Lai noskaidrotu, vai kaķim ieteicams dot baldriānu un kādos gadījumos tas darāms, vērsāmies pie veterinārārsta Gintera Cepurīša.
"Baldriāns ir dabīgais nomierinātājs, bet ne katrs kaķis uz to reaģē, citi to ignorē," skaidro veterinārārsts. Jautāts, vai kaķis nevar baldriānu pārdozēt, viņš atbild noliedzoši. "Kaķis to pats pagrauž, palaiza un aiziet, jo jūt brīdi, kad pietiek," stāsta Cepurītis, piebilstot, ka baldriāns ir dabīgs līdzeklis. Turklāt baldriāna sakne nav tik lielā koncentrācijā, lai kaķim pasliktinātos veselība, tāpēc veterinārārsts skaidro, ka pie viņa nav vērsušies saimniekiem, kuru mīluļiem baldriāna ietekmē būtu palicis slikti.
Tiesa, uzņemot lielu daudzumu baldriāna, kaķim var iestāties eiforija, skaidro Cepurītis. Lietots mazās devās, baldriāns veicina labsajūtu, un lielas devas var izraisīt arī miegu.
Tāpat kā iemeslus baldriāna lietošanai veterinārārsts min arī dzīvesvietas maiņu, kad kaķi pirmās dienas vai pat nedēļas pavada nobijušies un slēpjoties no jaunās apkārtnes. "Kaķim dzīvesvietas maiņa ir liels stress," skaidro Cepurītis.
Raksturojot citus nomierinošos līdzekļus, Cepurītis stāsta, ka no baldriāna mēdz gatavot arī īpašas tabletes vai šķidrumus, taču to efekts esot stiprāks. Veterinārārsts stāsta, ka tabletes cilvēki var lietot, ja kaķim gaidāms īpaši smags pārbaudījums un pārdzīvojums, piemēram, lidošana lidmašīnā.
Cepurītis skaidro, ka veterinārajās klīnikās var iegādāties dažādus nomierinošos un antistresa līdzekļus, kas var būt gan kā dabīgās zālītes, gan ķīmiskie produkti un tabletes. To sastāvs mēdz būt kombinēts, proti, var saturēt ne tikai baldriāni, bet arī, piemēram, asinszāli, karnitīnu.
Vai kaķim vajadzētu bezmērķīgi dot baldriānu? Cepurītis atbild: "Ja nav īpašas vajadzības, tad to parasti nedod. Tā jau izklaidējas tikai cilvēki."