Lai noskaidrotu, ko darīt ar pagalma kaķu bariem un sadzimušajiem peļu junkuriņiem, vērsāmies Rīgas pilsētas dzīvnieku dienestā, kas īsteno pašvaldības finansētu kaķu sterilizācijas un kastrācijas programmu.
Dienestā apliecina, ka daudzdzīvokļu māju pagalmos ir ļoti daudz kaķu. Tāpēc paši dzīvokļu iemītnieki, kā arī sētnieki un apsaimniekotāji var vērsties Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā ar iesniegumu par bezmaksas kaķu sterilizāciju. Tādos gadījumos speciālisti, izskatot iesniegumu, atbrauks uz norādīto adresi un aizvedīs dzīvnieciņu uz klīniku, kur kaķis tiks sterilizēts vai kastrēts, kā arī vakcinēts pret trakumsērgu. Ja kaķim nepieciešama papildu palīdzība, piemēram, kādas brūces apstrādāšana vai asiņošanas novēršana, arī to speciālisti veiks. Tiesa, kaķis netiks aizvests prom pavisam, bet gan pēc vajadzīgajām procedūrām atvests atpakaļ uz norādīto adresi.
Kāpēc dzīvniekus neaizved prom pavisam? Dienestā atbild, ka pilnīga ielas kaķu aizvākšana nav paredzēta. Turklāt kaķīši, kas dzimuši un auguši pagalmos, bieži vien nav socializējušies un pat nenāk klāt cilvēkiem. Tāpēc šos dzīvniekus cilvēkiem nav ieteicams ņemt līdzi uz mājām, jo tas dzīvniekiem sagādā stresu. Taču gadījumos, kad novērots, ka kaķis ir draudzīgs un nav tik mežonīgs kā citi pagalma kaķi, speciālisti vienojas ar dzīvnieku patversmi, ka dzīvnieks tajā tiks uzņemts un mīlulis tur gaidīs savus jaunos saimniekus.
Kā atpazīšanas zīmi dienestā min to, ka dzīvniekam ir nogriezts austiņas galiņš, kas norāda, ka kaķis ir kastrēts vai sterilizēts.
Vai pagalma kaķus vajadzētu barot? Dienestā stāsta – tie iedzīvotāji, kas baro kaķus, patiesībā dara labu darbu. Tādā veidā pagalma kaķu dzīvnieku barotāji četrkājainos draugus atpazīst, turklāt zina, kurš no kaķiem ir sterilizēts vai kastrēts. Dienestā skaidro, ka mēdz būt gadījumi, kad kāda iedzīvotāja, kas regulāri baro kaķus un ierastā kaķu bara starpā novērojusi svešu dzīvnieku, zvana uz dienestu un saka, ka vajadzētu atbraukt sterilizēt. Tādā veidā paši iedzīvotāji rūpējas, lai tie kaķi, kas dzīvo vietējā pagalmā, nevairotos.
Par to, ka pagalmos dzīvo daudzi kaķi, dienestā neizsakās negatīvi, tieši pretēji – tas nav nekas slikts. Daudz sliktāk ir tad, ja par dzīvniekiem nerūpējas un pagalmā mīt novārguši, slimi, nesterilizēti kaķi.
Lai arī ir daudz iedzīvotāju, kas seko līdzi situācijai savā pagalmā un ziņo, ja ir sadzimuši kaķēni vai parādījušies jauni kaķi, dienestā stāsta, ka darbā palīdz daudzi brīvprātīgie, kuri apseko tos rajonus, kuros kaķus neviens nebaro. Tādi rajoni dienestam ir zināmi, un arī no turienes kaķi tiek paņemti sterilizācijai un kastrācijai, lai viņi nevairotos.
Plašāk par iespējām pieteikt bezsaimnieka kaķu sterilizāciju vai kastrāciju un veterinārajām klīnikām, kur to var izdarīt, lasiet šeit.