Daudziem zoodārza dzīvniekiem Valentīndienas prieki noris rudenī, tāpēc tagad, februārī, tie mierīgi noraugās uz uztrauktajiem kaimiņiem. Dzīvniekiem atliek vienīgi gaidīt aprīli, maiju un jūniju, kad materializēsies rudenī paveiktais, stāsta Rīgas Zooloģiskajā dārzā.Dienas kļūst arvien garākas, un tas dzīvajās radībās parasti pamodina ilgi snaudušās sajūtas – būs pavasaris, būs uztraukumi, būs jāizcīna kaujas ar sāncenšiem, būs jāatrod piemērotas mājas, būs jāsavaldzina kāda atsaucīga dāma... Vienvārdsakot – gaisā vibrēt vibrē mīlas pilnas noskaņas, skaidro zoodārzā.
Pāviem zied astes un pūces ūjina
Jau tradicionāli agri pavasarī, kad pie jumtiem parādās pirmās lāstekas un saule sāk sildīt zemi, Rīgas Zooloģiskajā dārzā uzzied pāvu kuplās astes. Sākumā tās izturas bikli, bet vēlāk arvien nebēdnīgāk un erotiskāk, līdz necilāk krāsotajām pāvienēm atliek vien izvēlēties, kura brašuļa aplidošanai ļauties. Protams, pieredzējušiem tēviem ar garām un acainām spalvām un lielu vēdekli ir lielākas cerības tikt pie līgavas, tomēr arī jauniem puikām gribas padižoties - sak, varbūt paveicas!Arī pāvu kaimiņienēm pūcēm siltais laiks sagrozījis galvu, it īpaši ūpjiem. Tie nekautrējas savu otru pusīti saūjināt pat dienā. Tas nozīmē, ka uzmanīgam un klusam apmeklētājam var paveikties noklausīties ūpju dziesmas.
Kaisles pārņemtā Flamingu māja
Šeit var vērot visu attiecību spektru – gan iepazīšanos, satikšanos un savstarpējo bužināšanos, gan arī mīlas baudīšanu un mazuļu audzināšanu. Ibisu ekspozīcijas viducī esošajā varenajā kokā atkal izveidota liela zaru kaudze, kurā visu uzmanību sev pievērš divas balto karošknābju ģimenes.Un, lūk, pēc nopietniem pūliņiem un nepilna mēneša perēšanas, no ligzdas pretī vecāku gādīgajiem knābjiem jau slienas divreiz divas mazas neveiklas tējkarotītes. Maziem karošknābjiem knābja gals ir tikai nedaudz paplatināts, savukārt ligzdas atstāšanas brīdī tas jau ir kļuvis par kārtīgu, karotei līdzīgu instrumentu.
Ik pa laikam pāri zoodārzam aizveļas skanīga dueta sadziedāšanās. Japānas dzērves kā vienas no pirmajām skaļi skandina pavasara tuvumu. Tomēr - lai tiešajā ēterā, proti, klātienē skatītos dzērvju pavasara prieka dziesmu, jābūt pacietīgam, jo vispirms putni nedaudz mulsi uzsāk savstarpēju deju, tad pamazām iesilst un deja kļūst ātrāka un kaislīgāka.Pašā noslēgumā seko kulminācija - kaklus izslējušas, tās dzied, un tuvumā esošajiem cilvēkiem skudriņas skrien pār muguru.
Kamēr cītīgākie apmeklētāji Tropu mājā aizrautīgi risina āķīgus uzdevumus par mitrājiem, jo šī gada Tropu mēnesis zoodārzā ir veltīts šai daudzveidīgajai ekosistēmai, tikmēr krokodiliem apmēram pusotru mēnesi ilgst ziemas miers ar pilnīgu ziemas gavēni. Tas nozīmē, ka visu šo laiku garšīgās zivis tiem aizpeld gar degunu… Tādēļ dzīvniekiem nekas cits neatliek - jākļūst slaidākiem.Savukārt marta vidū, kad Tropu mājā iestāsies vasara, krokodiliem sāksies pavasarīgs noskaņojums. Arī šogad zoodārza darbinieki cer, ka improvizētajās ligzdās parādīsies kādas šo rāpuļu olas. Veiksmīgi kombinējot ziemas un vasaras sezonu, gaviālkrokodili jau vairākus gadus pēc kārtas dēj olas, tomēr pēcnācējus iegūt līdz šim nav sekmējies.
Jāpiebilst, ka gan Ogoves pundurkrokodili, gan gaviālkrokodili ir globāli apdraudētas sugas, tāpēc sekmīga vairošanās nebrīvē būtu liels panākums. Šobrīd zoodārza spēki ir ceļā uz to.
Arī "Cīruļos" pavasarīgas noskaņas
Pavasara reibinošā elpa jaušama arī zoodārza filiālē "Cīruļi" Kalvenē. Nenorimuši klaigā plēsīgie putni, tostarp arī grifi. Pērn un aizpērn melnajiem grifiem uzaudzināja pa vienam mazulim, varbūt tas izdosies arī šogad. Pērnā gada jaunie putni (viens no "Cīruļiem" un otrs no Rīgas) jau aizbraukuši uz īpašu jauno grifu iepazīšanās aviāriju Ouvehandas zoodārzā Nīderlandē, kur droši vien noskata sev piemērotākās otrās pusītes.Kustīga un rotaļīga kļuvusi blakus esošā vilku saime.
Savukārt aļņu tēvs ir priecīgās gaidās, jo drīzumā klāt būs viņa dāma no Somijas. Tā būs jāiepazīstina ar jauno teritoriju un daudzajiem kaimiņiem. Valentīndienas noskaņu pārņemtajiem apmeklētājiem februāris "Cīruļos" varētu būt īpaši pievilcīgs, jo sadarbībā ar uzziņu dienestu 1188 sagādātas pavasarīgas atlaides – 50 % no pamatcenas. Atliek vien izdrukāt kuponu no 1188 mājaslapas, uzvilkt piemērotas drēbes un doties klejojumā pa zoodārza filiāles takām. Drīz te sāks dziedāt cīruļi un sasnigs baltās gulbju kupenas, jo "Cīruļu" plašajās pļavās labprāt atpūšas lieli gulbju bari.
Jau četrpadsmito gadu zoodārzā tiek rīkots Tropu mēnesis. Šogad par pētāmo vietu izvēlēta ļoti daudzveidīga ekosistēma – mitrāji. Februāra sestdienās un svētdienās no pulksten 12 līdz 15 Tropu mājā darbojas radošā un pētnieciskā darbnīca “Atklāj, kas ir mitrāji”. Turklāt, kasē paņemot ceļa lapu, ikviens var iepazīt arī citus Rīgas Zooloģiskajā dārzā mītošos pasaules mitrāju iemītniekus.Plašāk par to, kā pārziemo Rīgas Zooloģiskā dārza dzīvnieki, ko ziemā dara surikati un kā uz gaišā sniega fona izskatās melnbalti strīpainās zebras, lasiet šeit.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi
šeit