Kā stāsta vietējā gultas veļas ražotāja ''Moon'' pārstāve Anita Andruška, no seniem laikiem joprojām saglabājies mīts - jo biežāk un augstākā ūdens temperatūrā mazgās gultas veļu, jo labāk. Tomēr mūsdienās ir virkne dažādu mazgāšanas līdzekļu, mainījusies audumu kvalitāte, līdz ar to, arī kopšana.
Kas attiecas uz gultas veļas mainīšanas biežumu, tad šajā ziņā speciāliste iesaka vadīties pēc sajūtām. Var arī nemainīt vienmēr visu gultas veļu, bet tikai daļas, piemēram, palagu vai spilvendrānas. Spilvenu pārvalkus ieteicams mainīt reizi nedēļā, palagu tikpat bieži vasaras mēnešos, bet ziemā ik pēc divām nedēļām.
Nopērkot jaunu gultas veļu, vienmēr ieteicams vispirms iepazītieties ar kopšanas pamācību. Katram audumam ir savas īpatnības un kopšanas prasības, kuras ievērojot, gultas veļa saglabās savu kvalitāti. Lielāko daļu gultas veļas komplektu var mazgāt mājas apstākļos, taču dārgākiem izstrādājumiem, kas izgatavoti, piemēram, no zīda audumiem, ir nepieciešama īpaša tīrīšana.
Jaunu gultas veļas komplektu pirms lietošanas obligāti jāizmazgā, jo nevienā rūpnīcā vai šūšanas cehā nebūs sterila vide un audums būs pilns ar putekļiem. Vienmēr mazgā to ar kreiso pusi uz āru un aiztaisi spilvendrānām un segas pārvalkam aizdares – rāvējslēdzējus vai pogas.
Tāpat vajadzētu izvēlēties attiecīgus mazgāšanas līdzekļus – baltai un krāsainai veļai. Stingri jāievēro uz iepakojuma norādītās dozēšanas un citas izmantošanas prasības. Gultas veļu mazgājot, izmanto zemāko ūdens temperatūru – baltajai veļai līdz 60 oC, krāsainai veļai līdz 40 oC, jo ar mūsdienu mazgāšanas līdzekļiem var sasniegt lieliskus rezultātus arī pie zemām temperatūrām.
Nekad ekonomijas nolūkos vai ar vēlmi pastiprināt mazgāšanas iedarbību nejauc kopā dažādu veļas mazgāšanas līdzekļu atlikumus. Mazgājot veļu, piepildi veļas mašīnu tikai līdz pusei, nekad nepārblīvē to, jo tādā veidā tiks nodrošināta maiga un efektīva mazgāšana un vienmērīga skalošana.
Veļu žāvēt vajadzētu uzreiz pēc mazgāšanas, tāpēc neatstāj to uz nakti veļas mašīnā vai grozā neizkarinātu. Speciāliste neiesaka izmantot veļas žāvētāju, jo dabīgi materiāli tajā ļoti saburzās. Izstrādājumus no kokvilnas audumiem (satīna) nevajadzētu žāvēt saulē, jo tumšās krāsas var izbalēt, savukārt gaišās kļūs dzeltenas. Turpretī lina gultas veļu droši var žāvēt ārā, tā kļūs mīkstāka un svaigi smaržīga. Rūpnieciski mīkstināta lina auduma gultas veļu var žāvēt arī veļas žāvētājā, tā vairs nesarausies un arī burzījums netraucēs.
Kas attiecas uz gludināšanu, speciāliste iesaka tomēr neaizrauties ar gludināšanu. Ja nu tomēr gribas izvairīties no burzījumiem, tad gultas veļas jāgludina mazliet mitra un ar attiecīgu temperatūru, ko norādījis kā ieteicamu ražotājs. Visbiežāk kokvilnas audumiem tā ir līdz 150 oC un linu audumiem – līdz 200 oC temperatūra.
Lai gultas veļa ilgāk kalpotu, nezaudējot savas labās īpašības, vispirms ir jāizdara pareizā izvēle, iegādājoties kvalitatīvu preci un tad attiecīgi par to jārūpējas, rezumē gultas veļas ražotāju pārstāve.