26. martā melno stārķu ligzdā atgriezies pirmais tās iemītnieks. Šo notikumu varēja vērot arī tiešraidē. Taču Dabasdati.lv foruma dalībnieki jau diskutē par to, kurš no melnajiem stārķiem ir atgriezies – Zīle vai Ozols.
Ornitologs Māris Strazds portālam MansDraugs.lv stāsta: "Tas pilnīgi noteikti ir tēviņš. Es neesmu mēģinājis putnus salīdzināt pēc bildēm no pērnā gada un neesmu pārliecināts, vai tas vispār ir iespējams, jo videobildes nav tik detalizētas, tāpēc nevaru apgalvot, ka tas ir Ozols."
Jautāts, kā notikumi ligzdā varētu attīstīties tālāk un, vai sagaidāms arī otrs stārķis, Strazds stāsta, ka parasti tēviņi ligzdā atgriežas pirmie, bet mātītes atlido nedaudz vēlāk. "Pagājušajā gadā mamma ieradās 31. martā, un mēs tajā brīdī bijām klāt pie ligzdas. Laiks, kad tēviņš atgriezies ligzdā, nav zināms, taču tas noteikti bija ātrāk par mātīti," paskaidro ornitologs.
Stārķi kopā neziemo, tāpēc ornitologs Strazds stāsta, ka putni reti mēdz atgriezties vienlaicīgi, lai arī tādi gadījumi ir bijuši. "Ņemot vērā, ka putni neziemo kopā un ziemošanas vietas var atrasties arī simtiem kilometru attālumā, jau putnu ierašanās tikai ar dažu dienu starpību bez savstarpējas saziņas ir fantastiski saskaņota," tā Strazds.
"Pagaidām viss notiek tā, kā tam ir jānotiek, tāpēc satraukumam nav pamata," stāsta ornitologs. Viņš pieļauj, ka otrs stārķis varētu atgriezties līdz 10. aprīlim. Tiesa, ja aizkavēšanās ir ilga, ne vienmēr stārķi savu otro pusīti mēdz sagaidīt, tāpēc ir bijuši gadījumi, kad tēviņš ir atradis jaunu mātīti, taču tad atgriežas pērnā gada partnere. Tad var sanākt nopietns konflikts. Taču ir zināms gadījums, kad stārķis savu pārinieci gaida gandrīz mēnesi, kā tas bijis Maijas, ar raidītāju pirmā aprīkotā melnā stārķa, gadījumā 2006. gadā.
"Pērn šai kamerai bija aptuveni divi miljoni individuālo pieslēgumu no visas pasaules, ne tikai no Eiropas, jo attēla kvalitāte ir ļoti laba un nav tik daudz līdzvērtīgu kameru citviet pasaulē," ar tiešraides kameru aprīkoto melno stārķu ligzdu raksturo ornitologs Strazds. Viņš uzskata, ka cilvēkiem šajā laikā mežā vajadzētu uzturēties pēc iespējas mazāk un ne jau tikai šīs kameras tuvumā.
Tiešraide no melno stārķu ligzdas skatāma šeit.
Savukārt lasīt foruma dalībnieku novērojumus un diskusijas par notikumiem melno stārķu ligzdā var šeit.