brūns audums
Foto: Shutterstock

Ja esi vintāžas stila piekritējs, tad šī alternatīvā audumu krāsošanas metode būs kā radīta tev. Nav nemaz nepieciešamas ķīmiskās audumu krāsas, jo dvieļus, aizkarus, palagus, galdautus vai citus tekstilizstrādājumus var nokrāsot arī ar šķīstošo kafiju vai melno tēju. Pamācību šim procesam sagatavojis portāls Apartmenttherapy.com.

Šī tekstilizstrādājumu krāsošanas metode izmantojama 100% kokvilnas audumiem, citi audumi var nenokrāsoties. Svarīgi, lai audums nebūtu krāsains vai raibs. Vislabāk audums iekrāsosies, ja tas sākotnēji bijis balts.

Nepieciešamie materiāli:

  • Balts vai gaišs audums;
  • Melnās tējas maisiņi vai šķīstošā kafija;
  • Spainis vai liela bļoda mērcēšanai;
  • Trauks tējas vai kafijas gatavošanai (piemēram, katls).

Ja esi paredzējis krāsot audumu ar melno tēju, tad vajadzēs iepakojumu, kur ir 35-40 tējas maisiņi. Liec visus tējas maisiņus katlā, ielej ūdeni gandrīz līdz katla malai, liec varīties uz lēnas uguns aptuveni 2-3 minūtes. Pēc tam atstāj šķīdumu ievilkties uz 15 minūtēm, tad izņem no tā tējas maisiņus.

Ja izmanto kafiju, tad uz vidēja izmēra katlu vajadzēs 70-80 gramus šķīstošās kafijas. Ieber to katlā, pievieno ūdeni gandrīz līdz katla malai, liec varīties uz lēnas uguns aptuveni 3-5 minūtes. Uzmani, lai kafija neiet pāri malām. Neizmanto šķīstošo kafiju, kam pievienots piena pulveris vai cukurs, tad neizdosies iekrāsot audumu.

Svarīgi, lai audums būtu tīrs un bez traipiem, citādi tie būs redzami arī pēc krāsošanas. Pirms ķeries pie auduma krāsošanas, izmērcē to ūdenī, pēc tam nospied lieko šķidrumu, lai audums ir mitrs, tad to būs vieglāk iekrāsot.

Liec audumu traukā, kur to plānots mērcēt, piemēram, bļodā. Pārlej ar tēju vai kafiju, samaisi ar koka karoti, lai šķidrums pilnīgi pārklātu audumu. Ik pa brīdim samaisi bļodas saturu, lai audums vienmērīgāk iekrāsotos.

Ja vēlies iegūt tumšāku toni, tad mērcē audumu ilgāk, bet stunda būs pietiekami ilgs laiks, lai iegūtu bēšas krāsas audumu.

Kad audums pietiekamiilgi izmērcēts, izņem to un noskalo zem tekoša ūdens, līdz ūdens vairs neiekrāsojas. Liec audumu mērcēties tīrā, aukstā ūdenī, kam pievienota ēdamkarote etiķa, un atstāj tur mērcēties vēl uz desmit minūtēm.

Ja vēlies novērst kafijas vai tējas aromātu, tad izmanto veļas mazgājamo līdzekli smalkai veļai, piemēram, vilnai, un izmazgā to saudzīgā režīmā veļas mašīnā. Ņem vērā, ka mazgāšana nedaudz pabalinās toni.

Izžāvē audumu, izgludini un izmanto to jau jaunā krāsā.

Šeit ir video pamācība, kā nokrāsot apģērbu ar melno tēju.

Noderīgs padoms!

  • Lai krāsotais audums labāk kalpotu, vienmēr mazgā to saudzīgā režīmā un ar speciālu mazgāšanas līdzekli smalkiem audumiem, lai krāsa pēc iespējas ilgāk saglabātos.
  • Šo krāsošanas metodi var izmantot galdautiem, drēbēm, kas laika gaitā zaudējušas savu spožo baltumu.
  • Ja nezini, cik daudz kafijas vai tējas izmantot, tad ņem vērā, ka pagatavotajam šķidrumam jābūt ļoti stipram. Gatavo to kā stipru kafiju vai stipru melno tēju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!