Pēdējo gadu laikā Latvijā bijušas diskusijas par to, vai vajadzētu aizliegt suņu turēšanu ķēdē. Tāpēc aizvien vairāk saimnieku, kuri nevar atļauties savu privāto teritoriju norobežot ar sētu vai izbūvēt savam sunim voljeru, izvēlas gaisa ķēdi jeb gaisa trosi. Raidījums Ķepa uz sirds piedāvā praktiskus padomus, kā saimnieki paši var ierīkot gaisa trosi.
Lai parādītu, kā neilgā laikā uzstādīt gaisa trosi savam četrkājainajam mīlulim, kopā ar suni Pogu un viņas saimnieku Māri Fokinu trosi ierīkoja dzīvnieku patversmes "Mežavairogi" vadītājs Mārtiņš Priede.
Māris dzīvo ārpus Ķekavas, un plašo teritoriju nevar atļauties apjozt ar žogu. Tāpēc šobrīd Poga tiek sieta pie ķēdes, jo Māris baidās, ka suns varētu kādu sakost. Turklāt saimnieku uztrauc arī suņa fiziskā slodze, kas, viņaprāt, nav pietiekami liela. "Sunim vajag krietni vairāk dzīvoties pa āru, nekā to pusstundu vismaz trīsreiz dienā. Žēl suni," tā Pogas saimnieks.
Patversmes vadītājs Mārtiņš Priede, stāstot, kā pareizāk ierīkot trosi un kas jāņem vērā, kā pirmo min novietojumu. Vajadzētu troses ierīkošanas vietu izvēlēties tādu, lai tā nav saules pusē, tātad - lai suns lielāko dienas daļu ir ēnā. Tādā gadījumā sunim nebūs tik karsti. Būtiski ir arī nodrošināt, lai turpat netālu ir suņa būdiņa, kurā patverties no karstuma vai saules. Kā otru svarīgo noteikumi vadītājs iesaka ievērot šķēršļus trases ceļā. Mazākie kociņi būtu jānovāc, "lai suns, piesiets trosē, tajos nepītos", skaidro vadītājs.
Runājot par praktiskajiem parametriem, trose jāizvēlas 6-10 milimetrus bieza. Jāņem vērā gan arī tas, cik liels un spēcīgs ir suns, lai dzīvnieks trosi tik ātri neiznīcinātu. Tāpat būtisks ir troses garums, kam nevajadzētu būt īsākam par 25 metriem.
Izvēloties troses novilkšanas vietu, kā variants ir to izveidot ap koku. Tādā gadījumā kā papildu stiprinājums kalpos kāds koka zars, virs kura trosi var novilkt. Protams, iespējams trosi izvietot arī pa zemi.
"Garumu jāizvēlas tādu, lai sunītim paliek brīva trose un lai viņš var ielīst būdā, citādi trose sunīti stieps uz augšu," troses, pie kura būs piesiets sunītis, garumu skaidro patversmes vadītājs. Viņš min, ka aptuveni pusmetru līdz metru garam troses posmam vajadzētu būt pie zemes, lai suns var drošāk pārvietoties, citādi dzīvniekam nāksies skraidīt tikai zem troses.
Kad trose ir ierīkota, svarīgi ir neaizmirst attīrīt zem un ap trosi esošo teritoriju no būtiskiem šķēršļiem, kas dzīvniekam varētu traucēt.
Pusotra stunda, un darbs ir gatavs! Tik ilgu laiku prasīja troses ierīkošana. Izmaksas - 35 eiro, un tas viss tamdēļ, lai sunītis varētu vairāk izskraidīties, turklāt arī sargāt teritoriju. Taču jāatgādina, ka trose neatsver ikdienas pastaigas un kontaktu ar saimnieku, tāpēc noteikti rūpējies par savu mīluli un regulāri samīļo viņu arī pēc troses ierīkošanas!