Foto: Shutterstock

Sienas flīžu uzstādīšana var šķist visnotaļ sarežģīts process, kuru visbiežāk tāpēc uzticam profesionāļiem. Taču tie, kuri labprāt paši piedalās remontdarbos, arī flīžu ieklāšanu var veikt paši - ir tikai jāiemācās. Kā mēs labi zinām, iemācīties var, tikai darot. Par to, kādi instrumenti nepieciešami un kā šo procesu kvalitatīvi izpildīt, portālam TavaMāja.lv stāsta ''K-rauta'' projektu vadītājs Viesturs Praulītis.

Nepieciešamie instrumenti

Flīžu ieklāšanai nepieciešama robainā lāpstiņa. Mazākām flīzēm derēs 10 x 10 centimetru liela lāpstiņa ar robiem ik pēc 4 milimetriem, bet vidēji lielām flīzēm (lielākām par 25 x 25 centimetriem) jāievēro 6-8 milimetru attālums starp robiem. Nepieciešamo instrumentu klāstā ir arī krusts (1-8 milimetrus plats), špaktelēšanas nazis, kas ļaus sakārtot atstarpes starp flīzēm, kā arī sūklis pārpalikumu noņemšanai. Lai nofiksētu flīzes stāvokli, būs nepieciešams arī līmeņrādis. Neatkarīgi no tā, kādā veidā tiek veikta līmēšana, speciālists iesaka izmantot krustveida sadalītājus. Ar to palīdzību tiek veidotas vienādas atstarpes starp flīzēm, kuru platumam jāatbilst flīžu izmēriem. Ja flīze ir 300 x 300 milimetrus liela, tad krustiņam jābūt vismaz 3 milimetrus platam.

Flīžu mērīšana un griešana

Vēl pirms došanās uz veikalu iepirkt materiālus, iepriekš jāizrēķina, cik flīzes būs vajadzīgas un vai tās vajadzēs griezt. Kā norāda nozares speciālists, visbiežāk flīžu griešana būs nepieciešama, lai pielāgotos sienas plānojumam. Tādēļ vislabāk jau laikus sagatavot flīžu griezēju un flīzes sagriezt vajadzīgajos izmēros. Tāpat jāatceras, ka flīzes būs jāizgriež arī vietās, kur pievienojas santehnika, ūdens maisītāji un istabas iekārtas. Sagriezt flīzes var gan ar manuālās, gan elektriskās flīžu griešanas iekārtas palīdzību, bet caurumu flīzēm pie rozetēm var izveidot ar speciāla zāģa uzgaļa (balerīnas) palīdzību.

Sienas sagatavošana

Pirms flīžu uzstādīšanas, jebkura veida sienas ir jāatbrīvo no netīrumiem un gružiem – vislabāk tam noderēs špakteļlāpstiņa. Sagatavošanās procesā sienu vajadzēs arī nogruntēt ar sienas materiālam atbilstošu grunts maisījumu. Tāpat jāpārliecinās par to, vai sienas ir gludas un vai tām nav vajadzīga līdzināšana. Lai sienu izlīdzinātu un aiztaisītu caurumus, būs nepieciešama konkrētajam sienas veidam piemērota izlīdzinošā masa. Ja zināms, ka siena tiks bieži mitrināta (piemēram, dušas, vannas sienas), tā jāpārklāj ar mitrumizturīgiem materiāliem, kā mitrumizturīgā ģipškartona plāksnes. Šādas vietas ir jāpārklāj arī ar blīvējošiem materiāliem, lenti vai manšeti.

Flīžu ieklāšana soli pa solim

Kad sienas ir noblīvētas, var ķerties klāt flīžu ieklāšanai, kas sākas ar piemērotas flīžu līmes sagatavošanu. Līmi jeb javas maisījumu iegādājas atbilstoši konkrēto keramikas flīžu un uzstādīšanas vietas vajadzībām, skaidro speciālists.

Javas maisījumu iejauc pēc instrukcijas, kas norādīta uz iepakojuma. Ja nepieciešams, pirms flīžu ieklāšanas, nelielā attālumā no grīdas ar līmeņrāža palīdzību piestiprina koka vai alumīnija līsti.

Foto: PantherMedia/Scanpix

Sagatavoto javu vienmērīgi uzklāj, sākot ar jebkuru apakšējās sienas stūri nelielā laukumā, un izlīdzina ar rīvdēļa gludo pusi, bet pēc tam ar robaino (skatīt attēlu augstāk).

Flīzes liek uz sienas, kas jau ir noklāta ar javu, un piespiež ar roku, katras flīzes stūrī ievietojot krustiņu, kas palīdzēs flīzes ieklāt vienā līmenī. Kad ar flīzēm ir noklāta visa siena un katrs sienas stūris, nepieciešamības gadījumā stūros ir jāpieliek nobeiguma līste.

Šuvju aizpildīšana

Ne ātrāk kā 24 stundas pēc flīžu pielīmēšanas (kad līme ir sacietējusi) var sākt flīžu starpu tīrīšanu un šuvju aizpildīšanu. Nepieciešams izvēlēties flīžu krāsai un izmēram atbilstošāko šuvju aizpildīšanas maisījumu un to sagatavot pēc norādītās instrukcijas. Kad maisījums sagatavots, no flīžu starpām izņem krustiņus un, izmantojot gumijas rīvdēli, masu iestrādā šuvēs.

Pēc tam flīžu virsmu notīra ar rīvdēļa gumijas maliņu. Pirms flīzes atstāj žūšanai, to virsma ir rūpīgi jānomazgā ar samitrinātu sūkli un, izmantojot piemērotu, mitru lupatu, jānoslauka un jānolīdzina šuves.

Notīrītas flīžu šuves pāris dienas ir jāmitrina ar ūdens smidzinātāju. Pēc vairākām dienām ieteicams flīzes apstrādāt ar speciālu materiālu, kas palīdzēs mitrumam neiesūkties.

Ja mājās jau esošās flīzes nepieciešams nospodrināt, tad noderīgus padomus par to uzzini šeit, bet par to, kā iztīrīt netīrās šuves, lasi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!