Pāris stundu laikā mākslinieces Kristīnes Lapsas-Kalniņas un viņas vīra Rūdolfa Kalniņa mājās pieredzēju gan runāšanos, gan ķīviņus, gan spēles un skraidīšanu. Tiesa, to visu darīja viņu četrkājainie draugi, divi kaķi, bez kuriem abi saimnieki nespēj iedomāties savu dzīvi. "Tā ir jautrāk," dzirdu viņus sakām. Trīs gadus vecais Džindžers un divus gadus vecā Pūka ik dienu rūpējas, lai viņu saimniekiem mājās nebūtu garlaicīgi, un to pašu kaķiem cenšas nodrošināt arī Kristīne un Rūdolfs.

Mūsu sarunas ierakstā bieži dzirdami kaķa ņaudieni. Tas ir Džindžers. Izrādās, esmu ieradusies ciemos brīdī, kad kaķi parasti dodas āra pastaigā, tāpēc Džindžis, kā viņu mīļi dēvē saimnieki, uzstājīgi ņaud un regulāri vērš galvu uz durvju pusi. Otra kaķenīte Pūka gan nav tik neatlaidīga un runātīga, tāpēc, nedaudz pastaigājusi pa māju, uzlec uz augstā virtuves krēsla un apguļas. Abi mīluļi dzīvo pie mākslinieces Kristīnes un viņas vīra Rūdolfa, kuri, kā paši stāsta, bez kaķiem nevar iztikt.

Zīmīgais skatiens

Vispirms ģimenē ienācis rudais kaķis Džindžers. Kristīne stāsta, ka viņai blakus vienmēr bijis kāds kaķis, un arī Rūdolfam laukos dzīvo pat seši četrkājainie draugi. Tāpēc pāris ilgi nedomāja un devās uz dzīvnieku patversmi "Labās mājas", lai izvēlētos kādu mīluli. Kristīnei prātā visu laiku bijusi rudā krāsa, tāpēc mērķtiecīgi meklēts tieši tādas kažoka krāsas dzīvnieciņš.

Džindžis sēdējis un skatījies uz viņiem ar skatienu, kas nozīmējis – "Jūs mani neņemsiet?".
Sākumā patversme darbinieki Kristīni un Rūdolfu ieveduši mazo kaķēnu telpā. Rūdolfs stāsta – viens no kaķēniem bija krēmkrāsā, taču mīluli jau bija izvēlējušies citi saimnieki. Tad abi nolēmuši, ka jāaiziet paskatīties, vai starp pieaugušajiem kaķiem nav kāds ruds runcis. Ejot ārā no mazo kaķēnu telpas un verot ciet durvis, aiz Kristīnes un Rūdolfa gājis mazais Džindžers. Rūdolfs raksturo, ka Džindžis sēdējis un skatījies uz viņiem ar skatienu, kas nozīmējis – "Jūs mani neņemsiet?". Galu galā mīlulis tiešām paņemts uz mājām. Kristīne atceras saviļņojošu patversmes darbinieces atvadīšanos no tolaik aptuveni trīs mēnešus vecā kaķēna, kura Džindžeram novēlējusi veiksmi.
"Pirmajā naktī jutu, ka viņš man plēš matus," par dzīvi kopā ar Džindžeru stāsta Kristīne. Tas viņai bijis nepierasti, un māksliniece jau domājusi, ko darīs ar kaķi, ja viņš tā turpinās darīt. Taču pārmaiņas ilgi nebija jāgaida, jo Džindžis "pēc tam palika mīļš draugs". Tiesa, pirmās dienas kaķim bijušas satrauktas. Saimnieki kastē ieklājuši segu, lai jaunajam mājdzīvniekam būtu droša vietiņa, taču viņš vēl bijis bailīgs un satraukts. "Kad nācām mājās, viņš visu laiku nobijies sēdēja zem gultas," atceras Kristīne. Viņa piebilst – patversmē jaunajiem saimniekiem doti norādījumi, piemēram, pie sevis cieši piekļaut kaķi, lai viņš jūt, ka ir pie saimnieka, un varētu pierast pie jaunās mājvietas.

Jautāta, vai patversmes darbinieki devuši vēl kādus norādījumus, saimnieki atbild – kaķis obligāti bija jākastrē. "Teica, ka zvanīs un pārbaudīs, un tā arī bija," tā Kristīne.

Džindžers bija aptuveni gadu vecs un uzskatīja sevi par mājas galveno, taču pēkšņi no viņa ēdiena trauciņiem ēda un saimnieku uzmanību piesaistīja vēl viens kaķis.
Saku saimniekiem, ka Džindžeram ir ļoti neparasts skatiens, it kā viņš skatītos caur pieri kā cilvēks. Rūdolfs smejas – Džindžis mēdz arī apvainoties un skaļi noelsties, ja kāds kaut ko neizdara kaķim pa prātam. Tāpat rudajam mīlulim patīk sēdēt blakus Kristīnei, kad viņa strādā pie datora.

Džindžers savulaik pratis arī atvērt mājas durvis, karājoties to rokturī, tāpēc kaķa dēļ tas pavērsts vertikāli, nevis, kā ierasts, horizontāli. Mīlulis arī pieradināts pie pārvietošanās pavadā, kas gan izdevies tikai pēc vairākiem mēģinājumiem. Tāpat saimnieki ar kaķi devušies uz Kristīnes dzimto Jūrmalu. Viņi atceras – pie pašas jūras Džindžers bijis bailīgs, taču, ejot cauri mežam, viņš uzskrējis teju vai katrā priedē.

Viņa ir uz palikšanu?

Doma par vēl vienu kaķīti abiem saimniekiem bijusi jau ilgi, jo viņi redzējuši, ar kādu skumju skatienu Džindžers abus pavada uz darbu. Tāpat kaķim nepatika, ja viņu atstāj vienu uz ilgu laiku. Lai gan tad, kad saimnieki devušies ceļojumā, Džindžers aizvests pie Kristīnes vecākiem uz Jūrmalu, kaķis ilgu laiku nevarējis pierast pie jaunās atrašanās vietas un tā, ka saimnieki viņu pametuši. Kad Kristīne zvanījusi vecākiem caur Skype, Džindžers saausījies un sācis saimnieci meklēt. Rūdolfs stāsta, ka Džindžis bijis ārkārtīgi priecīgs, kad viņi pārradušies no ceļojuma un atbraukuši pakaļ kaķim.

Un tad ģimenē ienāca mēnesi vecā Pūka. Džindžers bija aptuveni gadu vecs un uzskatīja sevi par mājas galveno, taču pēkšņi no viņa ēdiena trauciņiem ēda un saimnieku uzmanību piesaistīja vēl viens kaķis. Arī šeit Kristīne un Rūdolfs piemin Džindžera skatienu, kurš visprecīzāk izteica kaķa neapmierinātību par jaunpienācēju.

Kā abi kaķi sapratās? Lai arī saimnieki abus kaķus centušies pēc iespējas vairāk turēt kopā un pieradināt vienu pie otra, Džindžers esot tiešā veidā kāpis mēnesi vecajai kaķenītei uz galvas. Kristīne stāsta – kaķis neesot bijis mierā ar to, ka nu gan mantas, gan guļvieta, gan kastīte un barība jādala ar vēl vienu kaķi. Taču ar laiku Džindžers mazāko kaķīti mazgājis un pieradis pie viņas klātbūtnes.

Jautāti, kā Džindžers uztver Pūku, saimnieki atbild – viņi uzvedas kā brālis un māsa. Gan draudzējas, gan ķīvējas un kaujas, bet Pūka Džindžeru uztver kā lielo brāli un paraugu. "Kad viens sāk kaut ko darīt, otram arī uzreiz vajag," smejas Kristīne. Vai Pūka neapvainojas, ka Džindžers pret viņu reizēm nejauki izturas? Māksliniece pieļauj – Pūka domā, ka galvenais ir Džindžers un ka tā vienkārši ir jābūt.

Dadžu lauks un trešās dienas pārtika

Abi saimnieki ir pārliecināti, ka arī pilsētas kaķim nepieciešams svaigs gaiss un pastaigas ārā, tāpēc priecājas, ka viņu kaķiem ir iespējams doties ārpus mājām. Abiem kaķiem tiek apliktas siksniņas ar saimnieku kontaktinformāciju, kas noderēs gadījumā, ja kaķi kaut kur noklīdīs. Kristīne stāsta – kaķi vienmēr atnāk mājās. Vienreiz Pūka gan esot ārā pavadījusi teju visu dienu, un Kristīne viņu spējusi sasaukt tikai divos naktī, kaut arī pašai nākamajā dienā bija jāceļas uz darbu. "Es nevarētu aiziet gulēt, ja kaķis nebūtu mājās," tā māksliniece.

Savukārt Džindžers ir pretstats Pūkai. Ja kaķenīte visu dienu var nerādīties mājās, Džindžis reizēm atrādās ik pa pusstundai un te prasās iekšā mājā, te atkal ārā. Jautāta, vai abi kaķi iet pastaigā kopā, Kristīne atbild, ka skats ir smieklīgs – abi no mājas iziet kopā. Taču par to, kur tieši viņi staigā, saimniece nezina. Netālu no mājām ir lauks ar dadžiem, un gandrīz vienmēr augi ir salipuši dzīvnieku kažokā. Tādā veidā saimnieki var noteikt, kur kaķi pa dienu bijuši. Rūdolfs stāsta, ka Džindžeram īpaši patīk sēdēt ķiršu kokā un vērot putnus.

Dzīvnieki gan āra pastaigās tiek tikai tad, ja paši saimnieki ir mājās. Pārsvarā kaķi ārā tiek izlaisti darba dienu vakaros vai brīvdienās, kad viņi āra var pavadīt kaut visu dienu. Taču tad, ja Kristīne un Rūdolfs kaut kur plāno braukt, Pūka ārā netiek laista, jo, kā smejas Kristīne, "viņa nekad neatnāk, kad sauc".

Lai arī abi joprojām reaģē uz putniem aiz loga, paši vēl nevienu nav noķēruši un atnesuši uz mājām. Kristīne stāsta, ka Džindžers mēdz atnest kādu vārnas spalvu. Tās viņa sakrājusi un ievietojusi burciņā, taču rudais kaķis allaž tās izmētājis pa māju.

Skaidrojot ēdiena paradumus, abi saimnieki smejas – Džindžeram sākumā bijis pārsteigums, ka kāds visu izēd no viņa trauciņiem. "Kad Džindžers bija viens, viņš vienmēr sev kaut ko atstāja trauciņā un zināja, ka viņam ēdiens vēl ir palicis. Taču tad nāca Pūka un visu izēda," smaida Kristīne. Džindžers Pūku pat esot pavilcis malā, kad kaķenīte ēda no kopējiem trauciņiem. Pūka no abiem kaķiem esot nekārtīgākā, jo sausā barība vienmēr ir izmētāta ap trauciņu. Rūdolfs piebilst: "Džindžers krējumu ēd no viena stūrīša, bet Pūka ēd no vidus." Tāpat Pūka mēdz neparastā veidā ēst gaļu – viņa katru gabalu paņem ķepā un ēd no tās.

Kaķi gan ir izvēlīgi un nevēlas ēst viena veida pārtiku vairākas dienas pēc kārtas. Lai arī trauciņi ar ēdienu un ūdens viņiem ir pieejams vienmēr un kaķi var ēst jebkurā laikā, Kristīne stāsta – viņi var vairākas dienas neēst, ja pārtika nebūs cita. "Man visu laiku ir jādomā, ko viņi ēdīs," māksliniece piebilst. Protams, kaķi nesmādē vistas fileju vai liellopa gaļu, kā arī garneles. Tās dzīvniekiem ir lielā cieņa, un Pūka ar ķepām pat mēģinājusi izķeksēt kādu garneli no trauciņa, kamēr Džindžers ēda.

Paši noskaidro vainīgo

Lai arī Džindžers sākumā kāpis mazajai kaķenītei uz galvas, tieši Pūka visbiežāk ir tā, kura izaicina rudo kaķi. "Pūka pati uzprasās, bet arī sit pretī," raksturo Rūdolfs. Arī nedarbus abi parasti dara reizē, piemēram, nogāž kādu puķu podu un zemi kārtīgi izmīca pa grīdu vai sagrauž pīto grozu. Taču saimnieki min arī kādu piemēru, kad paši kaķi savā starpā noskaidro vainīgo. Vienreiz smiltis no kastītes bija izbārstītas, un saimnieki kaķiem parādījuši, kas izdarīts. Taču vēlāk novērojuši – Džindžers sit Pūku, kura, acīmredzot, bija pie vainas.

Arī uz spēlēm abi kaķi ir naski. Kristīne stāsta, ka viņiem vislabāk patīk dažādas mednieku spēles, kad, piemēram, zem segas tiek kustināts kāds objekts un kaķi tam lec virsū. Tāpat iecienīta ir cenšanās noķert sarkano lāzera punktiņu, taču Kristīne piebilst – uz punktiņu pārsvarā reaģē Pūka. Džindžeram labāk patīk, ja ar lāzerīti tiek spīdināta zivtiņa. "Kad vakaros es ar viņu nepaspēlējos, Džindžers sēž un skatās uz mani," saka Kristīne. Abi kaķi jau zina, ka ik vakaru viņus sagaida spēļu laiks, taču pirms tam viņi pāris stundas nosnaužas.

Jautāta, vai dzīvnieki arī guļ kopā, Kristīne stāsta, ka pārsvarā viņi guļ atsevišķi, turklāt visdažādākajās mājas vietās. Pēdējā laikā iecienīta kaķu nodarbe ir gulēšana skapī, kad no turienes tiek izkasītas drēbes un izveidota tāda kā tumša aliņa, kur paslēpties. Taču Pūkas gulēšanas veids ir pavisam citāds, nekā kaķiem parasti ir. Rūdolfs stāsta, ka, gluži kā viņas vecāki, arī Pūka guļ uz muguras, pakaļķepas izpletusi.

Kaķi ir arī greizsirdīgi viens uz otru. Ja saimnieki samīļo Džindžeru, Pūka mēdz uzlekt un iekosties runča astē. Savukārt, ja Džindžers kaut ko nav dabūjis no saimniekiem, par to viņš atriebjas Pūkai.

Klātbūtne mākslā

Tā kā Kristīne ir māksliniece, jautāju, vai viņa ir uzgleznojusi arī kādu no kaķiem. Atbilde ir apstiprinoša. "Gleznā bija stilizēts Džindžers un Pūka, viņu uzzīmēju ar kājām gaisā," paskaidro Kristīne. Glezna ievietota portālā Startupart.lv, kur tā jau veiksmīgi pārdota. Savukārt vēl kādāgleznā attēlotais kaķis izskatās ļoti līdzīgs Pūkai, taču Kristīne stāsta, ka patiesībā tur savienotas abas viņas mīluļu īpašības – pelēkais kažoks ir no Pūkas, savukārt ierosme oranžajām acīm radusies no rudā Džindžera.

Jautāta, vai kaķi ir klātesoši arī radošajā procesā un gleznu tapšanā, Kristīne stāsta, ka abi mīluļi vienmēr ir tuvumā. "Pūka pat guļ, piespiedusies cieši klāt, un gleznojot viņu vienmēr paglaudu vai samīļoju," tā māksliniece. Mājas mīluļi viņai nekad netraucē, jo pārsvarā gleznas top tad, kad kaķiem ir miera laiks un viņi guļ.

Patīkamā neziņa

Saimnieki uzsver, ka nepieciešams kaķus potēt, īpaši tad, ja dzīvnieki laiku pavada ārā. Kamēr Pūka nebija potēta, Džindžers vakaros staigāja pa āru, bet Pūka saslima. Saimnieki stāsta, ka viņa trīs dienas pavadīja pie sistēmas veterinārajā klīnikā, tāpēc pieļauj, ka kāda slimība varēja būt ienesta no āras līdz ar Džindžeru.

Nevar paņemt kaķus un atstāt novārtā, nepievērst viņiem nekādu uzmanību. Tās taču ir dzīvas būtnes ar sirdi un dvēseli.
Kristīne
Lai arī reizēm naktī gadās kāds kaķu ķīviņš vai, atnākot mājās, redzams sagrauzts grozs vai saplēsta bļoda, Kristīne uz kaķiem nedusmojas. "Tas ir smieklīgi – nāc mājās un nezini, kas tur būs. Tā ir jautrāk," smaida kaķu saimniece. Rūdolfs stāsta, ka arī pašiem kaķiem ir interesantāk, jo pa dienu viņi mājās ir vieni paši. Tiesa, saimnieki pieļauj – kaķi, ticams, pārsvarā laiku pavada guļot.

"Viss ir iespējams," jautāti, kā abi kaķi pierada viens pie otra, atbild viņu saimnieki. "Nevar paņemt kaķus un atstāt novārtā, nepievērst viņiem nekādu uzmanību. Tās taču ir dzīvas būtnes ar sirdi un dvēseli. Kaķi ir ļoti gudri dzīvnieki, kuri visu saprot un jūt, kad cilvēkam ir slikti," stāsta Kristīne. Kaķi un cilvēki saprotas no pusvārda. "Vismaz mūsu ģimenē tā ir," smaida Kristīne, piebilstot – saimnieki un kaķi saprotas gan ar skatienu, gan sīkām frāzēm.

Vai citi kaķi, kurus kāds cilvēks izlems adoptēt, pieradīs viens pie otra? Ar kaķiem ir kā ar cilvēkiem – viss atkarīgs no rakstura un vecuma, uzskata divu mīluļu saimnieki. Taču kaķis vienmēr dos ziņu par to, ko grib, jo zina, kā iecerēto panākt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!