Cik daudz jūs zināt par savu suni? Ja suns žāvājas, vai patiešām viņam nāk miegs? Ja intensīvi osta zemi, varbūt meklē cita suņa pēdas? Laiza degunu – vēlas dzert? Diemžēl mums nav izdevies pareizi nolasīt nevienu no suņa raidītajiem signāliem. Visas nosauktās un vēl daudzas kustības un žesti tiek saukti par nomierinošajiem signāliem.
Ļoti svarīgi ir iemācīties saprast suņa ķermeņa valodu un signālus, ko dzīvnieki izmanto, sazinoties gan savstarpēji, gan ar cilvēkiem. Visplašāk izmantotie ir nomierinošie signāli, ko suns izmanto stresa situācijās, lai nomierinātu sevi, saimnieku vai sugas brāļus.
Kinoloģe Jūlija Bogomolova stāsta, ka ir signāli, ko izmanto visi suņi. "Viens no tiem ir bieži sastopams, piemēram, žāvāšanās, kad suns sevi nomierina un citam izrāda, ka viņš mierinās un gribētu, lai arī otrs ir mierīgs," skaidro kinoloģe.
Arī kasīšanās vai nopurināšanās var liecināt par to, ka suns nejūtas komfortabli, piemēram, netiek galā ar saimnieka uzdoto uzdevumu. Bieži sastopams nomierinošais signāls ir zemes ostīšana. Bogomolova raksturo, ka reizēm zemes ostīšana ir signāls, ka suns nevienu neapdraud.
Bieži novērojama ir arī situācija, kad suns griež prom galvu. Arī tas ir signāls, kuru nevajadzētu atstāt bez ievērības. Kinoloģe Bogomolova stāsta, ka tādējādi suns pasaka, ka ir mierīgs un negrib konfliktu. "Bieži vien tas ir iemesls, kāpēc ir ļoti grūti fotografēt vai filmēt suņus," tā kinoloģe. Suns var gribēt novērsties, ja cilvēks viņu vēlas nofotografēt, virzot kameru tuvāk dzīvniekam.
Ja suns guļ uz muguras un rāda vēderu, purns un lūpu kaktiņi ir saspringti, tas nozīmē – nenogalini mani. No šādas pozas suni vajadzētu pēc iespējas ātrāk atsaukt. Apsēšanās cieši blakus cilvēkam vai priekšā tam, pagriežot muguru, nozīmē, ka suns vēlas jūs kontrolēt un tajā pašā laikā ir ieinteresēts apkārt notiekošajā.
Taču ir arī vairāki signāli, ko suns raida, paužot pozitīvas emocijas. Signāls, kas nozīmē, ka dzīvnieks ir draudzīgs pret saimnieku, ir mīluļa izstaipīšanās.
Pavisam jauks žests no mīluļa puses ir tad, kad viņš cenšas iespraukties starp saimniekiem, kad viņi sēž kopā pārāk cieši. Izrādās, tā nav greizsirdība, bet gan suņa dabiskā vēlme pasargāt saimniekus no konflikta.
Kinoloģe stāsta, ka no suņa viedokļa saimnieku apmīļošanās ir jocīga, jo suns centīsies darīt visu, lai saimnieki pēc tam nesakautos. Labāk ielīst starp saimniekiem, lai novērstu iespējamos draudus.
Atcerēsimies, ka paklausīgs suns ir tāds suns, kas ciena saimnieku un saprot tā vēlmes. Labs saimnieks ir tāds saimnieks, kurš ciena un saprot savu suni.