antīka mēbele koka kumode
Foto: Shutterstock
Ja bēniņos glabājas kāda antīka koka kumode vai krēsls, šīs vērtības noteikti pelnījušas tikt izmantotas un atrādītas plašākam lokam, taču nereti, aplūkojot to netīrību, kas ar putekļu slotiņu nav novēršama, viss entuziasms noplok. Lai tas tā nebūtu, ņem vērā šos tīrīšanas padomus un uzzini, ar kādiem paņēmieniem šīs mēbeles var padarīt interjerā izmantojamas.

Koka mēbeles, jo jau labu laiku klāj prāva putekļu kārtiņa, nav nemaz tik viegli notīrīt, turklāt ar ūdenī samitrinātu lupatiņu tās pat var sabojāt, tāpēc ir lietas, kas jāievēro, kopjot šīs antīkās vērtības.

Viens no veidiem, kā efektīvi attīrīt virskārtu no netīrumiem, ir ar metāla vates gabalu (meklē būvmateriālu veikalā), kas samitrināts ar terpentīnā atšķaidītu lineļļu. Meistari no Mebelurestaurators.lv iesaka šo līdzekli gatavot proporcijās 5:1 (terpentīns satur lielāko daļu) vai 3:1, atkarībā no lineļļas viskozitātes. Sajauc līdzekli kādā traukā vai burciņā. Pateicoties metāla vates mīkstajai šķiedrai, var efektīvi noberzt pat dziļi ieēdušos netīrumus, kas nav tīrīti ilgu laiku.

Vispirms noslauki mēbeles virsmu ar sausu drānu, lai visi sausie putekļi būtu notīrīti, un pēc tam izmanto sajaukto līdzekli un metāla vati, ar ko izdosies iztīrīt dziļākus netīrumus un arī atgūt mēbeles spožumu. Svarīgi līdzekli iesmērēt uz mēbeles vienmērīgi, citādi vietām mēbele izžūs ātrāk, bet citviet ilgāk, savukārt tonētām mēbelēm var parādīties pleķi. Tāpat svarīgi, lai pēc tīrīšanas pilnībā visa virsma būtu pārslaucīta ar sausu drānu, kas uzsūks lieko eļļu. Lineļļa piešķirs mēbelei arī dabisku spīdumu, kas pēc dažām dienām kļūs matētāks. Ar šo tīrīšanas metodi izdosies atjaunot pat ļoti vecas, noputējušas sarkankoka un ozolkoka mēbeles. Starp citu, šo pašu līdzekli var izmantot, ja uz koka galda parādījušies gaiši riņķu nospiedumi no krūzēm - iesmērē to uz virsmas un pēc tam pārslauki ar sausu drānu.

Lai arī veikalos iespējams iegādāties speciālus tīrīšanas līdzekļus koka mēbeļu pulēšanai, portāls Diynetwork.com iesaka pagatavot to pašam no melnās tējas. Aptuveni uz litru ūdens būs vajadzīgi divi melnās tējas maisiņi. Vārītā ūdenī liec tējas maisiņus, atstāj tos ievilkties uz pāris minūtēm, un tad ļauj tējai pilnībā atdzist. Tīru drānu iemērc šķidrumā un tad nosusinātu izmanto mēbeles pulēšanai. Tēja palīdzēs atgūt koka dabisko spīdumu. Šis līdzeklis būs noderīgs tad, ja mēbele ir jau atbrīvota no netīrumiem un to nepieciešams vien nospodrināt.

Vēl vienu efektīvu līdzeklii mēbeles nopulēšanai var pagatavot no tases olīveļļas, kas sajaukta ar ¼ baltā etiķa. Vispirms notīri mēbeli no sausajiem netīrumiem, putekļiem, un tad nopulē ar šo līdzekli. Etiķis palīdzēs attīrīt virsmu, savukārt eļļa efektīvi nospodrinās to.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!