Čuguna radiatoriem ir tikpat liela vērtība kā čuguna vannām. Arvien biežāk cilvēki, tā vietā, lai tos aizstātu ar mūsdienīgākiem risinājumiem, tomēr izvēlas tos atjaunot. Par vēsturisko radiatoru atjaunošanu un uzturēšanu portālam TavaMāja.lv stāsta ''Rīgas Radiatoru Restaurācijas Rūpnīcas'' dibinātājs un jomas speciālists Toms Miljuss.
Tā kā Latvijā radiatoru atjaunošana nav nekas jauns, vaicājot speciālistam, vai ir iespējams atjaunot jebkurus radiatorus, saņemam tomēr ne to gaidītāko atbildi. Kā stāsta speciālists, tad padomju laikā ražoto radiatoru kvalitāte ir zemāka, bet atjaunošanai pateicīgākos meistars min tieši Latvijas laikā ražotos sildelementus, tomēr viss lielā mērā atkarīgs no katras situācijas individuāli. Dažkārt izdodas līdz nepazīšanai pārvērst pat visvecākos radiatorus, un tie ne tikai labi izskatās, bet arī labi silda.
Gribētos domāt, ka katrs pats mājās var atjaunot autentiskos radiatorus, tomēr speciālists šādu iespēju noliedz, un tam ir vairāki apstākļi.
Lai noņemtu veco krāsas klājumu, ir nepieciešama skrošu strūkla, savukārt, lai tos nokrāsotu, neiztikt bez krāsotavas, speciālas augstspiediena mazgāšanas ierīces, specifiskiem darba galdiem. Vēsturiskie radiatori ir arī ļoti smagi un diezin vai katram ir pa spēkam tos mājas apstākļos pienācīgi atjaunot. Taču tas, ko speciālists ierosina katram pašam pārbaudīt, ir radiatora darbība.
Speciālists iesaka pataustīt ar roku un pārbaudīt, vai radiators silda vienmērīgi. Iemesls radiatoru nepilnīgai sildīšanai ir tas, ka radiatora apakšējā daļa ir aizaugusi ar magnolīta nosēdumu kārtu, kas apgrūtina cirkulāciju (skatīt attēlu zemāk). Šādos gadījumos radiatora jauda samazinās līdz pat 70%. Mājas apsaimniekotāji bieži vien skalo visu apkures sistēmu kopumā, taču radiatoru izskalot tādā veidā nav īsti iespējams.
Arī neskaitāmas krāsu kārtas ir iemesls tam, kāpēc tiek izolēta temperatūras caurlaidība.
Lai optimizētu energoefektivitāti radiatoros, tie noteikti ir periodiski jāskalo un jārestaurē. Un tas jādara savlaicīgi, pavasarī vai vasarā, kad apkure ir atslēgta, nevis pēdējā brīdī. Taču diemžēl prakse rāda, ka vairums par to atceras vien rudenī, kad atsākas apkures sezona, skaidro speciālists.
Kā notiek restaurācija?
Kā skaidro speciālists, tad radiatoru atjaunošana neietver pārveidošanu, kā to varētu domāt, bet gan vēsturisko vērtību saglabāšanu. Protams, krāsu toņus katrs izvēlas pēc savas patikas, tomēr pārveidot tos pilnīgi citādus, piemēram, ar ornamentiem, nevar, ja sākotnēji šādi dizaina elementi tiem nav bijuši. Radiatori ar ornamentiem tiek lieti jau rūpnieciski, tāpēc atjaunošanas darbos vairāk strādā pie tā, lai sildelementi galvenokārt funkcionētu.
Restaurācijas procesā tiek noņemtas neskaitāmās eļļas krāsas kārtas, kuras aiztur 15-20% jaudas. Tiek izskaloti magnolīta nosēdumi un eksponēti radiatori tā, lai radītu omulīgu siltumu un gaumīgi iederētos interjerā. Tāpat radiatorus vairākkārt pārbauda ar 6 bāru spiedienu restaurācijas procesos.
Specālists stāsta, ka piecu gadu ilgajā atjaunošanas pieredzē redzēti ļoti dažādi radiatori, kas nākuši no dažādām pasaules malām. Vaicāts par atjaunošanas aktualitāti, speciālists skaidro, ka atjauno gana daudz vēsturiskās vērtības, tomēr mūsdienās var krietni izteiktāk novērot to, ka sabiedrība vairāk tendēta uz īstermiņu, un salīdzinot ar kādreizējiem laikiem, kad kvalitatīvus čuguna radiatorus iegādājas kā ilgtermiņa investīciju, mūsdienās reti kurš par to domā un čuguna radiatoru vietā labāk izvēlēsies vienkāršāku risinājumu.