Mēdz būt situācijas, kad, ievācoties jaunā mājvietā, laika gaitā atklājās nepatīkami pārsteigumi – zem paklāja slēpjas caurums grīdā, tualetes podā ūdens netek vai kāda kontaktligzda nefunkcionē, tāpēc portāls TavaMāja.lv apkopojis zemūdens akmeņus, ar ko var nākties saskarties.
Varētu šķist dīvaini vēl pirms ievākšanās pārbaudīt potenciālajā mājvietā ūdens krānu – vai pieejams gan auksts, gan karsts ūdens, vai, nolaižot tualetē ūdeni, netek pēkšņi tikai karstais ūdens un vai funkcionē duša, taču, nepārbaudot šādas un citas nianses, var nākties vēlāk to nožēlot. Ja vien mājoklī viss ir kārtībā un sludinājuma apraksts atbilst patiesībai, saimniekiem nevajadzētu būt pretenzijām pret šādām pārbaudēm, galu galā, neviens nevēlas saskarties ar nevēlamām situācijām.
Ūdens
Varbūt nepietiek vien ar to, ka ūdens no krāna tek – vērts pārbaudīt, vai tas plūst gan karsts, gan auksts, vai spiediens nemainās, nolaižot ūdeni klozetpodā. Nereti gadās, ka karstais ūdens tek, pagriežot krānu aukstā ūdens virzienā, un šādas likstas var sagādāt raizes jau pēc ievākšanās.
Elektrība
Ja potenciālajā mājvietā nebūtu elektrības pieslēguma nemaz, droši vien to būtu grūti nepamanīt, taču vērts kontaktligzdas pārbaudīt svarīgākajās vietās, kur varētu lādēt kādas elektriskās ierīces, pieslēgt iekārtas vai apgaismojumu. Nenāks par ļaunu, ja pārbaudīsi arī apgaismojuma slēdžus visās istabās. Bieži vien šāds sīkums var sabojāt visu prieku dzīvot jaunajā mājvietā, un saimnieks, visticamāk, nesteigsies ar kļūmes labošanu.
Duša un vanna
Atkarībā no tā, kas vannasistabā pieejams, palūdz saimniekam atļauju pārbaudīt dušas un vannas stāvokli. Varbūt ne gluži mazgājoties, bet pārbaudot, vai pieejams karstais ūdens un vai spiediens ir pietiekams.
Sadzīves tehnika
Ja mājoklis tiek iegādāts vai īrēts jau pilnībā aprīkots un ar sadzīves tehniku, noteikti jāpārbauda tās tehniskais stāvoklis. Vai darbojas cepeškrāsns, ūdens vārāmā kanna, ledusskapis un saldētava, mikroviļņu krāsns, tvaiku nosūcējs, veļas mašīna, televizors un viss pārējais, ko vien redzi istabās. Pēc tam, kad būsiet jau ievākušies un piefiksējuši tehnikas nefunkcionēšanu, var jau būt par vēlu sūdzībām.
Nereti dzirdēti gadījumi, kad iebūvētā sadzīves tehnika, piemēram, veļas mašīna darbības laikā maina atrašanās vietu vai sitas pret sienu.
Iespējams, mājokļa apskates reizē ledusskapis nav pieslēgts strāvai, taču tas jāpārbauda, citādi var gadīties, ka tas nedzesē itin nemaz arī pēc pieslēgšanas strāvai. Šādas nianses vērts pārbaudīt pat tad, ja saimnieki šķiet uzticami un godīgi.
Aizdomīgo vietu pārbaudīšana
Šādas situācijas gan var līdzināties spiegošanai, taču, ja vien ir kaut mazākās aizdomas, ka daudzie mākslas darbi pie sienas nav izlikti nejaušības pēc vai arī vairāki paklāji uz grīdas izklāti aizdomīgi dīvaini, iespējams, tādā veidā saimnieki centušies kaut ko noslēpt. Pirms izmisīgi pārbaudi katru stūrīti telpā, vērts apvaicāties pašiem saimniekiem, vai gadījumā nav kādi defekti istabās, kas kaut kādā veidā pārvērsti par efektiem vai viltīgi paslēpti.
Mēbeles
Kad viss šķiet pārbaudīts un apskatīts, noteikti apvaicājies, kas no mājoklī esošajām mēbelēm paliks, kas ievākšanās brīdī vairs nebūs pieejamas. Varētu domāt, ko gan mēbelēm varētu pārbaudīt, tomēr vērts pārliecināties, vai atvilktnes viegli atveras, skapīši pēc atvēršanas negāžas virsū, galda virsma ir stabila un rokturi pēc pieskaršanās nenokrīt, neraugotis uz to, ka saimniekiem tā varbūt izskatīsies pēc detektīva cienīgas spiegošanas.
Pārbaudi divreiz
Ja vien iespējams, pēc dzīvokļa mantu izkārtošanas (ja tas tiek darīts) noorganizē atkārtotu apskati, un, iespējams, atklāsies, ka kaut kur palicis kas nepamanīts vai iepriekš veiksmīgi paslēpts.
Vērā ņemamus ieteikumus pirms līguma slēgšanas esam sagatavojuši ar jurista palīdzību, ko noteikti nevajadzētu ignorēt, bet gan ievērot pašu labā, tādā veidā izvairoties no iespējamiem nepatīkamiem starpgadījumiem ar mājokļa saimniekiem.