Privātais arhīvs. Pīķis, kurš kļuvis par suni-pavadoni.
Kaut arī jau iepriekš zinājusi, ka no suņa būs jāšķiras, Elīna tomēr devusi mājas topošajam sunim-pavadonim Pīķim. Tā bijusi viņas pašas izvēle, turklāt arī turpmāk viņa ir gatava aptuveni gadu audzināt suni, kas reiz kļūs par vājredzīga vai neredzīga cilvēka pavadoni. Servisa suņu biedrībā "Teodors" stāsta – Latvijā audžuģimeņu nav daudz, taču sabiedrības attieksme pret invalīdiem ar suņiem esot pozitīva. Kā suns kļūst par pavadoni, vai jebkurš mīlulis to spēj un kāda ir suņu-pavadoņu ikdiena?

Servisa suņu biedrības "Teodors" pārstāve, kinoloģe Zaiga Kļaviņa stāsta, ka suns-pavadonis ir "palīgs neredzīgam vai vājredzīgam cilvēkam un vienlaikus arī sociālais partneris". Suns ir profesionāli apmācīts, tāpēc spēj veikt konkrētus uzdevumus. Tiesa, "ārpus darba laika", kā raksturo kinoloģe, jeb tad, kad iemaukti sunim ir noņemti, pavadonis kļūst par parastu mājas mīluli.

Raksturojot biedrības "Teodors" darbību, Kļaviņa stāsta: "Galvenais mērķis ir veicināt cilvēku ar īpašām vajadzībām iekļaušanos sabiedrībā, izmantojot servisa suņu palīdzību. Mūsu biedrība apvieno servisa suņu turētājus, kuriem jau ir servisa suns, un arī tos, kuri tādu vēlētos." Kinoloģe piebilst, ka biedrība rīko apmācības, kurās izglīto gan servisa suņu turētājus, gan pārējo sabiedrību. Līdzīgi kā jebkuram darba sunim, kas strādā, piemēram, policijas vai robežsardzes labā, ir nepieciešami regulāri treniņi, lai nostiprinātu un uzturētu iegūtās iemaņas, biedrība cenšas nodrošināt arī regulāru suņu-pavadoņu turētāju un suņu apmācību. To biedrība veic ar ziedotāju palīdzību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!