdus, jo līdzeklis sausina ādu.
  • Terpentīns ir viegli uzliesmojošs, tāpēc to labāk neizmantot atklātas uguns tuvumā.

Rakstā izmantoti padomi no grāmatas ''1000 vērtīgu padomu'' (M.Kalniņš, Izdevniecība ''Liesma'', Rīga, 1972).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!