<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/marpa87/">MarPa87</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">cc</a>
No kāda banānkoka savā piemājas dārziņā noteikti būtu grūti atteikties, taču Latvijas klimatiskajos apstākļos ko tādu redzēt būtu tiešām eksotika. Ja pie mums teju katrā augļu dārzā ir ābeles, tad Indijā tie ir banāni, kas šeit veido aptuveni ceturtdaļu no pasaulē izaudzētās ražas.

Par banāniem un to augšanu ir ļoti daudz interesantu faktu, sākot ar to, kā aizsākās banānu kultivēšana, beidzot ar augļu veidošanās īpatnībām. Botāniķi banānus lielākoties dēvē par ogām, jo augļi ir ar daudzām sēklām un mizu, taču biežāk tos dēvē par daudzgadīgiem tropu zālaugiem ar ļoti lielām lapām un bagātīgu augļu ražu. Par banānkoku dzimteni tiek uzskatīta Āzija, vēlāk tos sāka audzēt arī Ēģiptē un Austrumāfrikā, un tieši banāni tiek dēvēti par pirmajiem augļiem, ko aizsākuši audzēt cilvēki, un joprojām tie nav zaudējuši pieprasījumu visā pasaulē.

Ja pie mums tik bieži sastopamajās ābelēs augļi veidojas katru gadu, tad ar banāniem ir citādāk. Banānkoks ražo tikai vienu reizi un pēc tam augs iet bojā, taču šajā vienā reizē augs dod 120 līdz pat 200 augļu. Kad augs devis ražu, pēc tam to nocērt, un saknenis dzen jaunas atvases. Arī banānu augšanas process ir iespaidīgs – no ziedēšanas līdz augļu novākšanai paiet deviņi mēneši, raksta Videsvestis.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!